Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Porady ekspertów

W jaki sposób znaleźć satysfakcjonującą pracę bez wysyłania tygodniami setek CV, nawet gdy nie ma się doświadczenia w danej branży? To może być bardzo trudne albo proste i łatwo osiągalne, jeśli kandydaci zastosują się do jednej z trzech taktyk sprawdzonych przez doświadczonych ekspertów ds. rekrutacji i trenerów biznesu.

Jak skutecznie znaleźć pracę, nie mając doświadczenia w danej branży?

Pandemia wszystkim pokrzyżowała plany. Znaleźć wymarzoną pracę nie było łatwo przed COVID-19, teraz jest znacznie gorzej. Wiele osób straciło pracę, wiele firm zredukowało zatrudnienie i nie szuka nowych kandydatów, dużo pracowników musiało się przebranżowić, bo pandemia dotknęła ich sektory. Jak zatem znaleźć dobrą pracę obecnie – w czasach kryzysu, nawet wtedy, gdy nie ma się doświadczenia? Weź udział w webinarze i znajdź wymarzone zatrudnienie mimo braku doświadczenia na danym stanowisku. Najlepsze oferty pracy znajdziesz na Goldenline!

Bezpłatne webinary prowadzone przez ekspertów

– Każdy może zwiększyć swoją skuteczność na rynku pracy i znaleźć pracę, która da mu satysfakcję, odpowiednie wynagrodzenie i motywację do rozwoju zawodowego i osobistego. Warto wykorzystać sprawdzone i rekomendowane przez ekspertów taktyki, które ułatwią proces poszukiwania pracy. – mówi Marta Woźny-Tomczak.

Marta Woźny-Tomczak- trener biznesu i ekspert ds. HR, która w lutym br. znalazła się na 9. miejscu na liście 25 Mistrzyń LinkedIn w Polsce w magazynie Forbes Women.

Taktyki pomocne podczas szukania pracy bez doświadczenia zostaną szczegółowo omówione podczas bezpłatnych webinarów dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Najbliższy odbędzie się w czwartek 2 grudnia o godz. 10:15.

Chcesz wziąć udział w spotkaniu z ekspertem? Zapisz się na wydarzenie poprzez stronę https://www.personia.pl/.

Trzy taktyki na skuteczne znalezienie satysfakcjonującej pracy

1. Określ swoje umiejętności, które w 100% możesz wykorzystać w pracy, niezależnie od specyfiki danej branży – warto zadać sobie pytania: W czym się czuję dobrze? Co lubię robić? Jakie moje cechy charakteru pomogą mi w tej firmie? Dlaczego nadaję się do tej pracy? Im więcej pozytywów znajdziesz, tym pewniej będziesz się czuć podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zapytaj innych, co jest twoją mocną stroną, a co słabą, byś był świadomy / świadoma swych plusów i minusów. Co więcej, z cech „negatywnych”, takich jakich bycie upartym, można zrobić atut.

2. Opracuj skuteczne CV -zarówno wtedy, gdy masz wieloletnie doświadczenie, jak i wtedy, gdy nie masz doświadczenia w konkretnej branży – aby to zrobić, wyróżnij CV grafiką i dostosuj ją do danej branży. Ludzie są wzrokowcami i grafiki lub zdjęcia są skuteczną metodą na przyciągnięcie uwagi potencjalnego pracodawcy. Dopasuj także CV do konkretnego ogłoszenia. Nigdy nie wysyłaj szablonowego i ogólnego CV, gdyż to spowoduje, że twoje CV nie będzie się niczym wyróżniać na tle innych. Dodatkowo, wysyłając sprofilowane CV, pracodawca będzie wiedział, że zależy ci na tej pracy i jesteś zaangażowany w proces rekrutacji.

3. Działaj w taki sposób, aby zwiększyć swoją szansę na rynku pracy, a nie czekać na decyzję rekrutera – przede wszystkim wyszukaj firmy, w których chcesz pracować i wyślij CV bezpośrednio, nawet jeśli aktualnie firma nie poszukuje nowych pracowników. Pracodawca może się do ciebie odezwać nawet po kilku miesiącach, gdy będzie potrzebować kogoś takiego jak ty.

Eksperci HR pomogą znaleźć Ci pracę bez doświadczenia

Anna Czurak – doradca kariery i Manager Działu Rekrutacji w firmie rekrutacyjno-szkoleniowej PERSONIA. Tylko w ostatnim roku ponad 5 000 pracowników skorzystało z jej porad dotyczących kreowania swojej ścieżki kariery i rozwoju zawodowego. Podczas konsultacji daje wskazówki, w jaki sposób efektywnie szukać pracy oraz przygotowuje kandydatów do rozmów rekrutacyjnych. Opracowuje skuteczne CV, które zwiększają szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Do tej pory poprowadziła setki Diagnoz Potencjału, dzięki którym pomogła pracownikom i osobom szukających swojej drogi zawodowej odkryć ich talenty oraz wskazać, jakie zadania i stanowiska pracy będą dla nich satysfakcjonujące i przeprowadziła ponad 100 projektów rekrutacyjnych. Występuje na konferencjach branżowych i pisze publikacje na tematy związane z doradztwem zawodowym, rekrutacjami, budowaniem marki pracodawcy (Employer Branding), zarządzania talentami.

Marta Woźny-Tomczak – trener biznesu. Doradca biznesowy. Prezes zarządu firmy rekrutacyjno-szkoleniowej Personia. W lutym 2021 roku znalazła się w Magazynie Forbes Women na liście 25 Mistrzyń LinkedIn w Polsce. Rozpoznawalny ekspert w dziedzinie HR, biznesu, przedsiębiorczości i sprzedaży. Jako mówca inspiracyjny występowała na scenie m.in. z takimi ekspertami jak, Jakub B. Bączek, Marek Kamiński, Szymon Hołownia. Od 14 lat z powodzeniem rozwija obszar kompetencyjny pracowników firm poprzez prowadzone szkolenia i rekrutacje. Doradza przedsiębiorcom w zakresie strategicznego rozwoju ich firm i talentów. Jest autorką książek „Własny Biznes. Jak dojść do sukcesu?” oraz „Jak zmotywować się do regularnego biegania? Poradnik dla zapracowanych”. Prowadzi jedyny w Polsce blog o przedsiębiorczości (www.JPWF.pl), pisany z punktu widzenia eksperta mającego wiedzę zarówno biznesową, jak i HR-ową.