Jak koronawirus połączył ludzi i organizacje

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa zmusza firmy do wysyłania pracowników do pracy zdalnej. Zostajemy w domu z dziećmi ze względu na zamknięte żłobki, przedszkola czy szkoły. Wielu z nas z dnia na dzień musi zmierzyć się z zupełnie nowym sposobem funkcjonowania i formą pracy. Do tego obawia się o zdrowie własne i swoich bliskich… Ale w tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami. Każdego dnia do akcji #zostanwdomu przyłączają się kolejne osoby, firmy i organizacje oferując wsparcie. W tym artykule znajdziesz przykłady takich inicjatyw i jednocześnie propozycje na wykorzystanie okresu kwarantanny do rozwoju swoich umiejętności.

Facebookowa grupa Widzialna Ręka

„Pomogę zrobić zakupy”, „wyjdę na spacer z psem”, ”dam lekcje angielskiego”. Grupa Widzialna Ręka solidaryzuje nas w dobie epidemii. Grupa Widzialna Ręka została założona 11 marca na Facebooku i liczy już ponad 80 tysięcy osób. W ciągu kilku dni pojawiło się na niej dziesiątki postów chcących wesprzeć się wzajemnie Polek i Polaków.

#pomoge
Warszawa, Praga Północ, okolice Targowej, Parku Praskiego.
Cześć! Nie mam wyjątkowego talentu, żeby śpiewać Wam piosenki i nie rysuję zbyt ładnie, ? ale mam rower i umiem szybko jeździć, wiec mogę podjechać do apteki czy sklepu w razie jakiejś szybkiej nagłej potrzeby. mam tez wygodne buty i rękawiczki więc mogę zrobić zakupy ?
Sam mam psa, więc znam ,,te” potrzeby, wiec z Twoim tez chętnie wyjdę. ? Ba! Wezmę nawet jakiś smakołyk, żebyśmy się mogli milutko poznac!! ?
A jak potrzebujesz pogadać to tez możesz właśnie tu, pod tym adresem. ZDRÓWKA! 

– pisze na grupie Bartek, a podobnych postów są tam tysiące.

Profil na FB Grupy Widzialna Ręka

Bezplatny dostęp do kultury… z kanapy

Jak produktywnie spędzić czas podczas kwarantanny i zapewnić sobie dostęp do kultury i rozrywki? Google Art&Culture połączyło siły z 500 muzeami i galeriami sztuki na całym świecie, aby udostępnić każdemu wirtualną wycieczkę po najbardziej znanych muzeach. Nie wychodząc z domu można odwiedzić m.in. British Museum, National Gallery of Art w Waszyngtonie, czy Pergamon Museum w Berlinie. Wirtualną wystawę możesz odwiedzić tu

British Museum Fot. Michał Mutor / AG

Od poniedziałku 16 marca również Muzeum Powstania Warszawskiego będzie dostępne on-line. Jak informuje na swoim fanpejdżu, codziennie będzie oferować minimum 4 relacje na żywo z ekspertami.

Wirtualny spacer? To możliwe również w Centrum Nauki Kopernik.
Już 19.03 o 12.00 dzięki transmisji online możemy się przenieść w niesamowity świat nauki, zwiedzać i odkrywać nowe rzeczy, a to wszystko z domowych zaciszy.

Wsparcie dla firm i pracowników w zorganizowaniu pracy zdalnej

Wielu z nas pracuje obecnie zdalnie. Dzięki home office nie tracisz czasu na dojazd, możesz pracować z kanapy. Pod ręką masz coś do picia i jedzenia, dysponujesz dowolną liczbą regeneracyjnych przerw. Ale to może też rozleniwiać. Może być męczące, bo nie ma nikogo, do kogo można byłoby zagadać. Może… denerwować szefa, bo nie widzi, jak pracujemy, więc podejrzewa, że nie pracujemy. Z pomocą przychodzi Udemy, które udostępniło bezpłatnie kursy dotyczące pracy zdalnej.

Udemy, Best Practices for Working Remotely

Bezpłatny kurs Udemy Best Practices for Working Remotely znajdziesz tu.

Platforma Udemy oferuje tysiące kursów z różnych dziedzin już od kilkunastu złotych za kurs. Zarejestrowani użytkownicy Goldenline znajdą na swoim profilu kilka bezpłatnych kursów Udemy dopasowanych do swojego doświadczenia.

Na przeciw pracodawcom wyszła też firma Microsoft, udostępniając na pół roku darmowe licencje na doskonały program Microsoft Teams wpierający pracę zdalną. Platforma Microsoft Teams jest zaawansowanym komunikatorem internetowym do rozmów grupowych, ale też idealnym miejscem do udostępniania plików, współtworzenia treści, udostępniania ekranu, prowadzenia wideorozmów i wykonywania innych czynności stanowiących standard dla osób pracujących zdalnie.

