Młodzi pracownicy mają swoje zdanie

Osoby reprezentujące najmłodsze pokolenia są krótko na rynku pracy, ale to nie przeszkadza im w otwartym mówieniu o swoich potrzebach, oczekiwaniach względem pracodawców oraz problemach, które napotykają w środowisku zawodowym

Liderzy w organizacjach muszą empatycznie zarządzać, słuchać oraz umiejętnie rozwijać zespoły – zgodnie z ich potrzebami. Szefowie, którzy nie chcą lub nie potrafią dostosować się do zmian na rynku pracy, z czasem stracą dostęp do puli potencjalnych, młodych talentów.

Zmiany po pandemii nadal odczuwalne

Okres izolacji społecznej i nowe wyzwania wynikające z przejścia na pracę zdalną bez wątpienia wpłynęły na obecny kształt rynku pracy. W badaniu firmy Michael Page, przeprowadzonym pod koniec 2021 roku, ankietowani kandydaci wskazali, że odczuwają większy poziom frustracji i złości (18%) oraz niższy poziom motywacji i energii (17%) niż przed pandemią koronawirusa. Połowa badanych stwierdziła, że czuje większą presję ze strony pracodawcy. Zdaniem 88% respondentów idealne miejsce zatrudnienia powinno pozwalać na utrzymanie work-life balance.

Postawa szefa ma znaczenie

Zaufanie to podstawa relacji na linii pracownik-pracodawca. Można je bardzo łatwo stracić, szczególnie gdy lider nie wywiązuje się ze swoich obietnic:

– Dzisiaj dla ludzi wchodzących na rynek pracy wynagrodzenie nie jest najważniejsze, liczy się reputacja firmy, perspektywy rozwoju, ale także tzw. wellbeing – młodzi nie chcą się zaharowywać, tylko mieć czas na życie prywatne. To, co najbardziej doskwiera pracownikom w postawie szefa, to opór wobec zmian. Praca z nieelastycznym przełożonym zniechęciłaby 43% respondentów, którzy wzięli udział w naszych badaniach – mówi Radosław Szafrański, dyrektor zarządzający w PageGroup Polska.

Nie zadowolą się byle czym

Młodzi pracownicy oraz kandydaci doskonale wiedzą, czego oczekują od pracodawcy. Obecna sytuacja na rynku pracy i odczuwalny w wielu branżach deficyt specjalistów oraz wzrost ich wymagań płacowych sprawia, że konkurowanie wysokością wynagrodzenia może nie wystarczyć, aby nie tylko zatrzymać, ale również przyciągnąć talenty do organizacji. Od tego, w jakim stopniu firmom uda się zrealizować oczekiwania pokolenia Y i Z, będzie w najbliższej perspektywie zależeć ich konkurencyjność i efektywność.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery