Coraz więcej specjalistów z zagranicy

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce na stanowiskach wyższego szczebla. W pierwszym półroczu br. liczba pozwoleń na pracę dla specjalistów wzrosła o prawie 2 tys. Najczęściej zatrudniani byli informatycy oraz pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej

Rosnące zapotrzebowanie na kadrę wyższego szczebla wśród cudzoziemców widać też w „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Już 12% firm przyznaje, że zatrudnia Ukraińców na wyższych stanowiskach, podczas gdy dwa lata temu było to tylko 4%. Eksperci firmy  podkreślają, że szukanie specjalistów wśród cudzoziemców to konieczność dla polskich pracodawców, którzy zmagają się z deficytem kadrowym.

Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w Polsce zezwolenia na pracę dla cudzoziemców w pierwszej połowie 2021 roku otrzymało 232 tys. osób. Wśród nich jest prawie trzy razy więcej mężczyzn (172 tys.) niż kobiet (60,5 tys.). Dominują osoby młode, w wieku 25-34 lata, które w pierwszym półroczu otrzymały ponad 77 tys. zezwoleń na pracę. Drugą najliczniejszą grupą są osoby w wieku 35-44 lata (67,8 tys.).

Do pracy w Polsce przyjechało też prawie 36 tys. osób poniżej 25 lat. To dla naszego kraju okazja, by przyciągnąć tych młodych ludzi, dać im pierwsze doświadczenia zawodowe i zachęcić do przeprowadzki do Polski na stałe. To właśnie na tej grupie powinno nam najbardziej zależeć, choć przyjeżdżają do nas również starsi pracownicy. W pierwszym półroczu tego roku wydano ponad 41 tys. zezwoleń dla osób w wieku 45-54 lata, które przywożą ze sobą do Polski bagaż cennych doświadczeń zawodowych – zauważa Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Coraz więcej cudzoziemców na wyższych stanowiskach

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazuje tak 70% firm. To stała tendencja utrzymująca się od początku prowadzenia badania, która jest bezpośrednią konsekwencją ograniczeń uproszczonej procedury zatrudniania. Możliwość legalnej pracy tylko przez pół roku powoduje, że wielu firmom nie opłaca się inwestować w szkolenia kadry ze Wschodu na stanowiska wyższego szczebla. Systematycznie od kilku lat zwiększa się jednak odsetek firm zatrudniających Ukraińców jako wykwalifikowaną kadrę wyższego szczebla – 12% w IH2021 vs. 9% w IH2020 vs. 4% w IIH2019. Co więcej, z analizy danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców w zawodach wyższego szczebla wzrosła we wszystkich analizowanych sektorach.


Szukasz pracy? Zajrzyj na do Ofert Pracy Goldenline.