Jak zadbać o wizerunek w biznesowych social mediach

Obecnie większość osób zdaje sobie sprawę z potęgi internetu. Liczba użytkowników portali społecznościowych, korzystających z takich form kontaktu, zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym, w ostatnich latach znacznie wzrosła.

Trzeba sobie jednak zadać pytanie – czy na pewno świadomie kreujemy swój wizerunek w sieci? Dlaczego jest to tak bardzo istotne w procesie planowania własnej kariery?

Rozwój profesjonalnych serwisów rekrutacyjnych, typu GoldenLine, dał rekruterom nowe kanały komunikacji, udostępnił informacje o potencjalnych kandydatach i umożliwił szybki kontakt z nimi. Dzięki temu rekruterom łatwiej dzisiaj korzystać z zaawansowanych narzędzi, które pozwalają wyselekcjonować osoby potencjalnie spełniające wymagania założone w profilu stanowiska. Dlatego, jeżeli założyłeś profil na profesjonalnym portalu społecznościowym z myślą o kontakcie z headhunterami, sprawdź, jak widzą cię inni użytkownicy i spróbuj oszacować szanse rekrutera na znalezienie ciebie wśród innych.

Jak skutecznie wykorzystać możliwości profesjonalnego medium społecznościowego?

1. Profil użytkownika to twoje wirtualne CV

W wykreowaniu profesjonalnego profilu na portalu GoldenLine pomogą narzędzia i podpowiedzi ze strony administratorów, które pozwalają uzupełnić wszystkie niezbędne informacje. Zawsze warto zacząć od wpisania dotychczasowych doświadczeń zawodowych z opisem obowiązków czy realizowanych projektów. Dodajemy m.in. informacje o naszym wykształceniu, ukończonych kursach, zdobytych certyfikatach oraz znajomości języków obcych. Kandydaci często pytają, czy powinni także wpisywać swoje hobby. Tutaj nie ma jednoznacznych wytycznych czy wskazówek, aczkolwiek ciekawe zainteresowania mogą zwrócić dodatkową uwagę rekrutera.

2. Zadbaj o zdjęcie

Wątpliwości kandydatów dotyczą umieszczania na swoim profilu zdjęcia i jego rodzaju. Nie trzymałabym się sztywno zasady, że na portalach powinno się zamieszczać tylko zdjęcia tzw. do dokumentów. Użytkownicy mogą pozwolić sobie na pewną swobodę,  trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i o tym, że osoba na zdjęciu powinna wzbudzać zaufanie. Dopuszczalne są zatem zdjęcia w mniej formalnym stroju, ale fotografia z imprezy, plaży czy tak zwane „selfie”, z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia. Warto zapoznać się z regulaminem serwisu lub jego interpretacją.

3. Kompletuj referencje i buduj sieć kontaktów

W profesjonalnych serwisach społecznościowych mamy możliwość budowania swojej zawodowej sieci kontaktów. Warto różnicować rodzaje kontaktów, zapraszać współpracowników, znajomych czy partnerów biznesowych. Jeżeli współpraca z którymś z klientów czy kolegów była szczególnie udana, warto poprosić te osoby o wystawienie referencji i samemu dodawać pozytywne komentarze pod innymi profilami. Profile z referencjami są szczególnie cenione przez rekruterów, ponieważ dodatkowo potwierdzają kompetencje i umiejętności kandydata.

4. Udzielaj się w grupach i bądź aktywny na forach

Serwis umożliwia nam dołączenie do różnego rodzaju grup tematycznych i udziału w dyskusjach. Uczestnictwo w grupach branżowych i wypowiedzi na temat różnych zagadnień dodatkowo budują nasz wizerunek jako eksperta w oczach rekrutera. Dołączając do grup związanych z naszymi zainteresowaniami, możemy także poznać osoby, które mają podobne pasje i wymieniać się z nimi doświadczeniami. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzi na tego typu forach nie są anonimowe – obowiązują tu zasady kulturalnej wypowiedzi.

5. Kontaktuj się z rekruterami

Wielu użytkownikom zdarzyło się otrzymać zaproszenie do rekrutacji za pośrednictwem GoldenLine. Są też tacy, którzy ze względu na specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie, otrzymują takich propozycji wiele. Jak się wtedy zachować? Jeżeli szukasz aktywnie pracy lub zastanawiasz się nad jej zmianą, jest to dla ciebie świetna okazja do zdobycia informacji od rekrutera na temat oferty. Rekruter umówi się z tobą na rozmowę i przeprowadzi przez cały proces rekrutacji. Jeżeli z jakiś powodów nie jesteś zainteresowany zmianą pracy, warto odpowiedzieć i podziękować rekruterowi za kontakt. Warto dbać o relacje z headhunterami, pamiętaj o tym, że feedback odnośnie przesłanej oferty jest elementem kreowania twojego wizerunku w sieci. Stąd, jak wszędzie, niedopuszczalne są aroganckie odpowiedzi, a brak odpowiedzi może być potraktowany jako zachowanie niegrzeczne i mało profesjonalne. Jeżeli szukasz pracy warto regularnie sprawdzać kto wyświetlał twój profil. Jeśli pojawia się tam wielu rekruterów, możesz spróbować nawiązać z którymś kontakt, dać znać, że szukasz pracy.

Podsumowując, jeżeli myślimy o rozwoju kariery, warto dzisiaj kreować swój wizerunek za pośrednictwem profesjonalnych portali społecznościowych. Mamy do dyspozycji narzędzia, które dają nieograniczone pole działania, umożliwiając pokazanie siebie i szybkie aplikowanie na oferty pracy z poziomu serwisu. Zawsze jednak należy pamiętać, że w sieci nic nie ginie. Trzeba zadbać o to, aby wizerunek był pozytywny i profesjonalny. Istotny jest również fakt, że na portalach społecznościowych sfera prywatna często miesza się z zawodową. Przy użytkowaniu portali typu Facebook czy Instagram, gdzie dzielimy się ze znajomymi naszymi opiniami oraz zdarzeniami z życia prywatnego warto skorzystać z możliwości ustawień prywatności oraz ograniczenia dostępu kreowanych przez nas treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.