Co daje networking?

Czy nasi znajomi mogą nam pomóc w zdobyciu pracy? Czy networking jest w ogóle przydatny? Według najnowszych badań sieć kontaktów to jedno z najskuteczniejszych sposobów na znalezienie pracy*. Jeśli chcesz wiedzieć co jest ważne w networkingu, przeczytaj poniższy artykuł.

Jednym z największych mitów dotyczących networkingu jest to, że pracę można zdobyć tylko po znajomości – z jednej strony wszyscy na to narzekają, z drugiej każdy chętnie ze znajomości korzysta. Wyjaśnijmy jedną podstawową rzecz – znajomości pomagają – dobrze jeśli ktoś nas komuś poleca, ale same znajomości nie wystarczą. Nikt nie zatrudnia pracownika tylko z powodu tego, że jest czyimś znajomym. Żeby kandydat był rozważany w procesie rekrutacyjnym musi się wykazać odpowiednimi kompetencjami i spełniać wymagania oferty pracy.

Z drugiej strony znajomości pomagają. Networking jest dobrym sposobem na szukanie pracy, ponieważ dzięki niemu możemy poszerzać swoją wiedzę na temat tego, co się dzieje na rynku. Dzięki naszym znajomym możemy się dowiedzieć, że dana firma planuje zwiększyć zatrudnienie zanim zacznie oficjalne poszukiwania kandydatów. Możemy też zdobyć wiedzę na temat atmosfery pracy, struktury firmy albo tego w jakim kierunku chce ona się rozwijać. Jest to zatem fantastyczne źródło informacji, których możemy nie znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy.

Tej wiedzy nie otrzymamy jednak od osób, które są w naszej siatce kontaktów przypadkowo. Prawdziwy networking polega na pielęgnacji kontaktów, byciu na bieżąco z informacjami o tych osobach, czym się aktualnie zajmują, jakie mają plany. W naszej sieci networkingowej powinny się zatem znajdować osoby, które znamy osobiście, z uczelni/szkoły, pracy, konferencji albo z którymi wymieniamy poglądy w grupach dyskusyjnych. Sieć kontaktów najlepiej budować przez serwisy biznesowo-rekrutacyjne, takie jak GoldenLine. Pamiętajmy jednak, żeby bez powodu nie zapraszać do znajomych zupełnie obcych nam ludzi. Takie kontakty w większości przypadków po prostu się nie rozwiną i nie przydadzą się ani nam, ani tym osobom, które w ten sposób zapraszamy.

Pomagajmy sobie poszerzając naszą sieć kontaktów. Może się ona okazać bezcenna przy rozwijaniu naszej kariery zawodowej, załóżmy profil na Goldenline,  zapraszajmy znajomych, ale używajmy tych narzędzi świadomie.

Szukasz inspiracji do rozwoju kariery? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline po inspiracje. Szukasz pracy? Zerknij na ciekawe oferty pracy, jakie przygotowali dobrzy pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.