9 najskuteczniejszych metod motywowania się

…nawet jeśli zdarza ci się pół dnia wstawać z łóżka. Co cię porusza? Co jest twoim prawdziwym powodem?

Słowo „motywacja” pochodzi od łacińskiego „movere”: poruszanie się, przemieszczanie, bycie gotowym do walki. Wyraz „motivum” znaczy „powód rozstrzygający” i „przyczyna”. „Motyw” łączy się też ze słowem „motus” – ruch. Jeśli znajdziesz więc odpowiedni motyw, będziesz zmotywowany. Jeśli nie, to ci się nie uda i znowu coś przełożysz na później, stracisz czas albo uciekniesz w internet czy telewizję.

Oto 9 najlepszych technik, których konsekwentne stosowanie w życiu gwarantuje motywacyjny sukces. Przeczytaj je, zastosuj i ich przestrzegaj!

1. Zacznij z wysokiej energii

Tony Robbins, światowy guru motywacji, po przebudzeniu się przez 10 minut dziękuje za wszystko, co ma. Szczerze, prosto z serca, myśli o tak prostych, ale ważnych sprawach jak rodzina, zdrowie, praca. Bez tego nie wyjdzie z łóżka, bo dopóki nie umie się doceniać swego aktualnego życia, nie ma sensu zabierać się za przyszłość. Pamiętaj: najważniejsze rzeczy w życiu – przyjaźń, miłość, wiara, kreatywność, radość – są za darmo, a często ich nie zauważamy i przez to nie możemy się nimi cieszyć. Doceń je! Musisz zacząć poranek z wysokiej energii, zrób więc rano jakiś głęboki rytuał: wdzięczności, radości, miłości.

2. Reguła Pareto motywacji

Stosując prawo Pareto – 20% rzeczy zabiera 80% czasu. To znaczy, że zajmując się małymi sprawami, tracisz więcej energii niż gdybyś zajmował się dużymi. Małe rzeczy dają małe efekty. Duże rzeczy dają duże efekty. Zrób listę zjadaczy czasu, na jakich tracisz najwięcej energii i ich unikaj. Dzisiaj często tracimy czas na bezproduktywnym przeglądaniu internetu, więc nie otwieraj komputera, dopóki uczciwie nie odpowiesz sobie na pytanie czy naprawdę potrzebujesz to zrobić, czy robisz to z nudy. Jeśli to drugie jest odpowiedzią, nie otwieraj komputera, tylko zastanów się co możesz zrobić produktywnego i dobrego dla siebie, innych, dla świata. I to zrób.

3. Znajdź motywujący problem

Jeśli człowiek nie dostanie nowego wyzwania po osiągnięciu celu, to albo siądzie na laurach, albo się wypali zawodowo. Zrozum, wcale nie chcesz nie mieć problemów – chcesz mieć takie, dzięki którym możesz rosnąć. Bez problemu się nie ruszysz z łóżka. Przy za małym nie urośniesz, przy za dużym się zniechęcisz. Zamiast wierzyć w bajki, że kiedyś problemy się skończą, zaakceptuj, że zawsze jest ich tyle samo i po prostu w miejsce starych pojawiają się nowe. By problem  był rozwojowy, musi być twój i aktualny. Nie rozwiązuj problemów za innych, bo to im nie pomoże. Porzuć też rzeczy z przeszłości, jakie jeszcze za sobą ciągniesz i zajmij się tym, co w tym momencie jest dla ciebie ważne.

4. Pozbądź się sabotaży

9 największych demotywatorów to: lęk, określenie złych celów, konflikt wartości, zależność od innych, brak wyzwania, żal, samotność, wypalenie, niejasność co dalej. Przepracuj je, korzystając z efektywnych narzędzi, a dzięki temu przestaniesz tracić energię. „Nicnierobienie” jest o wiele bardziej męczące niż realizowanie własnych planów, a na dłuższą metę trudniej jest uciekać od problemów niż je rozwiązać.

5. Nadaj motywacji kierunek

Nie ma czegoś takiego, jak brak motywacji, bo zawsze jesteś zmotywowany do czegoś, nawet do lenistwa. Niektórym ludziom bardzo się chce nie chcieć! Nie chodzi więc o brak motywacji, ale o umiejętność jej kierowania. Myśl w kategoriach tego, co chcesz i pytaj się systematycznie: Jaki jest mój cel? Co chcę osiągnąć? Jak to działanie, które podejmuję, przybliża mnie do osiągnięcia celu? Tam, gdzie jest twoje skupienie, tam idzie energia.

6. Dobrze motywuj innych

Według badań Mercer’s, najbardziej prestiżowej firmy konsultingowej na świecie, obejmujących 30 000 pracowników w 17 krajach, brak okazywania szacunku,  zwracania uwagi na aktualne i rzeczywiste problemy oraz „fałszywa demokracja” (czyli pytanie o zdanie po podjęciu decyzji) najbardziej zabijają motywację. Jeśli sądzisz, że ludzie chcą głównie więcej pieniędzy, to się mylisz – z 13 czynników składających się na motywację, pieniądze są dopiero na szóstym miejscu! Inwestuj więc w umiejętności motywowania innych i upewnij się, że po każdym spotkaniu ciebie, będą w jakimś stopniu lepsi. Nie można dawać innym tego, czego się samemu nie ma, więc dawaj innym nadzieję, siłę, wiarę i mądrość.

7. Motywuj się całym mózgiem

Wyobrażaj sobie, co chcesz osiągnąć, mów do siebie głośno inspirującym głosem, wykonuj fizycznie ruchy związane z tym, do czego chcesz się motywować (np. stań i mów jakbyś miał przed sobą publikę, jeśli chcesz się motywować do występów publicznych), puszczaj poruszającą cię muzykę i jak najmocniej czuj to, do czego się motywujesz. Twój mózg będzie bardziej stymulowany i szybciej osiągniesz efekt. To dlatego dzieci uczą się najszybciej, bo korzystają z ciała, dźwięków, wyobraźni!

8. Nadaj rzeczom wartość

Nawet jeśli robisz coś pozornie nieistotnego, nadaj temu głębszą wartość. Jeśli sprzątasz biurko, to jest to przykład dbania o własne środowisko. Dbanie pokazuje, że jesteś świadomy bycia częścią większej rzeczywistości. Ta świadomość jest przykładem myślenia o innych, które jest podstawą prawdziwego przywództwa i stawania się wzorcem do naśladowania. Gdy to, co robisz, idzie z głębokiej motywacji i jest dla ciebie ważne, stanie w korku może stać się podwaliną kreatywnych pomysłów, które zmieniają twoje życie tak samo, jak wejście do wanny zmieniło życie Archimedesa. Odnajdziesz tym samym swoją przysłowiową „Eurekę”.

9. Używaj organizatorów

Prosty organizator z kalendarzem i listą zadań do wykonania to atrybut każdego dobrego menedżera. Ty też chcesz być dobrym menedżerem własnego życia. Nie wychodź więc do pracy bez zaplanowania kilku konkretnych rzeczy, jakie chcesz tego dnia zrobić. Pamiętaj o uwzględnianiu w nim takich rzeczy, które mogłyby się wydać pewnikami, ale tak naprawdę często o nich zapominamy: randkach z partnerem, spotkaniach z przyjaciółmi, telefonach do rodziny czy czasie dla siebie. To naprawdę podnosi energię, gdy patrzysz w kalendarz a tam 2 godziny dla ciebie. Oddychasz z ulgą i dziękujesz sobie za dobrą organizację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.