Jak dotrzymać postanowień noworocznych

Postanowienia noworoczne – czy już czujesz ciężar tych słów? Znów się zaczyna. Przekroczysz próg nowego roku i po raz kolejny w życiu coś sobie obiecasz. Postawisz przed sobą kilka celów lub całą masę marzeń do zrealizowania. W pierwszych dniach roku będziesz wierzył w swoją moc – rzeczy niemożliwe po prostu nie będą istnieć.

Niezłomna wiara w siebie i swoje możliwości będzie prawdopodobnie trwać do połowy stycznia, maksymalnie do jego końca. Ale potem motywacja spadnie. Kto wie? Może nie tylko spadnie, ale i schowa się głęboko do szafy i nie wysunie z niej nosa do przyszłego stycznia? Jeśli taki scenariusz tym razem się sprawdzi, jest szansa, że w ciągu roku kilka razy przypomnisz sobie o niezrealizowanych postanowieniach noworocznych. Prawdopodobnie też poczęstujesz sam siebie garścią wymówek lub usprawiedliwisz się, mówiąc: „i tak wiadomo, że postanowienia nic nie dają” lub „przecież to jasne, że ja nie jestem konsekwentny”. Nie chcę zastanawiać się nad tym, dlaczego część z nas zapomina o noworocznych postanowieniach. To nic nam nie da. Chcę rozwiązań, dlatego dziś proponuję ci kilka sposobów, dzięki którym tym razem uda ci się zrealizować to, czego zapragnąłeś na początku nowego roku. Postawienie przed sobą całej listy marzeń lub celów to dopiero początek. Tym razem czeka na nas również jej realizacja. Do dzieła!

1. Zainspiruj się

Jedno jest pewne: im bardziej inspirujące będą twoje cele, tym łatwiej będzie wzmocnić twoją motywację w trudniejszych momentach w roku. Dlatego właśnie spróbuj zadbać o poziom ekscytacji już na początku noworocznych działań – przy tworzeniu listy postanowień. Zadbaj o to, by twoje cele na nowy rok nie dotyczyły tylko diametralnych zmian w życiu. Tak, dbanie o zdrowie (np. poprzez rzucenie palenia) jest bardzo ważne. Realizacja drobnych marzeń ma jednak podobne znaczenie – sprawia, że oprócz ciężkiej pracy związanej z nowymi nawykami, dbasz również o odczuwanie szczęścia każdego dnia.

Jak to zrobić?

Postaw przed sobą wyzwanie i zapisz na kartce co najmniej 50 celów na nowy rok. Zadbaj o to, by dotyczyły dużych osiągnięć, ale i codziennego życia. Zastanów się nad tym, co chciałbyś zmienić w nowym roku (może pracę), co przeżyć (podróż samochodem po Europie), co zjeść (własnoręcznie upieczony chleb), czego spróbować (biegania każdego poranka). Zwróć uwagę na jedno: cele mają różny kaliber, niektóre mogą być realizowane przez długi czas, a inne spontanicznie. Zachęcam cię do zastanowienia się nad takimi sferami:

1) Życie zawodowe:
• 
Czego chcesz się nauczyć?
• Z kim chcesz pracować?
• Jakie umiejętności chcesz nabyć?
• Z czego chcesz zrezygnować?
• Na jakich obszarach skupisz się, by stać się ekspertem?

2) Hobby:
• 
Którą pasję chcesz rozwijać?
• Czego chcesz się nauczyć?
• Jak, z kim i gdzie chcesz spędzać swój wolny czas?

3) Relacje:
• 
Jak zadbasz o znajomych?
• Jak rozwiniesz relacje z nimi?
• Jak chcesz rozbudować swoją zawodową sieć kontaktów?

4) Przeżycia:
• 
Jakie nowe rzeczy przeżyjesz w tym roku?
• Gdzie chcesz się wybrać?
• Czego spróbować?
• Na jakie odważne rzeczy się zdecydujesz?
• Jakie doświadczenia chcesz mieć za sobą?

5) Codzienność:
• 
Jak zadbasz o siebie?
• Co zrobisz dla siebie?
• Jak będziesz pozbywać się negatywnych emocji i przyzwyczajeń?
• Jak będziesz dążył do tego, by wyrobić w sobie pozytywne nawyki? Zastanów się, w jaki sposób ten nowy rok ma się wypełnić.

