Jak przetrwać dzień próbny i dostać pracę

,,Zostałam zaproszona na dzień próbny i kompletnie nie wiem czego się spodziewać. Jakie zadania może zlecić mi przyszły szef, aby dowiedział się czy jestem odpowiednią osobą na to stanowisko? Co zrobić, żeby wypaść dobrze na tle innych kandydatów?” – takich i podobnych pytań na forach internetowych pojawia się mnóstwo

Niezależnie od tego czy aplikujemy na stanowisko młodszego księgowego czy ekspedientki w sklepie odzieżowym musimy się liczyć z tym, że poza spotkaniem na standardowej rozmowie kwalifikacyjnej przyszłemu pracodawcy może zależeć także na sprawdzeniu praktycznych umiejętności najlepszych kandydatów, które są kluczowe w pracy na danym stanowisku. I o ile w większych firmach umiejętności te sprawdzane są na przykład podczas zadań indywidualnych i grupowych składających się na sesję Assessment Center, o tyle niektórzy wolą skorzystać z nieco uproszczonej formy tych działań, które mają charakter dnia próbnego, polegającego na osadzeniu kandydata w roli potencjalnego pracownika i zleceniu mu do wykonania konkretnych czynności, które w przypadku zatrudnienia należałyby do zakresu jego obowiązków w codziennej pracy. Jak, zatem zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym szefie i współpracownikach?

Oto 3 zasady, których musisz przestrzegać, aby w czasie dnia próbnego wypaść lepiej niż pozostali kandydaci:

1. Przygotuj merytoryczny grunt

Skoro po rozmowie kwalifikacyjnej zostałeś zaproszony do pokazania swoich faktycznych umiejętności, w czasie dnia próbnego nie możesz stawić się w docelowym miejscu twojej nowej pracy nieprzygotowany. Nie chodzi tutaj o ogólną wiedzę na temat firmy i profilu jej działalności, ale o konkretne umiejętności i wiedzę, niezbędne do rozpoczęcia właściwej pracy. I nawet jeśli podczas spotkania z rekruterem udało ci się ukryć, że po angielsku rozmawiałeś ostatnio podczas wakacji za granicą, a z Excelem miałeś do czynienia na studiach to dzień próbny odkryje wszystkie przekoloryzowane elementy życiorysu i doświadczenia każdego kandydata. Znając specyfikę branży warto przypomnieć sobie kluczowe treści, które może chcieć sprawdzić potencjalny pracodawca, powtórzyć zwroty językowe lub odświeżyć znajomość kluczowych dla danego stanowiska programów komputerowych. Może masz znajomych lub przyjaciół pracujących na podobnych stanowiskach? Popytaj! Im więcej czasu poświęcisz na gruntowne przygotowanie się do tego spotkania, tym mniejszy będzie twój stres, a większa pewność siebie, gdy staniesz przed swoim biurkiem i rozpoczniesz wykonywanie przygotowanych dla ciebie zadań.

2. Bądź sobą

Każdy z nas chce zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na przyszłym szefie i współpracownikach, dlatego dzień próbny warto potraktować tak, jak pierwszy dzień w nowej pracy, czyli na poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Przywitanie i zapoznanie się z (być może) przyszłymi kolegami, zwłaszcza w mniejszych firmach, to podstawa. Oprócz skupienia się na jak najlepszym wykonaniu własnych obowiązków warto pamiętać, by życzliwie odnosić się do osób, które w międzyczasie zadają nam pytania, chcą służyć swoją pomocą, zwrócić nam na coś uwagę, a także samemu angażować się w bieżące problemy konsultowane na forum zespołu firmy, zwłaszcza, jeśli mamy doświadczenie w rozwiązywaniu podobnych kwestii, dotyczących problematycznej materii. Możesz być pewien, że osoba odpowiedzialna za rekrutację, po dniu próbnym zapyta zespół o opinię na temat twojej osoby i trzeba liczyć się z tym, że będzie miała ona wpływ na końcową decyzję dotyczącą stanowiska, o które się ubiegasz.

3. Obserwuj, oceniaj, decyduj

Z rozpoczynaniem pracy w nowej firmie jest tak, jak z byciem nowym uczniem w klasie. W głowie mamy mnóstwo pytań, a nieznajomość kultury i sposobu funkcjonowania firmy potęguje wątpliwości, czy aby na pewno podołasz nowej pracy. Osoba, która ma możliwość skorzystania z dnia próbnego ma okazję do poznania swojego potencjalnego środowiska pracy od wewnątrz, może zwrócić uwagę na szczególnie ważne dla siebie kwestie i również samemu ostatecznie zdecydować czy chce pracować w tym miejscu. Rekrutacja to proces dwustronny, ma służyć nie tylko pracodawcy, który wybierze i zatrudni idealnego dla siebie pracownika, ale również kandydatowi, który na tym etapie może ocenić czy dana firma będzie jego wymarzonym miejscem zatrudnienia, a zespół firmy – ludźmi, z którymi chciałby współpracować i się rozwijać. Co po dniu próbnym? Możliwości są dwie: albo zostałeś zatrudniony albo podziękowano ci za współpracę. Niezależnie od tego jaka decyzja zapadła, pamiętaj, że odpowiednio wykorzystany dzień próbny może być nie tylko furtką do kariery w wymarzonej firmie, ale także ochroną przed rozczarowaniem pozwalającą na wzajemne sprawdzenie się pracodawcy i pracownika bez poczucia, że ,,kości zostały rzucone”.

Autorka: Teresa Bęben, zaktualizowano w sierpniu 2022 r.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.