Bądź widoczny, zwiększ szanse na otrzymanie pracy

Żyjemy w czasach ogromnej konkurencji, gdzie każdy bije się o swoje miejsce. Jeśli nikt nie widzi kim jesteś, nie masz szans. W takim przypadku trzeba zadbać o swoją widoczność i wyciągnąć najcięższy arsenał.

Dlaczego widoczność jest kluczowa?

Jeśli nikt cię nie widzi, nie dostaniesz pracy, niczego nie sprzedasz i nic nie zrobisz. Często przytaczam treść jednej z reklam maszynki do golenia. Siedzi kilku facetów i oczekują na rozmowę kwalifikacyjną. Nagle jeden z nich patrzy na obrazy byłych prezesów firmy i zbiega na dół do sklepu po maszynkę do golenia. Całkowicie goli zarost i głowę. Wraca, wygodnie siada, inni się patrzą i nagle wychodzi łysy prezes, podobnie jak ludzie na obrazach. Nasz bohater wyróżnił się na tle pozostałych kandydatów, był widoczny już z daleka.

Żyjemy w erze informacyjnej

Nasze czasy równają się błyskawicznemu przepływowi informacji, a w erze tej króluje internet. Powiem ci to wprost – dziś jeśli nie ma cię w Google, nie istniejesz! Zdecydowana większość pracodawców sprawdza internet szukając nowych pracowników, wystarczy tylko wklepać imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Dlatego bądź widoczny i zwiększ swoje szanse na otrzymanie pracy.

Od czego zacząć budować swój arsenał widoczności?

Zacznijmy od najbardziej podstawowych rzeczy, kończąc na bardziej wymyślnych:

1. Zdjęcie – pierwsza i kluczowa sprawa to posiadanie zdjęcia. Ostatnio ludzie lubią przesadzać ze zdjęciami, dodając naprawdę wymyślne kreacje. Na pewno nie ma też co iść w typowe zdjęcie do dowodu czy prawa jazdy. Weź dobrego fotografa i zrób coś w ciekawym plenerze – sesja biznesowa, wybierz razem z nim najlepsze zdjęcia, które w pełni oddają twój charakter i wartości. Takie zdjęcia będą ci służyć najlepiej.
2. CV – zwyczajne wypisanie stanowisk pracy i doświadczenia to może być za mało. Dziś CV musi być przemyślane, pokazujące nie tylko twoje doświadczenie, ale to kim jesteś i co sobą reprezentujesz. Twoim celem jest wyróżnienie się spośród innych! Pomyśl o tym co chcesz przekazać i jak ma to wyglądać.
3. Profile zawodowe i społecznościowe – to potęga internetu, to od nich powinieneś rozpocząć budowanie swojej prezencji w sieci.
Goldenline – właśnie czytasz bloga tego serwisu. Sam długo zwlekałem z założeniem profilu, jednak wiem, że drzemie tu ogromna siła. Dodaj najlepsze zdjęcie i wypełnij swój profil jak najlepiej potrafisz, aby każdy na pierwszy rzut oka stwierdził, że cię zatrudni. Wtedy z pewnością dostaniesz wiele ofert zatrudnienia i zwiększysz swoją widoczność online. Nad podobnym zdjęciem warto pomyśleć także w przypadku LinkedIn.
✔ Facebook – tak, mam na myśli twój profil, zastanów się nad tym jak go prowadzisz. Postaw się jako osoba z zewnątrz, która widzi twój profil – co sobie pomyśli? Wiadomo, że to profil prywatny, możesz więc tam zamieszczać co chcesz, jednak weź pod uwagę co pomyślą inni. Warto pokazywać, że wiedziesz ciekawe życie. Uważaj na to z czym łatwo przesadzić. Zdarzały się sytuacje, że szef zwolnił managera, bo zobaczył, że publikuje relacje z wypadów do nocnych klubów. Staraj się rozważnie prowadzić profil i pokazać, że twoje życie jest ciekawe i z wartościami. Pomyśl także o profilu publicznym, gdzie będziesz dzielił się doświadczeniem i wiedzą z innymi.
✔ Twitter – warto korzystać z tego narzędzia. Zwiększy twoją widoczność oraz pomoże zbudować kontakty ze znanymi osobami z branży. Kiedyś ktoś powiedział, że Twitter to miejsce, w którym możesz podyskutować nawet z prezydentem – potwierdzam.
✔ Inne – możesz też pomyśleć o innych mediach: Instagram, Pinterest i pozostałe. Warto je założyć dla samego istnienia w sieci i odesłać do tych wyżej wspomnianych lub prywatnej strony internetowej.

4. Strona internetowa – posiadanie własnej strony internetowej znacząco wzmocni twój wizerunek i markę w sieci. Pamiętaj, by było cię dobrze widać, dokładnie przedstaw czym się zajmujesz i pokaż co masz do zaoferowania. Możesz też pomyśleć o własnym blogu, gdzie będziesz tworzyć własne treści.

5. Publikacje – kolejny sposób to publikowanie w portalach internetowych czy prasie. To buduje nie tylko widoczność, ale również autorytet. Nie zapomnij zadbać o krótkie bio i zdjęcie.

6. Nagrania video – masz coś do powiedzenia na temat swojej branży? Powiedz to głośno do kamery, albo stwórz video, które będzie promować ciebie jako eksperta, twój wybór. Taki krok to mocna cegiełka w dążeniu do wzmocnienia wizerunku.

7. Techniki niekonwencjonalne – pokazać można się także w sposób odbiegający od normy. Łukasz Jakóbiak, dziś mówca i postać medialna, kiedyś starał się o wymarzoną pracę. Co zrobił? Wydrukował ogromne CV i powiesił je na ścianie oddzielającej osiedle od ruchliwej ulicy tuż naprzeciwko firmy, do której aplikował. Tutaj w grę wchodzi twoja inwencja twórcza, pomyśl w jaki jeszcze sposób możesz się pokazać. Nawet teraz, pisząc ten tekst wymyśliłem ciekawy koncept, jednak nie powiem ci co to takiego, sam pokaż na co cię stać! A wiem, że stać cię na wiele.

Podsumowując, widoczność jest jednym z najważniejszych punktów na rynku pracy w dzisiejszych czasach ogromnej konkurencji. Pokaż się, powstań z tłumu i wyróżnij się, a uzyskasz dużą przewagę nad innymi pracując w miejscu, o którym zawsze marzyłeś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.