Gdzie szukać pracy w branży TSL?

Branża TSL wyszła obronną ręką z pandemii, a zapotrzebowanie na nowych pracowników rosło. Jak wygląda obecna sytuacja dotycząca zatrudnienia w transporcie i logistyce? Wiemy, na jakich stanowiskach warto szukać pracy

Oferty pracy w transporcie i logistyce

Na transporcie i logistyce spoczywa odpowiedzialność za zachowanie ciągłości łańcucha dostaw. W pierwszych miesiącach pandemii branża TSL stanęła przed wyzwaniem zapewnienia regularnych dostaw. Mimo początkowych trudności, firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki zdały ten trudny test, regularnie udostępniały nowe oferty pracy i finalnie obroniły się przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Teraz przychodzi im mierzyć się z pierwszymi skutkami działań wojennych prowadzonych na Ukrainie. Czy branża TSL ponownie wyhamuje?

Dziś, w obliczu wojny na Ukrainie, pracodawcy nadal rekrutują. Na początku pandemii firmy wstrzymały procesy rekrutacyjne, natomiast teraz są one jedynie chwilowo przesuwane w czasie. Wiele organizacji wyciągnęło cenne wnioski z pandemicznej lekcji i obecnie, choć sytuacja jest zupełnie inna niż dwa lata temu, racjonalnie podchodzą do kontynuacji planów dotyczących wzrostu zatrudnienia – mówi Marika Stasinowska, Executive Manager w HRK Procurement and Logistics.

Jakich specjalistów szuka rynek TSL?

W branży logistycznej poszukiwani są głównie specjaliści ds. logistyki, specjaliści ds. planowania popytu i zapasu oraz specjaliści ds. sprzedaży transportu (morskiego, lotniczego, drogowego), bądź logistyki kontraktowej. To o nich najbardziej zabiegają aktualnie pracodawcy i do nich zaadresowana jest większość ogłoszeń w branży. Pracodawcy poszukują specjalistów i ekspertów w swojej dziedzinie, w zdecydowanie mniejszym stopniu kierowników czy managerów. Jednak znalezienie odpowiedniego kandydata nie jest łatwym zadaniem.

Wymagania pracodawców w branży TSL

Pracodawcy oczekują od potencjalnych kandydatów znajomości programów klasy ERP, WMS, TMS, doświadczenia w zakresie obsługi klientów (w tym zakresie ważny jest również aspekt międzynarodowy i kontakt z klientami zagranicznymi). Wbrew pozorom pracodawcy dużą uwagę przywiązują nie tylko do kompetencji twardych, ale przede wszystkim do tych miękkich, które są kluczowe w kontekście pracy sprzedawców.

Nowe stanowiska w transporcie i logistyce

Coraz bardziej istotną rolę w organizacji zaczynają odgrywać kupcy pośredni. Jak zauważa Marika Stasinowska, wraz z początkiem roku znacznie wzrosła liczba rekrutacji na te stanowiska. Organizacje mają coraz większą świadomość, że w ich strukturach takie stanowiska powinny się znaleźć. Z drugiej strony stanowiska te charakteryzuje spora rotacja, a co za tym idzie, nieustannie przybywa nowych wakatów. Zapotrzebowanie na kupców różni się w zależności od kategorii, w której się specjalizują. Zdaniem ekspertki HRK, nieustannie na topie są również rekrutacje dotyczące stanowisk Key Account Managerów.

Wzrost wynagrodzenia dla pracowników branży TSL

W 2022 roku wynagrodzenia w branży TSL wzrosły średnio o 15% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kandydaci podnoszą swoje oczekiwania finansowe, argumentując to rosnącym poziomem inflacji i zmianami w polskim systemie podatkowym. Jednak, jak zauważa ekspertka HRK, wzrost wynagrodzeń w branży obserwujemy nieustannie od kilku lat, niezależnie od poziomu inflacji czy innych okoliczności.

Pracodawcy przyglądają się zmianom na rynku, analizują, coraz częściej korzystają z usług mappingu wynagrodzeń, aby zweryfikować, jak wyglądają płace na rynku. Jednak w mojej ocenie jeszcze nie wszyscy są świadomi, że tym razem za wzrostem oczekiwań kandydatów stoją coraz wyższe koszty życia i zmiany podyktowane „Polskim Ładem”. Nie do wszystkich pracodawców przemawiają te argumenty.  – mówi Marika Stasinowska, ekspertka HRK.

Benefity pozapłacowe w branży TSL

Pandemia zdefiniowała możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, jako elementarny benefit pozapłacowy. Większość kandydatów nie chce nawet rozmawiać o możliwości zmiany pracy, jeśli potencjalny pracodawca wymaga od nich wyłącznie pracy stacjonarnej. Warto również zauważyć, że lokalizacja stanowi jeden z kluczowych aspektów w zakresie wyboru potencjalnego pracodawcy, a samochód służbowy na stanowiskach managerskich dla wielu kandydatów obecnie nie stanowi już benefitu, lecz jest oczywistą składową oferty jakiej oczekuje kandydat.

Branża TSL zapewnia swoim pracownikom standardowe pakiety benefitów, zawierające m.in. ubezpieczenie na życie, opiekę medyczną, czy dofinansowanie do nauki języków obcych. Jedynie nieliczne firmy są w stanie wyróżnić się w aspekcie benefitów, oferując np. pulę godzin do wykorzystania w ciągu roku na działania związane z wolontariatem lub innymi akcjami charytatywnymi.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!