Kurs online na Uniwersytecie Harvarda? To możliwe, w dodatku bezpłatnie.

Ivy League, czyli Liga Bluszczowa, to określenie, którego używa się do grupy ośmiu uniwersytetów – jednych z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju i na świecie. W skład tej grupy wchodzą: Uniwersytet Browna, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Cornella, Uniwersytet Dartmoutha, Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Princeton, Uniwersytet Pensylwanii i Uniwersytet Yale’a. Ivy League udostępniło bezpłatnie 450 kursów z kilkunastu kategorii, m.in. matematyka, biznes, czy rozwój osobisty.

Harvard Course

Listę bezpłatnych kursów znajdziesz na tej stronie.

Firmy oferują dostęp do swoich usług on-line

Przybywa firm, które ze względów bezpieczeństwa musiały czasowo ograniczyć swoje funkcjonowanie, ale decydują się bezpłatnie wspierać klientów w innej formie. MobileMed wprowadził bezpłatne telekonsultacje z fizjoterapetą.

ZnanyLekarz, największy polski serwis umożliwiający pacjentom publikowanie opinii o lekarzach oraz umawianie się na wizyty lekarskie przez Internet, uruchomił bezpłatną infolinię z ratownikiem medycznym.

Empik poinformował, że przez najbliższe dwa miesiące usługa Empik Premium będzie dostępna zupełnie za darmo. Usługa Empik Premium to darmowy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.

Allegro wprowadziło ułatwienie dla użytkowników i uruchomiło darmowe dostawy dla wszystkich przez najbliższy miesiąc. Przyłącza się jednoczenie do apelu o pozostanie w domach i unikanie skupisk ludności.

Brainly serwis skupiający największą społeczność 150 milionów uczniów i ekspertów, udostępnia treści edukacyjne za darmo.

Wsparcie dla pracowników służby zdrowia i seniorów

Restauratorzy wyszli z inicjatywą przygotowania i dostarczania posiłków dla pracowników służby medycznej. Akcja pod hasłem #gastropomaga zainicjowana przez gdyńską restaurację ”Muszla” zyskuje na popularności, dołączają do niej kolejne restauracje w całej Polsce!

Kawiarnie i restauracje oferują darmowe posiłki również dla osób starszych, które ze względu na swoje bezpieczeństwo powinny pozostać w domach. Kawiarnia ”Żona Krawca” oferuje bezpłatnie zupę dla wszystkich potrzebujących.

Costa Coffee Polska dołącza do akcji #WzywamyPosiłki, która ma na celu dostarczanie pracownikom szpitali ciepłych posiłków, napojów i innych produktów żywnościowych.

Green Caffè Nero ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu działalności gastronomicznych i zgodnie z ideą #zerowaste postanowiło przekazać do Banku Żywności wszelkie jedzenie jakie pozostało w ich kawiarniach.

Circle K Polska oraz BP Polska oferują darmową kawę dla wszystkich pracowników służb Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Straży Granicznej i Straży Miejskiej.

Free Now wystartowało z akacją #TaxidlaZdrowia, dzięki której wszyscy pracownicy służby zdrowia mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów.

Ikea aktywnie włącza się do akcji  #WzywamyPosiłki. Pracownicy IKEA Food przygotowują dania obiadowe zarówno dla pracowników ochrony zdrowia jak i osób które stoją na straży naszego bezpieczeństwa.

Firmy wspierają walkę z koronawirusem

Producent odzieży sportowej 4F przekazał szpitalowi MSWiA w Warszawie 300 par googli. Zdecydował też o przekazaniu tej jednostce 20% obrotów swojego sklepu internetowego. Z kolei firma meblowa Agata przekaże 1 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego.

Wedel i Inpost łączą siły aby pomóc pracownikom szpitali. Paczki ze słodkimi produktami mają być dostarczane do wszystkich szpitali w Polsce, w których toczy się walka z koronawirusem. To ukłon w stronę lekarzy i całej służby zdrowia za niezwykłe zaangażowanie.

Wólczanka przekaże 100 zł na zakup sprzętu medycznego ze sprzedaży każdej koszuli z limitowanej kolekcji.

Mosquito będzie pomagać szpitalom w walce z wirusem poprzez szycie maseczek. Pierwsze partie zostały już dostarczone.

Recman,  polska marka specjalizująca  się w szyciu odzieży męskiej, wesprze walkę z koronawirusem. Firma uruchamia produkcję maseczek, a jednocześnie trwają prace nad kombinezonami ochronnymi.

Recman dołączył również  do ogólnopolskiej zbiórki na walkę z COVID-19 na portalu Siepomaga.pl i przekazuje 30% ze sprzedaży nowej kolekcji oraz 20% ze sprzedaży pozostałych produktów na pomoc polskiej służbie zdrowia!

Żabka przekaże 4 500 000 zł do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia na walkę ze skutkami pandemii.

