Jak rozbudzić swoją kreatywność?

Kreatywność – słowo pochodzi od łacińskiego „creatus” czyli twórczy. Hasło to obecne jest w co drugim, jeśli nie w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym jako wymaganie odnośnie kandydata na konkretne stanowisko.

Cóż ona oznacza? Z jednej strony może to być zdolność do generowania pomysłów, z drugiej to umiejętność radzenia sobie w sytuacjach podbramkowych i obmyślenie planu wyjścia, z trzeciej to proponowanie nietypowych rozwiązań, może także oznaczać osobowość twórczą, nieszablonową, niesztampową. Niezależnie od tego, czego dokładnie oczekuje pracodawca, ważne jest, by podając tę cechę w CV, być przygotowanym na udowodnienie tego w praktyce. Jeśli zastanawiasz się, jak rozbudzić swoje kompetencje w zakresie kreatywności i nie wiesz jak to zrobić, nie przejmuj się. Jest wiele sposobów, by ją w sobie wzbudzić – skorzystaj z pokładów, jakie w tobie drzemią.

6 sposobów jak skutecznie rozbudzić swoją kreatywność:

1. Ćwicz wyobraźnię – czytaj, oglądaj filmy, słuchaj muzyki, odwiedzaj muzea i galerie sztuki, rozwiązuj krzyżówki i quizy, pisz opowiadania! Inspiruj się tym, co tworzą inni oraz przyglądaj się jak to tworzą.

2. Rozmawiaj z ludźmi – przekażą ci swoją wiedzę i spojrzenie na dane zagadnienie. Bądź otwarty na inne pomysły i idee. Dyskutuj i wymieniaj się myślami, jeśli masz ochotę.

3. Korzystaj z różnych źródeł informacji – nie poprzestawaj tylko na internecie. Korzystaj z książek w bibliotekach, specjalistycznych gazet i magazynów, słuchaj programów radiowych związanych z interesującymi cię zagadnieniami, uczestnicz w konferencjach, szkoleniach, spotkaniach branżowych.

4. Podróżuj – nie ma nic lepszego dla twoich pokładów kreatywności, jak znalezienie się w innym miejscu niż to dotychczasowe. Możesz zaobserwować coś odmiennego od tego, co znajduje się w twoim otoczeniu. Zmienisz perspektywę myślenia.

5. Codziennie zmieniaj małe rzeczy w rutynie dnia – zamiast porannej kawy wypij herbatę z miodem, wybierz inną drogę na przystanek autobusowy, odwiedź inny niż dotychczas sklep osiedlowy, zamiast krawata załóż muszkę.

6. Wychodź ze swojej strefy komfortu – stawiaj siebie w nowych sytuacjach, to może być trudne, czasem bolesne, ale zobaczysz siebie w innym świetle. Zaskoczysz sam siebie i z pewnością dowiesz się czegoś o własnym zachowaniu. Dzięki temu będziesz w stanie generować większą liczbę pomysłów w kontekście napotykanych sytuacji w życiu. Twój umysł powinien otrzymywać różne bodźce i używać wielu zmysłów, by nie osiadał na laurach. Dostarczaj sobie wielu różnych doświadczeń, z których później będziesz mógł czerpać inspirację. Dzięki temu potrenujesz elastyczność i radzenie sobie z różnorodnymi zadaniami. Stworzysz zasób potencjalnych mechanizmów, potrzebny do generowania pomysłów czy rozwiązań.

Kreatywność masz w sobie, musisz tylko odnaleźć najlepszy sposób dotarcia do niej. Powodzenia!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.