Gdzie się szuka kompetencji?

Czy jesteś kompetentny? Są ludzie, którzy wsiadają do auta i denerwują innych użytkowników drogi. Są tacy, co nie wsiadają do samochodu, bo wiedzą, że nie umieją jeździć. Są tacy, którzy jadą, ale kontrolują wzrokiem, każdą operację zmiany biegów, ruchów kierownicy, deptania w odpowiednich momentach po pedałach. Są też tacy, który wsiadają do samochodu i nagle znajdują się u celu, po drodze wykonując 4 telefony do swoich znajomych

Każdy z nich ma tę samą kompetencję. Różny natomiast jest stopień rozwoju danej umiejętności. Nazywając rzeczy po imieniu najpierw nie wiemy, że nie umiemy. Poznając przedmiot działań i zasady użytkowania zdobywamy wiedzę i świadomość o braku danej umiejętności. Zaczynamy się uczyć, poznawać. Zaczynamy wiedzieć, że umiemy. Praktyka i rutyna sprawia, że z czasem dana umiejętność jest czymś naturalnym. Wówczas przestajemy wiedzieć o tym, że umiemy. Wykonujemy nasze prace w sposób nieświadomy na najwyższym stopniu rozwoju kompetencji.

Jak odnajdować dobre kompetencje? U innych – łatwiej. Warto pamiętać, że przeszłe zachowania potrafią przewidywać przyszłe zachowania. Jeśli ktoś postępował w przeszłości w sposób X i to przekuwało się na wyniki Y to bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zachowując się identycznie osiągnie bardzo zbliżony wynik.

A u siebie? Działaj, szukaj i rozwijaj. Rób to, co robisz i miej z tyłu głowy pytanie – jak zrobić to lepiej, szybciej, sprawniej? Szukaj – szkoleń, ludzi i możliwości, dzięki którym rozszerzysz swoje horyzonty, spojrzysz na rzeczy oczywiste z innej perspektywy. Rozwijaj się, bo kompetencje to umiejętności, których da się nauczyć. Odrzuć swoje przyzwyczajenia, przygotuj się, jak biała karta i bądź gotowy na zapisywanie w swojej głowie wszystkiego od nowa. Daj sobie prawo do uznania kogoś jako wzorca, pozwól sobie na myślenie, że ktoś może wiedzieć lepiej. Korzystaj z wiedzy otaczającego cię świata i rozwijaj się. Najważniejsze – nigdy nie przestawaj.

Znajdź pomysł na siebie! Uzupełnij swój profil na Goldenline i skorzystaj z inspiracji w darmowym e-booku Karierowy Re:start.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.