Automatyzacja to wyższa efektywność?

W badaniu Personnel Service najwięcej, bo 34% przedsiębiorców uważa, że automatyzacja zwiększa efektywność pracy

Tego zdania są przede wszystkim właściciele firm zajmujących się produkcją przemysłową (55%). To przekonanie przekłada się na realne decyzje przedsiębiorców – w tym sektorze  najwięcej, bo 35% firm właśnie wdraża u siebie takie rozwiązania.

Kolejnym istotnym z perspektywy firm aspektem, do którego przyczynia się automatyzacja, jest możliwość pracy bez przerw. Docenia ją 31% przedsiębiorców, głównie z branży usług (36%). Podium zalet automatyzacji zamykają oszczędności w związku z większą produktywnością oraz możliwością ograniczenia zatrudnienia, a także ex aequo podnoszenie innowacyjności i nowoczesności firmy (wskazuje tak po 30% przedsiębiorców).

Robot w firmie może pracować non stop. Obecność takiego rozwiązania zapewnia ciągłość działania, niezależnie od czynników zewnętrznych czy wewnętrznych. Co więcej, robot może zastąpić pracownika w żmudnych, rutynowych czynnościach, pozwalając mu na rozwój w innych działach firmy, gdzie może wykorzystać swoją kreatywność. Robot najczęściej nie zastępuje pracownika, tylko staje się jego asystentem, a zamiast zabierać pracę, ma ją ułatwiać. Współpraca na linii człowiek-robot może przynieść znaczne korzyści przedsiębiorstwu, co widzimy na przykładach tych firm, które z naszą pomocą zdecydowały się na wdrożenie robotyzacji – zauważa Mariusz Gołębiewski, wiceprezes Abile Consulting.

Szukasz inspiracji do rozwoju? Zaglądaj regularnie do Centrum Kariery oraz do naszych e-booków m.in. Re:start kariery.