Inżynierom się powodzi. Nie tylko ci z IT zarabiają krocie

Mediana zarobków inżynierów wyniosła w 2017 roku 5645 zł brutto. To o 1488 zł więcej, niż wyniosła mediana zarobków ogółem (4157 zł brutto). W jakich branżach i na jakich stanowiskach płacono najwięcej?

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzanego przez firmę badawczą Sedlak&Sedlak nie pozostawiają złudzeń – inżynierowie są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych. 

Wysokość ich zarobków zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Najlepiej wiodło się osobom zatrudnionym w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. To miasta, w których swoje siedziby ma większość dużych firm technologicznych.

Im dłużej, tym więcej

Jak w każdej z branż, staż pracy ma kluczowe znaczenie. Mediana wynagrodzeń magistrów inżynierów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, wyniosła w 2017 roku 3493 zł brutto. Osoby z czteroletnim doświadczeniem zarabiały powyżej 5 tys. zł, a z dziewięcioletnim powyżej 6 tys. zł brutto. 

Dodatkowo, inżynierowie zatrudnieni w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiali ponad 2 tys. zł brutto więcej (7081 zł brutto), niż ci pracujący w firmach z polskim kapitałem, gdzie mediana wyniosła 4927 zł brutto.

Zarobki na wybranych stanowiskach

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń