Jak odebrać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do odebrania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Kodeks pracy jasno określa obowiązek pracodawcy w tym zakresie. Kiedy należy odebrać dzień wolny za święto? Zobacz obowiązujące przepisy i dowiedz się, ile dni wolnych za święto wypadające w sobotę będzie w 2022 roku.

Urlop za święto wypadające w sobotę – Kodeks pracy

Prawa i obowiązki pracodawcy oraz zatrudnionego na podstawie umowy o pracę określa Kodeks pracy. To właśnie w nim znajduje się zapis, który potwierdza, że pełnoetatowym pracownikom wykonującym obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę, przysługuje odbiór dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Oto treść art. 130. § 2.:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W związku z uchwalonymi przepisami, obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie zatrudnionemu dnia wolnego za święto, które przypada w inne dni niż niedziela.

Jak odebrać dzień wolny za święto wypadające w sobotę?

Dni uchwalone jako święta są wolne dla pracowników. Jeżeli czerwona kartka w kalendarzu wypada w niedzielę to pracodawca nie ma obowiązku zagwarantować zatrudnionym odbioru dnia wolnego. Natomiast kiedy pracownicy wykonują swoje obowiązki od poniedziałku do piątku, a święto wypada w sobotę to należy im się dodatkowy dzień urlopu. Jak odebrać dzień wolny za święto wypadające w sobotę? Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na pełen etat powinny złożyć wniosek o urlop do pracodawcy z prośbą o udzielenie dnia wolnego w określonym terminie za święto wypadające w sobotę.

Kiedy odebrać dzień wolny za święto?

Odebranie dnia wolnego za święto wypadające w sobotę musi być zrealizowane w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto. Dodatkowy dzień wolny można odebrać zarówno po, jak i przed danym świętem, należy jednak pamiętać, aby urlop został wykorzystany w okresie rozliczeniowym.

Ile dni wolnych za święto wypadające w sobotę w 2022 roku?

W 2022 roku święto wypadające w sobotę to Nowy Rok, czyli 1 stycznia. To właśnie za to święto pełnoetatowi pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają dodatkowy dzień wolnego, który muszą zrealizować w tym samym okresie rozliczeniowym. Nie wiesz kiedy wykorzystać dodatkowy urlop? Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie dnia wolnego 7 stycznia. Święto Trzech Króli tj. 6 stycznia wypada w czwartek, w związku z tym wykorzystanie dodatkowego dnia urlopu w piątek (7 stycznia) sprawi, że pracownicy będą mieli długi weekend.