Branża farmaceutyczna otwiera się na pracowników z zewnątrz i płaci krocie

W branży farmaceutycznej wynagrodzenie kadry kierowniczej często przekracza 20 tys. zł brutto, a to kwota przed doliczeniem sowitej premii. Do niedawna było to bardzo hermetyczne środowisko. Jednak w obliczu konieczności poszukiwania przez firmy nowych rozwiązań, zwłaszcza w sposobie sprzedaży ich produktów, sektor otworzył się na osoby z branż spokrewnionych.

Wśród kandydatów poszukiwanych na rynku farmaceutycznym są m.in. doradcy medyczni z naciskiem na osoby w terenie współpracujące ściśle z działami komercyjnymi oraz managerowie ds. medycznych, a także eksperci ds. refundacji i kontaktów instytucjonalnych, co wynika z coraz bardziej nasyconego nowoczesnymi terapiami rynku, dużego wzrostu rejestracji w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków oraz Europejskiej Agencji Leków, a także ograniczonego budżetu ochrony zdrowia i zawiłości przepisów regulacyjnych w Polsce.

– Opracowany przez ekspertów Michael Page przegląd płac wskazuje, że zarobki doradcy medycznego zaczynają się na poziomie 12 tys. zł brutto, a mogą wynieść 20 tys., co uzależnione jest od posiadanego doświadczenia. Do miesięcznego wynagrodzenia należy także doliczyć bonusy wynoszące między 20-
30 proc. oraz samochód służbowy lub ekwiwalent. Pensja osoby na stanowisku Medical Sciences Liaison to natomiast przedział między 10-15 tys. zł brutto oraz bonusy na poziomie 10-20 proc. Wynagrodzenie kierownika ds. medycznych to z kolei 15-22 tys. zł plus premia w wysokości 20-25 proc., auto oraz dodatkowe benefity – wymienia Monika Kaźmierczak manager w zespole Healthcare & Life Sciences w Michael Page. – Tymczasem osoba pełniąca funkcję managera w dziale refundacji może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 18-25 tys. zł brutto oraz bonusy wynoszące 20-25 proc. i służbowy samochód czy też ekwiwalent. Należy także zaznaczyć, że coraz więcej pracowników z doświadczeniem w tym dziale obejmuje role w zarządach. Warto też wspomnieć, że w kwestii dodatków do wynagrodzenia na rynku farmaceutycznym w mniejszych organizacjach,
pracownicy mogą także otrzymać pakiet firmowych akcji – dodaje ekspertka Michael Page.

Otwarcie na osoby spoza branży w sektorze sprzętu medycznego

Na rynku sprzętu medycznego, który do niedawna charakteryzował się wysokim poziomem hermetyczności w przepływie pracowników, a niska rotacja i wieloletni staż pracy były siłą firm z uwagi na bardzo relacyjny i regulowany rynek, nastąpiła widoczna zmiana. W obliczu konieczności poszukiwania przez firmy nowych rozwiązań, zwłaszcza w sposobie sprzedaży ich produktów, sektor urządzeń medycznych otworzył się na rekrutację pracowników z takich branż jak farmacja, biotechnologia czy też innych obszarów, w których ważne jest doświadczenie w sprzedaży przetargowej oraz znajomość prawa zamówień publicznych.

Jednymi z najbardziej poszukiwanych ekspertów w tym obszarze są Kierownicy Produktu, których zarobki w zależności od doświadczenia mogą wynieść od 10 do 18 tys. zł brutto. Wynagrodzenie Kierowników Regionalnych w sprzedaży waha się z kolei między 8 a 14 tys. zł brutto miesięcznie.

W firmach widoczne jest także zapotrzebowanie na specjalistów ds. produktu z wiedzą techniczną, wspierających często dział serwisu , których pensja zaczyna się od 6,5 tys. zł brutto, a może wynieść 10 tys. zł brutto. W przypadku Kierowników Produktu i Kierowników Regionalnych należy doliczyć bonusy wynoszące 15-25 proc. oraz samochód służbowy lub ekwiwalent.