Jak lepiej planować zadania?

Każdego dnia mamy listę obowiązków do wykonania. Czasami ich natłok albo mała liczba może sprawić, że nasza praca nie będzie efektywna. Podpowiadamy, jak zorganizować swoją pracę, żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty 

Siadasz do biurka i zaczynasz sprawdzać, co masz do zrobienia w następnych godzinach i dniach. Wiesz, jakie rutynowe czynności będziesz wykonywać każdego dnia, ale pojawiają się również zadania nadprogramowe, które mają swój deadline. Chcesz je wszystkie zrealizować, ale odnosisz wrażenie, że nie masz wystarczająco czasu? W takich chwilach łatwo o słabszą koncentrację. Sprawdź, w jaki sposób możesz uporządkować swoje zadania, żeby dotrzymać terminów. 

Stwórz strukturę swoich działań

Jeżeli wysiłek pracowniczy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, albo kolejne zadania zajmują zbyt dużo czasu, to warto spróbować zmienić nasz styl pracy. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest planowanie zadań. Jak się do tego zabrać?

Zorganizuj swoją pracę 

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chce pracować efektywnie. Pomóc może w tym sporządzenie listy “to-do”, dzięki której obowiązków będzie wizualnie ubywać. Gdzie można przygotować takie zestawienie? M.in.: 

  • w dokumencie na komputerze  
  • w planerze  
  • na pojedynczej kartce 
  • w aplikacji “To Do” MS Office. 

Dobrym rozwiązaniem może być przeformułowanie zadań w cele. Dobrze zdefiniowane cele pozwalają zachować komfort psychiczny i wyeliminować stres, dlatego powinny być konkretne i widoczne po ich osiągnięciu.  

Zdefiniuj kolejne etapy pracy 

Cele zostały zdefiniowane, ale to wciąż duże hasła. Następnym krokiem może być rozpisanie zadań na mniejsze punkty, które trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Nie jest istotne, czy kroków do zrobienia będzie 5 czy 30 – najważniejsze to widzieć, że każdy kolejny „check” przybliży nas do zrealizowania zadania. Jedną z korzyści wynikających z tego rozwiązania jest upłynnienie pracy, dzięki ustalonemu sposobowi jej wykonania.  

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Określaj priorytety 

Cele zostały zdefiniowane, zadania rozpisane, ale czy to już na pewno zwiększy naszą efektywność? Na tym etapie warto przyjrzeć się terminom, w których należy zrealizować zadania. To może pomóc w wyznaczeniu priorytetów.

Uszeregowanie zadań w odpowiedniej kolejności umożliwi ich wykonywanie tak, aby uniknąć dodatkowego stresu – wiele zadań do wykonania w krótkim czasie może wywołać pośpiech, a ten nigdy nie czyni pracy komfortową.  

Oszacuj potrzebny czas na każde zadanie 

Mając przygotowaną listę „to-do” z rozpisanymi szczegółowo kolejnymi etapami pracy, warto określić ile czasu powinniśmy przeznaczyć na każde z zadań. Czas najlepiej jest oszacować w konkretnej jednostce – np. w kwadransach.

Jeżeli zadanie nie zostanie wykonane zgodnie z wyznaczonym sobie terminem, to należy go wydłużyć o kolejną jednostkę. Warto pamiętać o zaplanowaniu krótkich przerw, które pozwolą na złapanie oddechu.  

Nie skacz między obowiązkami 

Kolejność wykonywania zadań jest ustalona pod kątem deadlinów, dlatego należy skupić się na realizacji każdego zadania od A do Z. To pozwoli efektywnie redukować przygotowaną wcześniej listę „to do”. Skup się na nich i nie przeglądaj w tym czasie ofert pracy lub mediów społecznościowych.

Oczywiście w każdym momencie może pojawić się nieprzewidziany i nagły task, który wedrze się w harmonogram, ale w innych przypadkach dobrze jest trzymać się kolejności zadań – z jakiegoś powodu jest ułożona w ten sposób.  

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery