Czterodniowy tydzień pracy zdaniem specjalistów -Raport

Czy praca przez cztery dni w tygodniu ma rację bytu? Skrócenia tygodnia roboczego o jeden dzień to temat poruszany przez wiele środowisk zawodowych. Czy większa produktywność pracownika umożliwia wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy? Co na ten temat sądzą specjaliści? Poznaj wyniki raportu Hays Poland.

Praca przez 4 dni w tygodniu

Wykonywanie swoich obowiązków zawodowych przez 4 dni, a następnie 3 dni wolnego? Od jakiegoś czasu pomysł czterodniowego tygodnia pracy jest szeroko komentowany przez ekspertów HR. Pandemia koronawirusa i przejście pracowników w tryb zdalny skłoniły specjalistów z różnych branż do zainteresowania się różnymi formami skracania czasu pracy. Coraz więcej firm stawia na jakość, a nie ilość wykonywanych obowiązków, a spora grupa przedstawicieli pokolenia Z śmiało deklaruje, że ceni sobie oferty pracy, gdzie może być rozliczana za wykonane zadania i zrealizowane projekty, a nie czas spędzony przed komputerem.

Czterodniowy tydzień pracy zdaniem specjalistów

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy? Taki model wykonywania obowiązków zawodowych sprawdził się w m.in. w Islandii, a wiele innych państw testuje to rozwiązanie. Pomysł popiera także szereg firm z branży IT, których specyfika pracy pozwala na większą elastyczność. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Firma Hays Poland sporządziła raport dotyczący czterodniowego tygodnia pracy.

Badanie, którego celem było poznanie opinii pracowników na temat wykonywania obowiązków zawodowych przez 4 dni w tygodniu, zostało przeprowadzone wśród specjalistów i menadżerów. Co na ten temat sądzą polscy pracownicy? Liczby mówią same za siebie.

Raport dotyczący 4-dniowego tygodnia pracy

Według sporządzonego raportu specjaliści chcieliby przetestować 4-dniowy tydzień pracy, pod warunkiem że skrócenie tygodnia roboczego nie wpłynie na poziom ich wynagrodzenia. Im większa produktywność pracownika, tym krótszy czas wykonywania danego zadania czy realizowania projektu. Czy praca przez 4 dni w tygodniu ma rację bytu w Polsce? Wyniki raportu przedstawiają się następująco:

  • 96 proc. specjalistów i menadżerów mogłoby pracować 4 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie,
  • 52 proc. deklaruje, że jest w stanie pracować przez 4 dni w tygodniu po 10 godzin dziennie.

Warunkiem takich działań jest jednak zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia, a potencjalnym ryzykiem praca w nadgodzinach i większy stres związany z dopięciem w terminie zaplanowanych działań.

Skrócenie czasu pracy w trosce o lepsze samopoczucie pracowników

Sytuacja pandemiczna i dynamiczne zmiany na rynku pracy sprawiły, że wielu zatrudnionych w ostatnich czasie narzekało na przemęczenie i brak motywacji, które w konsekwencji mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Praca to znaczna część życia, jednak sposób i tryb wykonywania obowiązków zawodowych nie może odbijać się na zdrowiu pracowników.

 Coraz więcej firm zaczyna przywiązywać większą uwagę do kwestii dbania o samopoczucie zatrudnionych i podejmuje szereg działań, których celem jest poprawa komfortu psychicznego pracowników. Ograniczenie nadgodzin, strefy relaksu w biurach, elastyczny czas pracy w ciągu dnia – to tylko niektóre z wielu pomysłów, które są śmiało realizowane przez pracodawców. Czy kolejnym planem na polskim rynku pracy będzie wdrożenie 4-dniowego tygodnia pracy? Niektóre przedsiębiorstwa testują to rozwiązanie, jednak praca od poniedziałku do piątku wciąż wiedzie prym w naszym kraju.