Jak rozmawiać z rekruterem, aby odnieść sukces?

Zdenerwowanie i obawa przed rozmową o pracę to zupełnie normalna reakcja – w końcu od tego spotkania zależeć może Twoja dalsza kariera. Dlatego zrób wszystko, by rozmowa z rekruterem poszła Ci świetnie

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Znasz już termin spotkania z rekruterem? Zatem czas na odrobienie zadania domowego! Na początek poszukaj informacji o firmie, do której aplikowałeś. Odwiedź jej stronę internetową, rzuć okiem na jej kanały w mediach społecznościowych. Zwróć uwagę na wielkość przedsiębiorstwa, sprawdź aktualności i poszukaj informacji istotnych dla kandydatów – np. listy benefitów czy opisu procesu rekrutacji. To pozwoli Ci nie tylko przygotować się do rozmowy o pracę, ale też mocno poszerzy Twoją wiedzę o potencjalnym nowym pracodawcy. Dzięki temu w sposób bardziej świadomy podejmiesz dalsze decyzje w przypadku zaproponowania Ci stanowiska.

Zdecydowanie warto przed spotkaniem odświeżyć sobie wiadomości z CV. Tak, chodzi nam o Twoje CV 😊 Oczywiście, jasne jest dla Ciebie, czym zajmowałeś się u dotychczasowych pracodawców, ale lepiej przypomnieć sobie np. daty pracy na poszczególnych posadach. Zerknij również na ogłoszenie o pracę, na które aplikowałeś. Być może nasunie Ci się pytanie w zakresie zadań czy zakresu obowiązków, które warto zadać rekruterowi. Sprawdź również, jakie oczekiwania wobec kandydatów były najwyżej na liście – warto pokazywać je w rozmowie jako Twoje atuty, bo rekruter z pewnością będzie ich poszukiwał u kandydatów do pracy.

Z wyprzedzeniem przyszykuj też sobie elegancki strój i sprawdź, jak możesz dotrzeć na miejsce i ile czasu musisz na to poświęcić. Jeśli rozmowa ma odbyć się przez telefon lub online, to zadbaj o ciszę w miejscu, gdzie będziesz siedzieć. Możesz też już na etapie umawiania się z rekruterem zapytać, jak powinieneś się przygotować do Waszej rozmowy.

Jak zachowywać się w trakcie spotkania o pracę

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Postaraj się przyjść na spotkanie kilka minut przed czasem, by bez dodatkowych nerwów odnaleźć właściwe miejsce i w razie potrzeby odświeżyć sobie nazwisko rekrutera, zerkając na maila w komórce.

Postaraj się opanować stres i bądź naturalny. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem i pamiętaj o tzw. aktywnym słuchaniu. Chodzi o to, by rozmówca miał wrażenie, że skupiamy się na jego słowach i jesteśmy nimi zainteresowani. W tym celu możesz parafrazować to, co mówi rekruter, dopowiadać coś od siebie czy zadawać dodatkowe pytania pogłębiające temat.

Zwracaj tez uwagę na mowę ciała. Usiądź prosto – postaraj się znaleźć wygodną dla Ciebie pozycję, ale unikaj garbienia się czy postaw, które mogłyby zostać odebrane jako lekceważące. Ustaw się twarzą do swoich rozmówców, by komfortowo się Wam rozmawiało. Unikaj zbytniego gestykulowania – jeśli masz z tym problem, to trzymaj w rękach np. długopis, którym możesz od czasu do czasu coś zanotować.

Pamiętaj, że rekruterzy wysoko oceniają osoby komunikatywne – postaraj się więc zostawić po sobie miłe wrażenie. Daj się lubić! Pomoże w tym uśmiech, pewność siebie i otwartość. Pracodawcy bardzo cenią także zaangażowanie kandydatów. Zatem staraj się dać do zrozumienia, że oferta pracy autentycznie Cię interesuje i zależy Ci na otrzymaniu posady.

Jak mówić, by przemówić do rekrutera?

Na wszystkie pytania odpowiadaj konkretnie i pilnuj, by nie odbiegać zanadto od tematu. Źle widziane są odpowiedzi bardzo krótkie – staraj się rozwijać swoje wypowiedzi. Staraj się mówić w sposób jasny i zrozumiały. Unikaj słów potocznych czy przedłużających się pauz. Dobrym pomysłem będzie wplatanie w swoje odpowiedzi ważnych elementów ogłoszenia (słowa kluczowe) oraz terminologii branżowej.

Kładź nacisk na pokazywanie swoich zalet i sukcesów. Gdy rekruter pyta Cię o przykłady projektów czy wyzwań, przed jakimi przyszło Ci stanąć w przeszłości, śmiało mów o swojej roli. To nie czas na skromność. Jeśli jakieś pytanie jest dla Ciebie niejasne, to nie wahaj się poprosić o doprecyzowanie tematu.  

Unikaj pytań, przez które rekruter może odnieść wrażenie, że jesteś osobą roszczeniową i to już na samym początku współpracy. Negocjacje w zakresie wynagrodzenia czy formy zatrudnienia to naturalna sprawa, ale już pytanie, czy część wypłaty możesz dostać w formie zaliczki, jest nie na miejscu. Nie warto też zbyt szczegółowo rozpytywać o benefity. Nie chcesz przecież by specjalista ds. HR pomyślał, że ważniejszy jest dla Ciebie zakres karty Multisport od pracy i zadań, które będziesz wykonywać.

To zwiększy Twoją szansę na sukces

Przede wszystkim koniecznie przygotuj sobie pytania, jakie chcesz zadać rekruterowi. Na koniec spotkania o pracę prawie zawsze pojawiają się słowa „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” – i mówiąc wprost nie wypada pytań nie mieć. Może to bowiem zostać odebrane jako brak wystarczającego zainteresowania daną ofertą pracy.

Pamiętaj, że jedno czy dwa pytania to zdecydowanie za mało, bo prawdopodobnie część tematów pojawi się w rozmowie wcześniej. Dlatego przed rozmową pomyśl, o co chcesz zapytać i zanotuj wszystkie tematy na kartce. Nic nie przychodzi Ci do głowy? Spokojnie, skorzystaj z naszych podpowiedzi:

  • Jakie są kolejne etapy rekrutacji?
  • Jak duży jest zespół, do którego mam dołączyć?
  • Jakie są w firmie możliwości rozwoju?
  • Jak wygląda możliwa ścieżka awansu?
  • W jakich godzinach odbywa się praca?
  • Jakie narzędzia pracy będę mieć do dyspozycji?
  • Czy jest możliwość pracy zdalnej? Na jakich warunkach?
  • Czy w firmie panuje określony dresscode?
  • Czy firma oferuje dla swoich pracowników dodatkowe benefity?

Warto też przygotować się do pytań, które z wysokim prawdopodobieństwem mogą się pojawić na Twoim spotkaniu kwalifikacyjnym. Oczekiwania finansowe, możliwa data rozpoczęcia pracy czy motywacja do zmiany pracy to częste elementy rozmowy i lepiej jeszcze w domu przemyśleć swoje odpowiedzi.

W Centrum Kariery Goldenline znajdziesz wiele innych wskazówek między innymi na temat rozmowy kwalifikacyjnej online czy przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Z nami szukanie pracy stanie się prostsze! Zajrzyj także na oferty pracy