Coraz większe wymagania specjalistów

Pracodawcy znaleźli się w trudnym położeniu. Koszty prowadzenia działalności rosną, a pracownicy mają wysokie oczekiwania. Utrzymanie specjalistycznych kadr wymaga stworzenia odpowiednich strategii wynagrodzeń, które umożliwią budowanie stabilnych zespołów

Hays Poland opublikował raport „Rynek pracy 2022. Półroczny przegląd trendów”, w którym pracodawcy oraz specjaliści zostali poproszeni o podsumowanie pierwszej połowy roku oraz nakreślenie planów na kolejnych 6 miesięcy. W badaniu 37% specjalistów i menedżerów zadeklarowało zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia.

Firmy w trudnym położeniu

W pierwszej połowie roku firmy przeprowadziły mnóstwo rekrutacji i stawiły czoła związanym z nimi wyzwaniami oraz zastosowały podwyżki. Pracodawcy, wiedząc, jak trudne jest pozyskanie odpowiedniego pracownika na rynku, podnosili wynagrodzenia i wielokrotnie składali kontroferty osobom deklarującym chęć odejścia z firmy.

Pół roku podwyżek pracowniczych

W styczniu 2022 roku 75% firm planowało zwiększać wynagrodzenia na przestrzeni nadchodzących 12 miesięcy. Obecnie wiadomo już, że w pierwszym półroczu podwyżek dokonało aż 83% ankietowanych firm – najczęściej na poziomie powyżej 5%. W drugiej połowie roku taki ruch rozważa 46% pracodawców, podczas gdy 53% do końca roku planuje utrzymać płace na tym samym poziomie.

Wymagania pracowników rosną

Nie wszyscy specjaliści i menedżerowie doświadczyli jednak zwiększenia wynagrodzenia. Co więcej, wysokość przyznawanych podwyżek zdaniem pracowników często nie jest współmierna do obecnych warunków gospodarczych.

Pomimo powszechnych podwyżek, odsetek pracowników usatysfakcjonowanych ze swoich zarobków spada. W związku z tym, w drugiej połowie roku na rynku pracy specjalistów i menedżerów należy oczekiwać nadal wysokiej rotacji. W sytuacji, gdy obecny pracodawca nie odpowie na oczekiwania finansowe wysoko wykwalifikowanego pracownika, ten będzie skłonny poszukiwać innych możliwości na rynku pracy. Tymczasem w najbliższych miesiącach nie powinno zabraknąć intratnych propozycji zawodowych dla ekspertów. Wiele zależeć będzie jednak od rozwoju sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, jak również od kompetencji posiadanych przez kandydata – komentuje Alex Shteingardt, Dyrektor Zarządzający Hays Poland.

Zdecydowana większość pracodawców przeprowadziła podwyżki w pierwszym półroczu 2022 roku, a część z nich planuje podnieść płace również w drugiej połowie roku. Wiele firm jest niejako przymuszona do odpowiadania na rosnące oczekiwania pracowników. A te w aktualnych warunkach są napędzane zarówno wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia, jak i atrakcyjnymi ofertami pracy. Mimo że pracodawcy starają się odpowiedzieć na potrzeby swoich kadr, to podwyżka rzędu 5-10% często nie satysfakcjonuje pracowników, ponieważ nie zwiększa ich realnej siły nabywczej – dodaje Agnieszka Pietrasik, Dyrektor Wykonawcza w Hays Poland.

Zmieniamy pracę nie tylko dla pieniędzy

Głównym powodem rozważania zmiany pracy jest wysokość wynagrodzenia. To pozostaje niezmienne. Jednak specjaliści coraz częściej zwracają uwagę również na inne kwestie, takie jak obowiązujący w firmie model pracy.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat pracownicy przekonali się, że w domu są w stanie pełnić swoje obowiązki równie skutecznie, co w biurze. Co za tym idzie, coraz częściej wykazują się większą odwagą w negocjowaniu elastyczności pracy, a jeśli nie przynosi to skutku – są w stanie zmienić pracodawcę na takiego, który odpowie na ich potrzeby w tym zakresie – dodaje Aleksandra Tyszkiewicz, Dyrektor Wykonawcza w Hays Poland.

Firmy muszą dostosować się do zatrudnionych

Jednym z argumentów za zmianą zatrudnienia jest niedopasowany model pracy do preferencji pracowników (uważa tak 70% badanych). 43% specjalistów pracuje w modelu hybrydowym, 29% w zdalnym a 26% w stacjonarnym. Model hybrydowy jest preferowany przez 45% badanych, zdalny przez 34%, a jedynie 9% ankietowanych chce pracować stacjonarnie.

Pracodawcy częściej stosują kontroferty

W ostatnim czasie pracodawcy często decydowali się na zatrzymanie pracowników w firmach poprzez złożenie im kontroferty. Z badania wynika, że 81% organizacji praktykuje składanie kontrofert w konkretnych sytuacjach, co stanowi wynik identyczny z tym ze stycznia 2022 roku. 25% firm składających kontroferty deklaruje, że obecnie decyduje się na taki ruch częściej niż 6 miesięcy wcześniej.

Wynika to z wysokiego zapotrzebowania na specjalistów, dużych trudności rekrutacyjnych, ale również z faktu, iż pozyskanie odpowiedniego zastępstwa dla odchodzącego pracownika niejednokrotnie wymaga zwiększenia budżetu rekrutacyjnego. Pracodawcy doświadczają skutków luki kompetencyjnej, co powoduje, że utrata doświadczonych członków zespołu bardzo często oceniana jest jako wysoko ryzykowna. W konsekwencji rośnie gotowość firm do składania kontrofert – zauważa Agnieszka Kolenda, Dyrektor Wykonawcza w Hays Poland.

Pracodawco – mierz zadowolenie pracowników

35% ankietowanych firm jednoznacznie oceniło kontroferty jako skuteczny sposób na zatrzymanie pracowników. Rekomendacją dla pracodawców jest ciągłe mierzenie i dbanie o satysfakcję pracowników, tak aby ich gotowość do poszukiwania alternatywnych możliwości zawodowych była jak najmniejsza.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!