Jak radzić sobie ze stresem na rozmowie kwalifikacyjnej

Spotkanie z rekruterem to kluczowy moment procesu poszukiwania pracy. Nic więc dziwnego, że dla wielu kandydatów jest wyjątkowo stresujący. To moment, w którym kandydat prezentuje swoje możliwości, a rekruter proponuje warunki współpracy. Podczas tego spotkania między stronami albo powstaje nić porozumienia albo proces rekrutacyjny kończy się definitywnie

Tak, jak do wszystkich ważnych wydarzeń w życiu, również do rozmowy kwalifikacyjnej warto się przygotować, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie oraz zminimalizować poziom stresu.

Jak radzić sobie ze stresem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Pogratuluj sobie

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, jest uświadomienie sobie faktu, że zaproszono cię na spotkanie, ponieważ jesteś interesującym kandydatem. To ważna informacja, która powinna dodać ci pewności siebie. Spełniasz wymagania, masz odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje. Rekruter chciałby z tobą porozmawiać, bo chce poznać cię jako człowieka i sprawdzić, co masz do zaoferowania. Mam dobrą wiadomość: nikt nie zna lepiej twoich możliwości, doświadczeń i kompetencji od ciebie. Jedyne co musisz zrobić, to sprawnie je zaprezentować. I jeszcze jedno, wierz mi, nikt nie ma czasu zawracać sobie głowy osobami, które nie spełniają podstawowych oczekiwań. Dostałeś zaproszenie do kontaktu? Jesteś tego wart!

2. Niech strój doda ci pewności siebie

Na rozmowie z przyszłym pracodawcą musisz czuć się pewnie, dlatego na tę okazję wybierz odpowiedni strój. Pamiętaj, że masz być elegancko ubrany, a nie przebrany. Spróbuj poznać firmę, podejrzyj jej dress code i postaraj się do niego dopasować, w taki sposób, by było to zgodne z twoją osobowością. Zastanów się też, czy jesteś w stanie zaakceptować obowiązujący strój w danym przedsiębiorstwie na co dzień. Jeśli nienawidzisz garniturów, może być ci ciężko pracować w banku. Jeśli aplikowałeś do firmy, w której nie obowiązują sztywne regulacje dotyczące wyglądu, wybierz rozwiązania uniwersalne. Koszula i marynarka to zawsze dobry wybór. Postaw na klasykę i minimalizm – to zawsze się obroni. Dlaczego to takie ważne? Idąc na rozmowę kwalifikacyjną i mierząc się ze stresem, każdy detal może przyjąć rangę ogromnego wyzwania. Musisz czuć się swobodnie i dobrze we własnej skórze i skupić myśli wokół odpowiedzi na pytania rekrutera, nie na tym czy dobrze wyglądasz.

3. Nie daj się zaskoczyć

Moi klienci często boją się pytań „killerów”. Jeśli już teraz przygotujesz się na nie, nie zaskoczą cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co znacząco zmniejszy poziom stresu. Które pytania przywołują czarne chmury?

proszę powiedzieć coś o sobie?

 jakie są pani/pana mocne strony?

dlaczego właśnie z panem/panią mam nawiązać współpracę?

 dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie?

 jakie są pana/pani oczekiwania finansowe?

Zmroziło cię? Nie wiesz co odpowiedzieć? Weź kartkę papieru, długopis i zacznij działać. Spisz swoje największe sukcesy zawodowe, umiejętności, z których jesteś szczególnie dumny oraz cechy charakteru mogące przydać się na twoim wymarzonym stanowisku. Udało się? Dla pewności, poproś kogoś zaufanego o dodanie kilku punktów. Zanim stawisz się na rozmowę z danym pracodawcą, pobaw się w detektywa. Sprawdź dokładnie stronę internetową, kanały social media, poczytaj opinie w zaufanych źródłach. Teraz zastanów się, dlaczego chcesz tam pracować. Spisz cztery najciekawsze pomysły. Negocjując wynagrodzenie, policz, na jaką minimalną kwotę możesz sobie pozwolić, weź pod uwagę rodzaj przedsiębiorstwa i jego ewentualne możliwości. Złóż to w całość i ustal zadowalające cię „widełki”. Masz już wszystko? Gratuluję, właśnie przygotowałeś się na najtrudniejsze pytania. Reszta nie powinna cię zaskoczyć, w końcu kto zna twoje CV lepiej od ciebie?

4. Ustal jasne zasady

Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie partnerów. Masz prawo zadawać pytania, prosić o dodatkowe wyjaśnienia niejasnych kwestii, odmówić lub poprosić o ustalenie terminu wiadomości zwrotnej. Masz przed sobą partnera, który szuka kogoś z kim chce pracować, ale ty także masz prawo decydować o tym czy warunki współpracy są dla ciebie interesujące. Jesteście równi. Ty masz kompetencje, które chcesz sprzedać, druga strona ma budżet i chce zainwestować w najlepszego kandydata. Na spotkanie idź z taką świadomością, a gwarantuję, że poradzisz sobie ze stresem.

Powodzenia, trzymamy za Ciebie kciuki! A jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse skorzystaj z e-booka Kompas kariery.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.