Czego można spodziewać się na Assessment Center?

Zakwalifikowałeś albo zakwalifikowałaś się do kolejnego etapu rekrutacji, którym jest udział w sesji Assessment Center. Gratulacje! Zobacz, co może Ciebie czekać

W twojej głowie na pewno pojawiają się dwa podstawowe i łączące się ze sobą pytania:

✔ Dlaczego potencjalny pracodawca zaprosił cię na Assessment Center?
✔ Czego właściwie możesz spodziewać się w trakcie? Najprostsza odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi – żeby cię lepiej poznać.

Podczas Assessment Center weźmiesz udział w ćwiczeniach zbudowanych na podstawie analizy stanowiska, o które się ubiegasz. Ich treść może być zbliżona do pełnionych na nim zadań. Mogą to być również ćwiczenia niezwiązane bezpośrednio z obowiązkami, ale takie, które będą od ciebie wymagały wykazania się kompetencjami kluczowymi w pracy na danej pozycji. Asesorzy, osoby pełniące rolę oceniających, będą obserwować twoje zachowania pod kątem wybranych umiejętności praktycznych i posiadanych przez ciebie kompetencji. Pozwoli im to na zebranie większej ilości niezbędnych do podjęcia decyzji rekrutacyjnej informacji na twój temat, niż tylko te uzyskane w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Udzielenie jednoznacznej i pełnej odpowiedzi na drugie pytanie, tak samo jak przygotowanie się do udziału w konkretnej sesji AC, może jednak nie należeć do najłatwiejszych.

Sprawdź poniższe wskazówki mówiące o tym, czego można spodziewać się na Assessment Center:

1. Spodziewaj się niespodziewanego. Rodzaje ćwiczeń, w których weźmiesz udział nie są tajemnicą (np. in-basket, dyskusja, case study, prezentacja). Nie uda ci się raczej w całości przewidzieć ich treści. W kolejnym artykule wyjaśnię ci na czym te zadania polegają.
2. Czytaj (i słuchaj) ze zrozumieniem. Zapoznaj się dokładnie z otrzymanymi instrukcjami i opisem roli, która została ci przydzielona. Weź pod uwagę przewidziany czas i uważnie słuchaj partnerów przystępujących z tobą do realizacji zadań.
3. Bądź sobą. Podczas realizacji zadań zachowuj się naturalnie. Assessment Center jest rozbudowaną i, dzięki temu, trafną techniką rekrutacyjną. Zastanawianie się, jakie zachowania zostaną pozytywnie odebrane przez asesorów raczej nie przyniesie pozytywnych efektów. Dlatego zachowuj się profesjonalnie i naturalnie.
4. Powstrzymaj ciekawość. Z pytaniem jak ci poszło zaczekaj do zakończenia sesji. Feedback, często w rozbudowanej postaci, otrzymasz po spotkaniu, w ustalonym z rekrutującymi terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.