Gap year – prawdopodobnie najlepszy rok w twoim życiu

Roczna przerwa w czasie studiów lub zaraz po ich zakończeniu, może być świetnym sposobem na odnalezienie swojej zawodowej tożsamości.

Czym tak w ogóle jest gap year?

To rok przerwy (choć czasami przerwa trwa krócej lub dłużej), której celem jest zdobycie nowego doświadczenia, zrobienie sobie w życiu przerwy na odpoczynek lub odbycie podróży życia. Najczęściej młodzi ludzie decydują się na gap year przed rozpoczęciem studiów, w trakcie studiów lub po ich ukończeniu.

Dlaczego warto zrobić sobie taką przerwę?

Dobrze zaplanowany gap year może kompletnie zmienić spojrzenie na twoją ścieżkę kariery, codzienne nawyki czy w ogóle na to, jak żyjesz. W końcu będziesz miał 365 dni „wyjęte” ze schematycznej i rutynowej ścieżki, którą idzie każdy człowiek: szkoła średnia, studia, praca. [twitter]To czas dla ciebie, kiedy będziesz mógł zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad swoim życiem.[/twitter] Dla wielu osób to najlepszy rok w ich życiu, rok, w którym podjęli kluczowe decyzje na temat swojej przyszłości.

Oczywiście pomysłów na gap year może być wiele:

  • zatrudnienie się w 3 różnych miejscach pracy, aby zdobyć doświadczenie na różnych stanowiskach i aby odnaleźć swój żywioł,
  • wyjechanie w długą podróż, podczas której nauczysz się samodzielności i odnajdziesz odpowiedzi na najważniejsze dla ciebie pytania,
  • praca jako wolontariusz za granicą, staż lub praktyki w innym kraju,
  • zaangażowanie się w regularny rozwój umiejętności miękkich, takich jak: wystąpienia publiczne, komunikacja interpersonalna, zarządzanie zespołem, itp.

Dlaczego wciąż tak mało osób korzysta z tej możliwości?

  • wiele osób jest przywiązanych do schematu „po maturze idzie się na studia, a po studiach do pracy”. Ludzie całe lata przygotowują się do tej chwili, więc niepójście od razu do pracy może niektórym wydać się czymś absurdalnym, niestosownym lub ryzykownym;
  • ludzie boją się, że po zrobieniu przerwy będą jeszcze bardziej zagubieni, że wypadną z rytmu i nie będą umieli wrócić do ich codziennej rutyny;
  • nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić ze względu na konieczność bieżącego zarabiania na życie.

Mimo pewnych przeszkód, warto poważnie zastanowić się nad zrobieniem sobie takiej rocznej przerwy. Badania pokazują, że ma ona istotnie pozytywny wpływ na dalszy bieg ścieżki kariery. Prof. Andrew Martin z Uniwersytetu w Sydney przeprowadził badanie na grupie 904 osób (65% – kobiety; 35% – mężczyźni). Osoby, które zrobiły sobie rok przerwy i konstruktywnie go zagospodarowały, zdobywały lepszą pracę, szybciej awansowały i szybciej uczyły się nowych umiejętności. Gap year jest w wielu krajach bardzo popularny – w USA jest specjalne stowarzyszenie, które pomaga ludziom mądrze zagospodarować taki czas; Uniwersytety jak np. Princeton płacą ludziom za to, żeby zrobili sobie taki rok przerwy przed studiami.

O czym warto pamiętać, aby jak najlepiej skorzystać z czasu na gap year?

1. Zastanów się, po co w ogóle chcesz sobie zrobić przerwę. Dobry cel jest kluczem do sukcesu. Czy chcesz odpocząć, wypróbować pracy na różnych stanowiskach, zająć się wolontariatem, nauczyć się zestawu nowych umiejętności, odbyć podróż?

2. Zrób dobry plan. Zaplanuj każdy miesiąc tego roku, choć nie musisz tego robić bardzo szczegółowo. Daj sobie przestrzeń na bycie spontanicznym, nie wiadomo, kiedy w życiu przytrafi ci się druga taka okazja do zrobienia czegoś… szalonego.

3. Zanim zaczniesz myśleć o swojej przyszłości, ścieżce kariery, marzeniach – daj swojej głowie odpocząć. Nic na sobie nie wymuszaj, pozwól sobie na uwolnienie głowy od ciągłego myślenia o przyszłości – przez pierwsze miesiące skup się na swoim życiu, które dzieje się tu i teraz. Jak już odpoczniesz, powoli zacznij zastanawiać się co chcesz robić dalej – po takiej przerwie dużo łatwiej będzie ci określić, jaką chcesz mieć przyszłość. Pamiętaj, że na taki rok przerwy nigdy nie jest za późno. Nie musi ona trwać aż rok, nawet 3 miesiące to coś, co na wiele sposobów będzie przydatne. Taką przerwę możesz zrobić w każdym momencie swojego życia, zwłaszcza wtedy, gdy czujesz, że nie jesteś w odpowiednim miejscu na swojej życiowej ścieżce. Kto wie, może uda ci się zrobić gap year więcej niż tylko raz? Tego z całego serca ci życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.