7 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Problemy z koncentracją to zmora wielu pracowników. Brak skupienia zmniejsza naszą efektywność, dlatego warto dbać o prawidłową pracę mózgu. Jak przestać się dekoncentrować? Przygotowaliśmy 7 skutecznych sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Brak koncentracji = spadek efektywności

Skupienie gwarantuje lepszą efektywność w pracy. Niestety czasami natłok obowiązków, stres lub codzienna rutyna na stanowisku sprawiają, że trudno nam zebrać myśli i w pełni poświęcić realizacji zamierzonych działań. Masz coś zrobić i ciągle zapominasz co konkretnie? Zaczynasz jakieś zadanie i nie możesz go skończyć? