Jak zostać najlepszym stażystą?

Chcesz rozwijać swoją karierą zawodową? Przed tobą obowiązkowy etap – staż, który zabierze Cię w podróż ku wtajemniczeniu zawodowemu. Zalet jest wiele: przede wszystkim otrzymujesz szansę nauki od specjalistów z wybranej branży, a do tego większość programów stażowych jest płatna. Czy wiesz, jak zostać najlepszym stażystą i wyróżnić się w oczach pracodawcy?

Z pewnością warto się starać. Staż może prowadzić do awansu i możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin w tej samej firmie. Czasem chodzi po prostu o to, aby nauczyć się jak najwięcej. Warto szczególnie się się przyłożyć, aby menadżerowie widzieli w tobie potencjał i mieli do ciebie zaufanie. Sprawdź 7 wskazówek, jak wyróżnić się podczas stażu.

1. Zadawaj pytania

Nawet jeśli jesteś stażystą, nie bój się zadawać pytań. Rekruterzy wzięli pod uwagę to, że posiadasz już pewną – nawet podstawową – wiedzę związaną ze swoją branżę. Nikt jednak nie oczekuje, że będziesz wiedzieć wszystko. Wręcz przeciwnie – staż to czas na naukę i zdobywanie praktycznych umiejętności. Lepiej zapytać o wszystko na początku. Unikanie pytań może prowadzić do zmarnowaniu czasu, który poświęcisz na poprawki zamiast na nowe projekty. Co więcej, poprzez zadawanie pytań okazujesz zainteresowanie oraz zaangażowanie w związku z projektem, nad którym obecnie pracujesz. To sygnał dla menadżera, że się rozwijasz.

2. Przychodź na czas!

Godzenie pracy ze studiami wymaga elastyczności ze strony pracodawcy – zwłaszcza, gdy trwa on w trakcie roku akademickiego. Jeśli jednak ustaliłeś określony godziny, postaraj się ich trzymać i nie spóźniaj się. Pamiętaj, że w godzinach szczytu czas dotarcia do pracy znacznie się wydłuży. Ustal poranną rutynę i dostosują ją tak, aby być w pracy punktualnie. Informuj o każdych zmianach i odchyleniach. Twój opiekun na pewno zauważy twoje zaangażowanie :)

3. Proś o nowe zadania!

Zwłaszcza na początku zdarza się, że menadżerowie nie dają stażystom zbyt wielu zadań, ponieważ nie wiedzą, na ile ich stać. Jeśli zakończysz projekt przed wyznaczonym terminem, zgłoś ten fakt swojemu przełożonemu. Być może czeka już na ciebie kolejne zadanie? Nie zapominaj jednak o dokładności. Czasem menadżerowie chcą, aby zrobić coś dokładnie i dlatego dostajesz więcej czasu. Gdy projekt będzie pilny, na pewno zostaniesz o tym poinformowany i wtedy szybkość wykonania zadania będzie kluczowa.

4. Pytaj o informację zwrotną!

Miarą twojego stażu będą nabyte umiejętności. Informacja zwrotna od twojego menadżera pomoże ci dowiedzieć się, które zadania wykonujesz dobrze, a nad którymi musisz jeszcze popracować. W większości firmach jest to stały element współpracy. Może zdarzyć się jednak, że z powodu braku czasu i natłoku obowiązków feedback od menadżera nie będzie regularny. Pamiętaj więc, aby w wolnej chwili zapytać swojego przełożonego o przemyślenia związane z twoją pracą.

5. Znajdź mentora!

Na początku stażu skontaktuj się z ludźmi, którzy mają doświadczenie w obszarze, który najbardziej cię interesuje i zapytaj danego specjalistę, czy nie zechciałby zostać twoim mentorem. Nie musi być to koniecznie twój bezpośredni przełożony! Współpraca z mentorem może przynieść wiele korzyści, np. wtedy, gdy będziesz potrzebować wskazówek związanych z danym projektem lub ogólnej porady związanej z obszarem waszych wspólnych zainteresowań.

6. Networking!

Networking idzie w parze z poszukiwaniem mentora. Czas stażu może się okazać owocny w znajomości, które potencjalnie wspomogą twoją dalszą karierę zawodową. Kształtowanie profesjonalnej sieci zawodowej to doskonała okazja do otrzymania listów polecających, rekomendacji na profilu zawodowym, a nawet kolejnego stażu w przyszłym roku. W dobie dużej fluktuacji pracowników może się również okazać, że w kolejnej firmie, do której zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, będzie pracowała osoba związana z twoim poprzednim stażem. Traktuj każdego pracownika z szacunkiem i pamiętaj, że jako stażysta jesteś szczególnie obserwowany – nie tylko przez twoich przełożonych. Dbaj zatem o swój profesjonalny wizerunek!

7. Bądź w kontakcie!

Koniec stażu nie musi oznaczać końca nawiązanych dotąd relacji. Dodaj wszystkich swoich współpracowników do zawodowej sieci kontaktów na serwisach rekrutacyjnych np. GoldenLine.pl i poproś o referencje, które uwiarygodnią Twój profil zawodowy w oczach rekruterów, kolejnych przełożonych i współpracowników. Pamiętaj, aby uzupełnić CV i profil zawodowy. Przede wszystkim dodaj najświeższe informacje w sekcji:

Doświadczenie zawodowe (miejsce pracy, stanowisko, szczegółowy zakres działań),

Umiejętności (pamiętaj zarówno o tych twardych, np. znajomość języka programowania, jak i miękkich – takich jak umiejętność negocjacji),

Specjalizacje (np. Bankowość – Bankowość Inwestycyjna).

A co Wy poradzilibyście stażystom? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu!

Drodzy stażyści i praktykanci – powodzenia! :)

Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.