Jak wybrać najlepszego pracodawcę?

Szybki rozwój Social Media i nieograniczony dostęp do internetu pozwala pracodawcom na sprawdzenie kandydatów aplikujących na ofertę jeszcze przed zaproszeniem ich na rozmowę kwalifikacyjną.

Według różnych badań, nawet 75% Polaków posiada profil w przynajmniej jednym serwisie społecznościowym i właśnie to miejsce jest głównym źródłem informacji na nasz temat. Rekruterzy szukają informacji o kandydatach nie tylko na naszym profilu zawodowym na Goldenline. Wyszukiwarka Google bezlitośnie odszuka nasze profile prywatne w innych serwisach takich jak Facebook czy Instagram i to co jest tam zawarte może mieć znaczenie w powodzeniu otrzymania oferty pracy.

Skoro pracodawcy sprawdzają kandydatów odwróćmy zatem sytuację i przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowej pracy, czy aplikowaniu na dane stanowisko sprawdź potencjalnego pracodawcę. Świadomy wybór nie dotyczy tylko branży, w której chcesz się rozwijać, czy konkretnego zawodu, istotne jest również miejsce i atmosfera firmy. Tak samo jak rekruterzy sprawdzają nas w social media, tak samo my, jako kandydaci, możemy przyjrzeć się trochę „od kuchni” firmowemu DNA, przeczytać ciekawostki z życia firmy, obejrzeć zdjęcia z imprez integracyjnych, wydarzeń sportowych, czy sukcesach pracowników.

Jak zatem znaleźć najlepsze dla siebie miejsce pracy?

Strona internetowa firmy

Jeśli masz na oku konkretnego pracodawcę najprościej wejść na stronę internetową firmy. Treści tam zawarte pomogą Ci zapoznać się z działalnością firmy i jej specyfiką. Coraz częściej na stronach umieszczane są specjalne sekcje dla kandydatów jak: „kariera” czy „oferty pracy” – to właśnie tam znajdziesz informacje o prowadzonych procesach rekrutacyjnych i ich przebiegu. Oprócz strony internetowej coraz więcej firm tworzy profile pracodawców i fanpage rekrutacyjne, które dla potencjalnych kandydatów, są źródłem informacji o tym w jaki sposób firma buduję swój wizerunek w sieci i jak chce być postrzegana. Pamiętaj jednak, że informacje te są tworzone przez daną firmę i warto poddać je weryfikacji.

Opinie w internecie

 

95% kandydatów zanim przyjdzie na rozmowę o pracę sprawdza, zamieszczane w internecie, opinie o danej firmie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze muszą to być informacje prawdziwe i merytoryczne. Najwiarygodniejszym źródłem informacji są byli i obecni pracownicy. Warto sprawdzić przyszłego pracodawcę np. w serwisie Goldenline, gdzie opinie składają się z mocnych i słabych stron firmy, wskazówek dla pracodawcy oraz oceną najważniejszych aspektów dla kandydata, jak atmosfera, ludzie, czy wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że opinie na temat pracy u danego pracodawcy, mogą być różne w zależności od piastowanego stanowiska. Szczególnie w dużych firmach – inaczej może wyglądać praca w centrali i oddziale, czy w dziale IT i sprzedaży. Jeżeli jesteś zainteresowany informacją na temat konkretnej komórki w organizacji, poszukaj na Goldenline osób, które pracują w danej firmie na podobnym stanowisku i napisz do nich. Na pewno udzielą informacji z poczuciem, że mogę komuś pomóc w ważnym dla niego wyborze.

Targi pracy

Dobrym pomysłem jest udanie się na targi pracy, gdzie możesz spotkać osoby pracujące w danej firmie, bezpośrednio zapytać o interesujące Cię detale, a przy okazji ocenić wizerunek firmy, poprzez ambasadorów marki, którymi są obecni na targach pracownicy. Pamiętaj, że mimo trwającej pandemii takie spotkania odbywają się teraz w wersji online.

Ranking pracodawców

Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanego miejsca pracy, a wiesz w jakiej branży chciałbyś pracować, sprawdź katalogi i rankingi pracodawców. Znajdziesz tam najbardziej pożądane i najpopularniejsze firmy, w których pracownicy zadowoleni są z wynagrodzenia, atmosfery i pozostałych warunków. Taki katalog możesz znaleźć min. na Goldenline.

Decyzja o miejscu, w którym rozpoczniesz staż czy pierwszą pracę, będzie jedną z istotniejszych w Twoim życiu, od tego zależeć będzie Twoja kariera i Twój przyszły rozwój. Warto, żeby praca przynosiła nam satysfakcję, końcu w pracy każdy z nas spędza średnio ponad 1620 godzin rocznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.