Jak się skupić podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna może być mniej efektywna niż wykonywanie obowiązków w biurze. Dlaczego? W domu otacza nas wiele rozpraszaczy, które mogą zaburzać naszą koncentrację. Jak się skupić podczas pracy zdalnej? Wymieniamy kilka sprawdzonych sposobów

Jak efektywnie pracować w trybie zdalnym?

Praca zdalna to dla dużej grupy osób niebywały komfort i oszczędność czasu i pieniędzy. Zrezygnowanie z dojazdów do biura, brak potrzeby wczesnego wstawania do pracy, unikanie korków i przebywanie w zaciszu domowym sprawiają, że coraz więcej pracowników ceni sobie tryb home office. Mimo wielu zalet pracy w domu takie rozwiązanie może wpływać na efektywność w pracy.

Problemy z koncentracją, mnóstwo rozpraszaczy i nieumiejętne zarządzanie czasem sprawiają, że dla niektórych praca zdalna to udręka. Jak się skupić, pracując w domu? Wprowadzanie w swoje życie kilku prostych nawyków sprawi, że praca w trybie home office będzie nie tylko wygodniejsza, ale również bardziej wydajna.

Praca w domu – jak się skupić?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że home office lub praca hybrydowa na stałe zagościły w wielu organizacjach. Większość pracowników przywykła do wykonywania swoich obowiązków zawodowych zdalnie, jednak dekoncentracja i problemy ze skupieniem podczas pracy w domu powodują, że czasami trudno ukończyć zaplanowane zadania w terminie. Jak to zmienić? Poznaj skuteczne sposoby na poprawę koncentracji podczas pracy zdalnej.

Zaplanuj swój dzień

Wielu osobom wydaje się, że praca z domu jest wygodniejsza. Rzeczywiście czas zaoszczędzony na dojazdach do biura daje sporo możliwości. Pracujesz zdalnie? Szczegółowo planuj każdy dzień tak, aby mieć czas na wszystko i jednocześnie być efektywnym w pracy. Pamiętaj, że niezależnie od tego czy pracujesz w domu czy w biurze, przy umowie o pracę na obowiązki służbowe należy poświęcić określoną liczbę godzin. Im lepiej zaplanujesz swój dzień tym więcej uda spraw uda Ci się zrealizować.

Stwórz to-do list

Pracujesz w domu i trudno Ci się skupić na zleconych przez szefa zadaniach? Stwórz listę rzeczy do zrobienia i wykreślaj z niej to, co już udało Ci się zrealizować. W natłoku spraw zawodowych i prywatnych łatwo o czymś zapomnieć, dlatego warto mieć ściągawkę z najważniejszymi czynnościami do zrobienia w ciągu dnia.

Wyjdź z łóżka

Pracę zaczynasz od 8:00, więc wstajesz 7:50, aby wziąć komputer i cały dzień pracować w piżamie? Jeżeli zależy Ci na efektywności i pełnym skupieniu to lepiej wstań wcześniej, wyjdź z łóżka i przygotuj się do pracy tak, jakby była realizowania z biura. Siadaj do komputera z energią do działania, a nie zaspanymi oczami i chęcią dodatkowej drzemki.

Zagospodaruj sobie miejsce pracy

Realizując swoje obowiązki zawodowe w domu, warto pamiętać o zagospodarowaniu sobie miejsca do pracy. Trzymanie laptopa na kolanach podczas leżenia na kanapie przed telewizorem, to niekoniecznie dobry pomysł. Warto wyznaczyć sobie miejsce w domu, w którym będziemy pracować i zadbać o jego ergonomię oraz ciszę dookoła. Małe biurko i wygodne krzesło wystarczy, by móc cieszyć się komfortem podczas pracy w trybie home office.

Wycisz się

W czasach rozwiniętej technologii otacza nas mnóstwo rozpraszaczy. Dom, który większości z nas kojarzy się z błogim odpoczynkiem i relaksem, często nie sprzyja skupieniu podczas pracy zdalnej. Jeżeli jednak wyciszymy się, wyłączymy telewizor, radio i odłożymy telefon na bok, to prawdopodobnie łatwiej będzie nam się skupić na obowiązkach służbowych.

Brak skupienia na home office

Praca zdalna dla jednych stała się wyborem, a dla innych koniecznością. Podczas pandemii koronawirusa wiele firm zdecydowało, że nie wróci do biur. Pracownicy cenią sobie możliwość pracy w domu, jednak brak skupienia i wiele możliwości rozproszenia uwagi mogą odbić się na efektach realizowanych zadań. Warto wyrobić sobie pewne nawyki, które usprawnią pracę w trybie zdalnym i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Okazuje się, że dobra organizacja, planowanie zadań i dbanie o komfort często wystarczą, by pracowało nam się lepiej i wygodniej 😊

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!