To 12 miesięcy twojego życia – zadbaj o to, aby wszystko to, co robisz było warte twojego czasu.

2. Wybieraj, podziel cele

Bądźmy realistami – choć chcielibyśmy, aby było inaczej, wiele z celów, które zapisaliśmy na liście wymaga czasu. Niektóre zadania trzeba będzie powtarzać (np. ćwiczenia), część nawyków będzie trudna do zmiany. Co z tego? Zamiast załamywać się, że nie od razu Kraków zbudowano, zadbaj o to, by ułatwić sobie realizowanie celów. Nawet jeśli zapisałeś obszerną listę marzeń, wybierz na styczeń kilka ze swojego zbioru. Tak, każdy miesiąc ma dotyczyć ograniczonej liczby postanowień – zamiast hurtowego podejścia do celów. Wybierz ze swojej listy 5-6, które spróbujesz urzeczywistnić. Dzięki temu nie tylko nie przerazisz się ilością potencjalnych rzeczy do zrobienia, ale i zadbasz o poziom swojej motywacji.

Jak to zrobić?

Przejrzyj swoją listę i wybierz z niej kilka postanowień, które są odpowiednie na styczeń. Pamiętaj, aby tych większych i trudniejszych do realizacji nie było więcej niż dwa. To ważne, nie możemy przecież zapominać o tym, że oprócz skupiania się na listach marzeń, mamy też zwykłe życie, przepełnione obowiązkami. Niech na twojej miesięcznej liście postanowień znajdą się też rzeczy ekscytujące (np. te dotyczące przeżyć czy budowania relacji), a także takie, które wzmocnią twoją pewność siebie (np. związane ze zdobywaniem wiedzy czy umiejętności). To ma być dobry, ciekawy rok – ważne jest zatem dostarczenie sobie możliwości do zmian, ale i do prowadzenia ciekawego życia.

3. Planuj

Kiedy już zdecydowałeś, czym zajmiesz się w najbliższym miesiącu, wykonaj kolejny krok. Bądź jak Bonaparte i działaj strategicznie. Nie licz na to, że obrany cel jakoś sam się zrealizuje – wyjdź mu naprzeciw. Przede wszystkim pomyśl o tym, co należy zrobić, aby rzeczywiście doprowadzić plan do końca. Jakie zadania należy wykonać? Jakie są kroki milowe? Czy potrzebujesz wsparcia? Jakiego? Czy potrzebujesz dodatkowych umiejętności, uprawnień, wiedzy, aby zrealizować cel? Zadbaj o to, aby każdy cel był przez ciebie możliwie dokładnie opisany – lista zadań powinna być kompletna. Po co? Jeśli dowiesz się, co cię czeka, masz szansę na wykorzystanie swojego czasu zamiast błądzenia!

Jak to zrobić?

1) Stwórz mapę działań Podziel kartkę A4 na kilka sekcji (rzeczy do zrobienia, możliwe trudności, osoby pomocne, ważne daty) i w ramach każdej z nich zapisz wszystko to, co przychodzi ci do głowy przy okazji każdego z celów.

2) Mów o planie Wiele osób motywuje się samym opowiadaniem o swoich zamiarach. Jeśli działa to również na ciebie – wykorzystaj to. Pisz bloga, opowiedz o planie znajomym, zadeklaruj realizację celu w mediach społecznościowych.

3) Pomyśl o chwilach zwątpienia Każdy z nas zmaga się z nimi, część jednak dba o to, aby nie przegrać w ich obliczu. Pomyśl o tym, co możesz zrobić, aby nie zrezygnować z realizacji zadania, które wiąże się z danym celem. Może zadziałać obejrzenie motywacyjnego filmiku, telefon do przyjaciela, rozmowa z kimś bliskim, spacer – sam najlepiej wiesz, co działa na ciebie najlepiej.

4) Śledź i świętuj swoje sukcesy w ramach danego celu Jeśli udało ci się zrobić kolejny krok, zapisz to. Dzięki temu wzmocnisz motywację i pokażesz samemu sobie swoją konsekwencję i skuteczność.

Co ci pozostaje? Realizacja. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.