Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Czym jest dress code?

Często mówi się, że „w firmie nie ma dress codu”. Jest to błędne stwierdzenie, które słyszałem nieraz. Na wszystkich rozmowach kwalifikacyjnych i we wszystkich firmach dress code istnieje. Styl stroju może być odmienny w zależności od profilu przedsiębiorstwa, natomiast jest on nieodłącznym elementem kultury organizacyjnej. Wygląd osoby obecnej na spotkaniu rekrutacyjnym w banku może zdecydowanie odbiegać od tej, która wybiera się na rozmowę w agencji interaktywnej, aczkolwiek istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać w każdej sytuacji. Na co dzień przeprowadzam rozmowy kwalifikacyjne na stanowiska specjalistyczne, konkretnie IT. Większość osób, z którymi się spotykam to mężczyźni, dlatego też, chciałbym poświęcić więcej uwagi panom. O damskim dress codzie można napisać oddzielny artykuł, ponieważ kobieca garderoba jest nieskończona i bardzo ciekawa. Kobiety mają również lepszy gust i wyczucie sytuacji.

Jak dopasować ubiór do rodzaju firmy?

Dress code zawsze należy dopasować do branży i profilu firmy. Do banku założymy garnitur, a do domu mediowego czy start-upu wystarczą dżinsy i koszula. Musimy pamiętać o powadze sytuacji i szacunku do osoby, z którą się spotykamy. Rekruter na pewno przekażę korzystniejszą informację dalej, o osobie, która przyszła ubrana według smart casual dress code (np. dżinsy lub chinosy o stonowanym kolorze + koszula, marynarka i półbuty), niż o tej, która założyła spodenki, sandały i bluzę z kapturem. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Żelazne zasady dress code:

  • Strój musi być dopasowany do sytuacji oraz kultury organizacyjnej.
  • Elementy stroju muszą być wyprasowane, a buty czyste.
  • Dodatki powinny być skromne.
  • Kolory powinny być stonowane.

Tak, jak podkreślam powyżej, ubiór zawsze powinien być dostosowany do miejsca i sytuacji, aczkolwiek istnieją pewne uniwersalne „uniformy”. Jeżeli nie wiemy, jak powinniśmy wyglądać na spotkaniu to najbezpieczniej będzie zastosować połączenie business dress code ze smart casual, czyli lekką elegancję, sportową elegancję.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Dla Pań będą to buty na średniej szpilce – 3-8cm, spodnie, spódnica lub bluzka, niekoniecznie biała, a w stonowanym kolorze. Na wierzch proponuję kardigan, marynarkę lub żakiet. Należy zachować skromność ubioru, nie podkreślając zbyt kobiecych wdzięków – takie rozwiązanie przez panie może być źle odebrane, a panów może rozpraszać. Panowie powinni postawić na wcześniej wspomniane dżinsy, półbuty, koszulę i marynarkę. Kołnierzyk jest zawsze w cenie, a więc warto założyć koszulę, a nie t-shirt z zabawnym nadrukiem. Zdarzają się sytuacje, gdy nie wiemy w co się ubrać. Wtedy na pewno trzeba pamiętać, że „lepsze jest lepsze”, czyli długie czarne spodnie będą lepiej odebrane niż krótkie hawajskie spodenki. Istnieje również pojęcie „overdressed” – najprościej mówiąc – ubrany zbyt oficjalnie do okazji. Przytoczę tu przykład z początku swojej kariery. Bardzo zależało mi na pewnej pracy a były to moje pierwsze rozmowy kwalifikacyjne, nie wiedziałem więc, jak powinienem wyglądać na spotkaniu. Założyłem elegancki ciemny garnitur, białą koszulę, krawat, złoty zegarek, spinki do mankietów oraz błyszczące, idealnie wypastowane buty. Gdy wszedłem do sali, w której czekał rektuter i zobaczyłem jego wzrok i ubiór, domyśliłem się, że nie będzie kolejnego etapu rekrutacji – faktycznie tak było. Był to mój błąd wynikający z braku doświadczenia – mogłem sprawdzić wcześniej politykę firmy lub po prostu zapytać rekrutera jaki dress code obowiązuje w firmie. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z ludźmi – osoba z HR odpowie nam na wszystkie pytania. Nie bójmy się pytać. Kończąc artykuł chciałbym zaznaczyć, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, składają się na nie głównie ubiór i mowa ciała. Aby wyglądać biznesowo nie trzeba wydawać bajońskich sum, w każdym dużym mieście są sklepy w których można kupić bardzo ciekawy outfit w rozsądnej cenie. Jeżeli nie wiemy, jak powinniśmy wyglądać, internet jest doskonałym źródłem wiedzy. Przed spotkaniem kwalifikacyjnym dobrze jest zapoznać się z profilem firmy, w której mamy rozmowę.

Sprawdź, co każdy mężczyzna powinien mieć przy sobie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Sprawdź, co każda kobieta powinna mieć przy sobie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.