Kuba Błaszczykowski wraz z Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski postanawiają przeznaczyć na walkę z pandemią koronawirusa kwotę w wysokości 400 000 złotych.

Spółka Colian wesprze wszystkie szpitale przekształcone w zakaźne do walki z COVID-19 w naszym kraju. Producent przekaże dla lekarzy i pacjentów 160 tysięcy sztuk słodyczy i napojów niegazowanych.

Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation zdecydowała, że przekaże 20 mln złotych na walkę z koronawirusem. Środki trafią do Fundacji Lekarze Lekarzom, przeznaczone zostaną na zakup: sprzętu do diagnostyki genetycznej real time PCR celem wykrycia zakażenia koronawirusem, ekwipunek ochronny dla personelu medycznego w postaci masek z filtrem N95, kombinezonów ochronnych spełniających kryteria wirusologiczne oraz środków antyseptycznych.

ING Bank Śląski przekaże 4 000 000 złotych służbie zdrowia.

Spółki Grupa Azoty S.A. przeznaczą łącznie 3 miliony złotych na walkę z koronawirusem. Każda ze spółek przekaże po 750 tys. zł szpitalom, zakładom opieki zdrowotnej i służbom sanitarnym zlokalizowanym przede wszystkim w regionach swojej działalności.

Jerzy Starak, wraz z Grupą Polpharma, sfinansowali zakup 100 respiratorów, by wesprzeć walkę z koronawirusem w Polsce. Łączna kwota zakupu to ok. 7 mln zł. 

Booksy, bezpłatny serwis służący do rezerwacji usług z sektora health&beauty wystartował z nową inicjatywą #TipNowBookNow, która ma na celu wsparcie ulubionego stylisty poprzez przekazanie datku.

Fundacja WOŚP zamówiła 50.000 Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Wartość wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w walce z koronawirusem wynosi blisko 20.000.000 złotych.

Teatr Wielki w Łodzi udostępnia swoje pracownie i zgłasza gotowość do szycia maseczek i kombinezonów ochronnych.

Transmisja uśmiechu i chwilka oddechu

Jeśli w trakcie pracy chcecie się na chwilę odprężyć to ciekawą formę rozrywki proponuje Szymon Majewski. Codziennie o 13:00 na swoich kanałach social organizuje rebusy transmitowane na żywo. Porcja humoru gwarantowana.

Pies w Koronie

Grupa wsparcia, gdzie można zaoferować pomoc w wyprowadzaniu pupili osobom przebywającym na kwarantannie lub samemu poprosić o taką przysługę. Sprawdźcie swoją okolicę i pamiętajcie: psy nie zarażają.

Psychologowie dla społeczeństwa – bezpłatne wsparcie

Osoby szczególnie narażone na negatywne skutki psychologiczne związane z pandemią, mogą skorzystać z serii spotkań z psychologiem.
Wsparcie kierowane jest szczególnie do:
– członków personelu medycznego
– osób objętych kwarantanną
– osób, które straciły źródło utrzymania
– osób, które nie otrzymały wsparcia w innych miejscach

Szkoły są zamknięte, ale to NIEferie!

NIEferie to Inicjatywa, która łączy siły dwóch popularnych blogów: Crazy Nauka i Juniorowo. Oferuje codzienną dawkę inspiracji, jak w bezpieczny i jakościowy sposób zorganizować czas w domu z dziećmi w wieku od 7 do 18 lat.

Coraz więcej marek odzieżowych włącza się w akcję pomocową w walce z COVID-19

4F szyje maseczki i fartuchy, Answear.com i Medicine Everyday Therapy uszyją 20 tys. maseczek dla krakowskich szpitali. 

#Nowa Era Wspiera 

Joanna Przetakiewicz otwiera doradczy sztab kryzysowy, który zrzesza grono ekspertów z różnych dziedzin. Wsparcie obejmuje m.in. konsultacje dotyczące prowadzonych biznesów, pomocy prawnej czy profilaktyki zdrowia. 

Allegro wprowadza dla sprzedawców pakiet wsparcia wart 16 milionów. Pomoże on obecnym sprzedawcom utrzymać biznes i lepiej zarządzać przepływem gotówki a nowym firmom, szukającym nowych kanałów online, obniży koszty rozpoczęcia sprzedaży. 

Telefon pogadania.pl

Inicjatywa skierowana szczególnie do starszych osób. Główny cel to rozmowa i wywołanie uśmiechu na twarzy rozmówcy, by nikt nie czuł się samotny.

UL z książkami

Jeśli brakuje Wam imprez kulturalnych, zajrzyjcie na stronę Unii Literackiej. Unia zorganizowała cykl codziennych spotkań z pisarkami i pisarzami. Dodatkowo, uruchomiona została zbiórka na pomoc socjalną dla autorów i autorek, którzy znaleźli się teraz w trudnej sytuacji finansowej.