Braki kadrowe w IT? Obierzmy zagraniczne kierunki

Sektor IT ma ogromny potencjał, który można rozwijać na wiele sposób. Problem stanowi brak blisko 300 tys. specjalistów z tej branży w naszym kraju. Czy można temu zaradzić?

Na 300 tys. specjalistów z sektora IT czeka w Polsce praca od zaraz. Liczba zatrudnionych w branży jest wciąż niewystarczająca względem potrzeb biznesu, które napędza coraz szybsza cyfryzacja gospodarki. Rozwój pracy zdalnej to z jednej strony wyzwanie dla polskich firm, które muszą konkurować z zachodnimi organizacjami, a z drugiej – ogromna szansa na dotarcie do kandydatów z innych krajów.

Braki w kadrach hamują rozwój biznesu

Pod koniec 2021 roku w Polsce pracowało niemal 586 tysięcy specjalistów w dziedzinie ICT, wynika z danych Eurostatu. To zdecydowanie za mało. Zgodnie z opracowaniem GUS już połowa firm z branży IT wskazuje niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę w działalności. Według Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA, samych programistów jest w Polsce o 250 – 300 tys. za mało. To rekordowy wynik w sektorze i najwyższy wśród usług.

‒ Ta sytuacja z pewnością hamuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski. Niedobór kadry w branży IT naturalnie wynika z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii w kraju i nowych inwestycji. Podaż nie nadąża za popytem, a polscy specjaliści nie są w stanie zapełnić luk kompetencyjnych w rodzimych organizacjach. Braki kadrowe potęguje także wojna w Ukrainie. Dodatkowo, wciąż rośnie grupa specjalistów mieszkających w Polsce, którzy wykonują pracę dla firm z Europy Zachodniej, a nawet Stanów Zjednoczonych. Czas, aby polscy przedsiębiorcy wykorzystali strategię zagranicznych konkurentów i wyruszyli na poszukiwania pracowników do innych krajów – lub nawet kontynentów – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Z raportu „Barometr zawodów 2022” wynika, że największe braki są odczuwalne pośród projektantów i administratorów baz danych, programistów, specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki.

Relokacja pracowników nie jest konieczna

Żeby sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów z sektora IT, firmy coraz częściej poszukują pracowników spoza Polski. Organizacje wstrzymują się jednak od zatrudniania wykwalifikowanych i zdolnych ekspertów z innych krajów, gdyż na przeszkodzie stają biurokracja, wysokie podatki i problemy prawne.

W odpowiedzi na te wyzwania w 2020 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła Poland.Business Harbour – program skierowany do firm i specjalistów nowych technologii z Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, który w tym roku został rozszerzony na wszystkich cudzoziemców. Dotychczas z szybkiej ścieżki pozyskania wizy skorzystało ponad 55 tys. osób.

– Programy ułatwiające relokację pracowników w pewnym stopniu na pewno łagodzą niedobory talentów w polskich firmach. Jednak skala problemu wymaga innych środków. Według Owl Lab 62% specjalistów IT w wieku od 22 do 65 lat pracuje zdalnie lub hybrydowo. Dzięki możliwościom, jakie otworzył przed nami powszechny home office, lokalne firmy mogą tworzyć w swoich strukturach globalne zespoły, zatrudniając pracowników, którzy nie muszą przeprowadzać się do Polski. Rozwiązania Deel mogą służyć do sprawnego zarządzania obsługą kadr: od odpisania umowy zgodnej z lokalnym prawem pracy, prowadzenia dokumentacji kadrowej, rozliczenia podatkowego i ubezpieczeniowego, po wypłacanie pensji w 120 walutach oraz naliczania bonusów – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Znaleźć i zatrzymać pracowników

Według analizy Antal w branży IT możemy spodziewać się rotacji pracowników sięgającej nawet 25%. Dodatkowo, niemal 9 na 10 badanych specjalistów z sektora deklaruje, że ich wymogi finansowe w ostatnich miesiącach wzrosły, a jako przyczynę podają przede wszystkim wysoką inflację. Natomiast w badaniu Gartner zaledwie 29% pracowników IT deklaruje chęć pozostania w obecnej organizacji. To o 10 punktów procentowych mniej niż w innych branżach.

– Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed realną ewentualnością odejścia specjalisty, należy zadbać o jego warunki pracy nie tylko w momencie podpisania umowy. Oprócz atrakcyjności pensji i benefitów oraz możliwości rozwoju, pracodawca powinien zapewnić pracownikom wszystkie elementy skutecznego zarządzania globalnym zespołem oraz sprawne reagowanie na pytania. Zgodnie z ich oczekiwaniami i lokalnym prawem – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery