Jak NIE pisać CV?

CV jest naszą przepustką do procesu rekrutacyjnego, więc musi być jak najlepiej przygotowane. Często jednak, co potwierdzi nie jeden rekruter, zdarzają się aplikacje nieprzemyślane, chaotyczne i takie, które nie przekazują żadnych informacji o kandydacie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi jak NIE pisać swojego CV. Dzięki nim unikniesz podstawowych błędów, przez które rekruter mógłby odrzucić Twoją aplikację.  

Zdjęcie – uwierzcie, że w przysyłanych przez kandydatów CV zdarzają się zdjęcia ślubne, z imprez z alkoholem widocznym w tle albo takie, które zastanawiają czy osoba na zdjęciu ma na sobie bluzkę czy kostium kąpielowy. Takich zdjęć nie wklejamy. CV to oficjalny dokument, więc pokażmy profesjonalne zdjęcie – podobne do tych, które mamy w dowodzie albo legitymacji. PS. Sweet focie też nie są mile widziane.

Klęska urodzaju – czyli za dużo informacji. To, że ktoś ma za sobą kurs operatora koparki albo, że kiedyś pracował jako recepcjonista nie przyda się na stanowisku Kierownika Sprzedaży. Nie warto pisać informacji, które nie mają nic wspólnego ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Rekruter w gąszczu informacji może nie zauważyć tych najważniejszych.

Niedobór informacji – Pamiętaj, że jak napiszesz za mało, ograniczysz się na przykład tylko do stanowisk, które obejmowałeś to rekruterowi to nic nie powie. Musisz wypisać dokładnie czym się zajmowałeś i najlepiej, żeby Twoje obowiązki odpowiadały opisowi stanowiska, na które aplikujesz. Możesz też podkreślić najważniejsze rzeczy, które są z nim zbieżne.

Nie rób z CV choinki – jeśli chcesz coś wyróżnić, pogrubić, podkreślić to  rób to konsekwentnie. Przejrzysta forma jest bardzo ważna. Jeśli zastosujesz kilka rodzajów czcionek, kolorów, pogrubień to Twoje CV przestanie być czytelne.

Jedna wersja CV – Nie przykuwasz uwagi, jeśli treść Twojego CV nie jest zbieżna z ofertą pracy. Nawet jeśli szukasz w jednej branży, to opisy stanowisk są różne, warto więc zmieniać CV w zależności od wymogów danego stanowiska. Czasem wystarczy zmiana kolejności obowiązków, by te na najważniejsze z punktu widzenia oferty pracy były na samym początku.

Jeśli więc chcesz zwiększyć swój sukces w poszukiwaniu pracy, zwróć uwagę na wyżej wymienione podpowiedzi. Pamiętaj o zdjęciu, złotym środku w ilości informacji o Tobie, dopasowaniu CV pod ofertę i przejrzystej formie prezentowanej treści. Te proste zasady naprawdę pomagają – sprawdź je na sobie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.