Jak stworzyć idealne CV? Skorzystaj z wzoru CV i trzymaj się kilku prostych zasad

Jak stworzyć idealne CV? Skorzystaj z wzoru CV i trzymaj się kilku prostych zasad.

Szukasz pracy i zastanawiasz się, jak odnieść sukces w rekrutacji? Najważniejsze jest przygotowanie idealnego CV, które będzie swoistą reklamą Twoich kompetencji, umiejętności oraz charakteru. Jak stworzyć perfekcyjne CV?

Idealne CV musi zawierać kilka ważnych elementów, które doskonale zareklamują Twoją osobę. Sama konstrukcja curriculum vitae to nie jedyna kwestia o jaką należy zadbać. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać tworząc perfekcyjne CV.

Żelazne zasady pisania dobrego CV

Aplikując do nowej pracy trzeba odpowiednio sprzedać swoje umiejętności. Najlepsi kandydaci mogą odpaść w procesie rekrutacji, jeżeli zepsują swoje CV. Na szczęście przygotowanie takiego dokumentu nie jest trudne, jeżeli zwróci się uwagę na kilka podstawowych zasad.

  1. Pisanie CV zacznij od podania swoich danych osobowych. Pamiętaj, aby były one całkowicie profesjonalne. Co to oznacza? Unikaj podawania adresu mailowego zawierającego infantylny pseudonim lub numeru telefonu służbowego. Warto również podać swój zawód i zajmowane stanowisko.
  2. Umieść cel zawodowy/podsumowanie zawodowe, czyli krótki opis tego czym się obecnie zajmujesz i jakie posiadasz z tego względu umiejętności. Napisz co chcesz osiągnąć w nowej firmie. Wiele osób zapomina o tym elemencie CV, a może się on okazać kluczowym.
  3. Przedstaw swoje kompetencje i opisz doświadczenie zawodowe. Według najnowszych badań rekruterzy zwracają coraz większą uwagę na kompetencje miękkie. W efekcie ważne, aby umieścić w CV informacje nie tylko na temat kompetencji uzyskanych w pracy, czy przez naukę, ale także opisać swoje cechy charakteru. Chęć do nauki, kreatywność, dążenie do celu mogą się okazać bardzo ważne dla nowego pracodawcy. Po przedstawieniu kompetencji bardzo dokładnie opisz swoją historię zawodową. W tym miejscu warto odnotować odbyte kursy, praktyki czy wolontariaty.
  4. Wspomnij o wykształceniu. Większość rekruterów nie wymaga szczegółowych opisów ścieżki edukacji. Najczęściej wystarczy podanie ostatniej ukończonej szkoły, ale warto w tym miejscu umieścić informacje o odbytych szkoleniach oraz posiadanych certyfikatach.
  5. Nie kłam w CV! Podawanie nieprawdziwych informacji w curriculum vitae może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Najprawdopodobniej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej oszustwo wyjdzie na jaw.
  6. Dopieść swoje CV. Dokument będący Twoją wizytówką nie może zawierać błędów. Warto umieścić w nim swoje zdjęcie, ale nie może to być fotografia z wakacji czy selfie. Najlepiej umieścić fotografię dokumentową wykonaną przez profesjonalistę. CV można zapisać w formacie PDF, dzięki czemu programy biurowe nie zdeformują jego wyglądu. Na koniec pamiętaj o umieszczeniu klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej brak może sprawić, że CV od razu trafi do kosza.

Jak opisać swoje doświadczenie i umiejętności, aby zrobić wrażenie na rekruterach?

Wiele osób tworzy jedno uniwersalne CV i rozsyła je do wszystkich firm, do jakich aplikuje. To poważny błąd! Zadbaj, aby każde wysłane CV było idealnie dopasowane do wymagań konkretnego pracodawcy. Niech dokument aplikacyjny będzie faktyczną odpowiedzią na ogłoszenie o pracę. Opisz swoje doświadczenia zawodowe kładąc nacisk na obowiązki, które będą cenne dla nowego pracodawcy.

Warto pisząc CV przedstawić swoje doświadczenia i umiejętności odnosząc się do wszystkich podanych wymagań w ogłoszeniu o pracę. W ten sposób rekruter będzie widział, że kandydat ma kompetencje do podjęcia pracy na tym konkretnym stanowisku. Dobrym pomysłem jest znalezienie słów kluczowych w ogłoszeniu i opisanie swojego doświadczenia z ich użyciem. Dużą zaletą CV może być także wpisanie osiągnięć, jakie się zdobyło u poprzedniego pracodawcy. Niech osoba prowadząca rekrutację zobaczy, że ma do czynienia z osobą potrafiącą wiele wnieść.

Zainteresowania w CV – czy ktoś to czyta?

Panuje przekonanie, że podawanie zainteresowań w CV jest zbędne, ale jest ono błędne. Wielu pracodawców zwraca uwagę na zainteresowania kandydatów. Należy jednak pamiętać, że powinno się podawać konkretne i ciekawe zainteresowania, które będą pasować do charakterystyki nowej pracy.

Podawanie ogólników w postaci np. muzyka, film czy sport nie wnosi nic dla rekrutera. Jednak szczegółowe przykłady dadzą już pogląd na to jaką osobą jest kandydat. Przykładowo pisząc o konkretnym sporcie ekstremalnym udowodnisz, że stres nie jest Ci straszny. Wyróżniające się hobby może doprowadzić do dłuższej rozmowy o nim, a opowiadanie z pasją o swoich zainteresowaniach zostawi dobre wrażenie. Zainteresowania powiązanie z danym zawodem mogą przechylić szalę wyboru na kandydata.

Masz niewiele czasu? Użyj wzoru CV!

Wiesz już co warto umieścić w CV i jakich zasad przestrzegać. Jednak nie każdy czuje się dobrze w sporządzaniu oficjalnych dokumentów i nie ma w tym nic dziwnego. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie oraz sprawne przygotowanie curriculum vitae.

Wystarczy skorzystać z gotowych wzorów CV przygotowanych przez serwis Aplikuj.pl. Specjaliści przygotowali nie tylko ogólne wzory dokumentów, ale również CV dla osób starających się o konkretne stanowiska. W ten sposób bez problemów przygotujesz dokument, który da Ci szansę zdobyć nową pracę.

Część pracodawców wymaga dołączenia do aplikacji listu motywacyjnego. Także w tym wypadku kandydat może skorzystać z gotowych szablonów. Wystarczy pobrać wzór listu motywacyjnego uzupełnić go stosownymi informacjami.

Teraz już wiesz, jak stworzyć CV, które przyniesie Ci sukces w poszukiwaniach pracy.