Co zrobić, by dostać podwyżkę – 5 sprawdzonych rad

Czasem łatwiej jest wynegocjować podwyżkę niż znaleźć nowe stanowisko z zadowalającą pensją. Zanim zdecydujesz się poprosić o podwyżkę, musisz odpowiednio się przygotować.

Co zrobić, aby skutecznie wynegocjować wyższe wynagrodzenie?

1. Sprawdź, ile zarabiają inni

Zanim zdecydujesz się poprosić o podwyżkę, dowiedz się, ile zarabiają inni pracownicy na podobnym stanowisku.  Dzięki temu ustalisz, ile twoja praca może być warta u konkurencji. Jeżeli masz dobre i bliskie relacje z innymi pracownikami, możesz dyskretnie podpytać ich, czy zarabiają podobnie. Pamiętaj, że dla wielu osób to temat drażliwy i nie każdy będzie chciał otwarcie porozmawiać z tobą o finansach. Potraktuj te informacje orientacyjnie. Jeśli nie masz dogłębnej wiedzy na temat doświadczenia, kompetencji i wyników innych pracowników, możesz nie do końca poprawnie ocenić, czy rzeczywiście są oni właściwym punktem odniesienia w kwestii wysokości twoich zarobków. Wiedza na temat zarobków innych osób, pracujących na twoim stanowisku, pomoże ci podjąć decyzję, czy warto prosić o podwyżkę. Nie używaj jej jednak jako argumentu dla pracodawcy. Sugestia, że w innej firmie mógłbyś zarabiać więcej, mogłaby zostać naprawdę źle odebrana.

2. Zadbaj o swój wizerunek w firmie

Na ocenę twojej pracy oraz możliwości przyznania ci podwyżki wpływają także relacje z innymi pracownikami oraz twój ogólny wizerunek. Jeśli chcesz skutecznie negocjować podwyżkę, upewnij się, że twoi współpracownicy są zadowoleni z pracy z tobą. Jeżeli jesteś aktywnym pracownikiem, który nie boi się wyzwań i pomaga innym, będzie ci łatwiej otrzymać wyższe wynagrodzenie.

3. Nie pokazuj innym, że chcesz odejść

Jeżeli okaże się, że inni zarabiają więcej od ciebie, unikaj grożenia, że odejdziesz, jeśli nie otrzymasz podwyżki. Czy chciałbyś zainwestować w pracownika, którego w firmie trzymają tylko pieniądze? Stosując groźbę odejścia, musisz być przygotowany, że twój przełożony może nie chcieć negocjować na takich zasadach i pozwoli ci odejść.

4. Zrób listę swoich najważniejszych osiągnięć

Wielu kandydatów myśli, że wystarczą dobre umiejętności negocjacyjne, aby dostać podwyżkę. To błąd. Pracodawca powinien wiedzieć, dlaczego akurat tobie warto ją przyznać. Zastanów się, czy miałeś swój wkład w rozwój stanowiska albo ulepszenie wewnętrznych procesów. Pomyśl o pieniądzach, które zarobiłeś lub zaoszczędziłeś dla firmy, o wynikach swoich działań zakończonych sukcesem, o ważnych zrealizowanych projektach. Mierzalne dane w postaci liczb i procentów pomogą skuteczniej przekonać pracodawcę. Pokaż pracodawcy, że twoja praca zasługuje na wyższe wynagrodzenie. Wtedy zdecydowanie łatwiej wynegocjujesz wyższą kwotę.

5. Poproś o podwyżkę

Powinieneś mieć możliwość rozmowy o wyższych zarobkach co najmniej raz w roku. Wielu pracowników zapomina, że rozmowa o finansach nie musi się odbywać przy specjalnej okazji. Nie czekaj, aż skończy ci się umowa, albo zostaniesz zaproszony na spotkanie oceniające twoją pracę. Pracodawca sam z siebie nie domyśli się, że potrzebujesz rozmowy o finansach. Wyjdź z inicjatywą i zaproponuj spotkanie. Przygotuj się do niego odpowiednio i użyj przekonujących argumentów. Powodzenia!

Szukasz inspiracji? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.