Jak budować sieć kontaktów

Nasza sieć kontaktów może być fantastycznym źródłem wymiany informacji biznesowych, rekrutacyjnych i prywatnych. Wiemy już, co daje nam networking, warto pomyśleć teraz jak budować swoją sieć. By była skuteczna, powinna być nie tylko odpowiednio duża, ale przede wszystkim jakościowo dobra.

Na co warto zwracać uwagę przy budowaniu swojej sieci networkingowej?

Przede wszystkim nie powinny znajdować się w niej osoby zupełnie nam obce. Taka sieć znajomych nie przynosi żadnych korzyści. Unikaj zapraszania ludzi, z którymi nic cię nie łączy. Wartościowa sieć kontaktów będzie zbudowana ze znajomych ze studiów, byłych i obecnych współpracowników, osób, które poznałeś na różnych wydarzeniach typu targi, konferencje, eventy. Mogą to być też osoby, z którymi dyskutujesz np. na forach branżowych. Warto pamiętać, że samo „posiadanie” tych osób w naszych kontaktach nie wystarczy. Relacje trzeba pielęgnować, dlatego zadbaj o regularny kontakt. Tak jak to bywa w życiu prywatnym – jeśli nie dbamy o ludzi, których znamy, przestają oni być naszymi znajomymi. Jak szybko dotrzeć do osób z naszych kręgów? Nie musisz sięgać pamięcią do nazwisk osób, które poznałeś. Będąc zalogowanym na Goldenline.pl, wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Kontakty. W górnej belce nad aktualną listą twoich znajomych pojawią się osoby, które możesz znać. Po kliknięciu „Więcej” rozwinie się cała lista kontaktów sugerowanych, dobranych do nazw twoich miejsc pracy, ukończonych szkół i obecnych znajomych. Możesz w prosty sposób zaprosić wybrane osoby do grona znajomych.

Czasem zdarza się, że ktoś wbrew tym wskazówkom zaprasza zupełnie obce mu osoby do sieci kontaktów. Co powinieneś zrobić jeśli dostaniesz takie zaproszenie? Przed zaakceptowaniem go możesz po prostu spytać się tej osoby, dlaczego cię zaprasza i czy mieliście okazję poznać się na jakimś wydarzeniu. Jeśli nawiążesz dialog, masz szansę na kolejny wartościowy kontakt, który może przynieść coś dobrego. Pamiętaj o tym, że mądrze zbudowana sieć kontaktów może zaowocować w przyszłości efektywnymi współpracami. Ci, którym pokażesz swój profesjonalizm i rzetelność, z pewnością zwrócą się do ciebie, kiedy będą potrzebowali twojej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.