Jak poradzić sobie z trudnymi pytaniami podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Sprawdź 9 najpopularniejszych pytań zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej i dowiedz się, jak na nie odpowiedzieć, zanim udasz się na spotkanie.

1. „Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?”

Kiedy udzielasz odpowiedzi, pamiętaj, aby znalazło się w niej miejsce na opis twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń i kompetencji. Każdą informację podeprzyj wiarygodnym przykładem. Wskazane są takie argumenty jak: liczba osób w zespole, którego byłeś menadżerem, wyniki finansowe lub zrealizowane plany kwartalne, półroczne czy roczne (KPI).

2. „Jakie są twoja oczekiwania finansowe?”

Pytanie o zarobki pada zawsze, nawet jeśli nie podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, to na pewno prędzej czy później się pojawi, dlatego warto przygotować zawczasu dobrą odpowiedź. Przede wszystkim bądź szczery: ustal, jaka kwota cię interesuje i określ minimum, poniżej którego nie zdecydujesz się na podjęcie pracy. Zanim podasz kwotę, zrób research na temat zarobków w branży i na stanowisku, na które aplikujesz. Udzielając odpowiedzi bądź pewny siebie, ale nie roszczeniowy. Możesz także podać kwotę, jaką zarabiasz teraz i zaznaczyć, że nie chciałbyś schodzić poniżej lub chciałbyś zwiększyć swoje zarobki o X procent lub X złotych. Przedstaw, co zawiera się w twojej „cenie” – jakie realne korzyści przyniesiesz potencjalnemu pracodawcy – np. portfel oddanych klientów, którzy przyniosą firmie zysk na poziomie X złotych.

3. „Podaj przykład działania, podczas którego wykazałeś się inicjatywą”

W tym przypadku posłuż się przykładami, w których zmierzyłeś się z konkretnym problemem. Pamiętaj, żeby chwalić się tylko takimi działaniami, które ostatecznie miały pozytywne efekt. Nie uciekaj się jednak do kłamstwa. Często lepiej jest przyznać się do porażki i podkreślić, jak cenna była to lekcja i jakie wnioski z niej wyciągnąłeś.

Załóż profil zawodowy na Goldenline.pl i daj się znaleźć pracodawcom.

4. „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”

Przede wszystkim podczas odpowiedzi nie posługuj się ogólnikami. Prawdopodobnie rekruter nie uwierzy ci, kiedy powiesz, że za 5 lat wciąż chcesz być na tym samym stanowisku i wykonywać identyczne obowiązki. Odpowiedz szczerze, ale pamiętaj, aby uwzględnić potencjalnego pracodawcę w swoich celach. Wspomnij o rozwoju swoich własnych umiejętności, ale także weź pod uwagę twoją rolę w zespole oraz w całej organizacji.

5. „Czy uczestniczysz obecnie w innych procesach rekrutacyjnych?”

Na takie pytania od rekrutera zawsze odpowiadaj szczerze. Jeśli obecnie przechodzisz proces rekrutacyjny w innej firmie, poinformuj o tym. Możesz również dodać, że poszukujesz stanowiska najlepiej dopasowanego do twoich umiejętności, stąd udział w wielu rekrutacjach.

6. „Co cię motywuje?”

Podczas odpowiedzi sięgnij do swoich doświadczeń i przemyśleń. Opowiedz o przykładach, w których wykazałeś się ponadprzeciętną aktywnością i zainteresowaniem. Wskaż konkretne czynniki, które są motorem twoich działań, np. praca zespołowa, pochwała, dobra komunikacja z szefem czy jasny cel.

7. „Jak radzisz sobie z zarządzaniem czasem?”

Osoba, która cię rekrutuje, oczekuje, że będziesz potrafił zarządzać swoim czasem. Zastanów się, w jaki sposób ustalasz priorytety i jaki system pracy sprawdza się u ciebie najlepiej. Bądź przygotowany, aby móc o tym opowiedzieć. Pamiętaj też, że dla pracodawcy liczy się przede wszystkim umiejętność dotrzymywania terminów. Zatem twój sposób pracy nie może zakłócać działań zespołu i całej organizacji.

8. „Co jest twoją największą słabością?”

Rozmowa kwalifikacyjna to czas, w którym każdy chce się zaprezentować jak najlepiej. Nikt zatem nie wymaga od kandydata, aby wymienił szereg swoich wad. Najważniejsze jest to, aby wykazać się szczerością. Wspomnij o maksymalnie 2 wadach, które bezpośrednio wpływają na twoją pracę i opisz, co robisz, aby z nimi walczyć.

9. „Dlaczego zakończyłeś współpracę z poprzednim pracodawcą?”

Przede wszystkim nie krytykuj swoich poprzednim pracodawców i nie narzekaj na nich! Unikaj również personalnych pretensji. Jeśli powody zakończenia współpracy wynikały z czynników po stronie pracodawcy – mów wprost o trudnej sytuacji ekonomicznej firmy czy zmianie siedziby firmy, która wiązałaby się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta. Unikaj wymieniania takich powodów jak: „za mało płacili”, „wypaliłem się”, „szukam nowych wyzwań”.  Mów konkretnie: „Poszukuję miejsca, w którym będę mógł w pełni wykorzystać swoje kompetencje w zarządzaniu projektami IT – bardzo mi na tym zależy, a struktura poprzedniej organizacji nie pozwalała mi na to”.

Szukasz pracy? Zerknij na oferty pracy na Goldenline. Po inspiracje zapraszamy także do naszych bezpłatnych e-booków Mistrzowskie rekrutacje i Wygraj rekrutację.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!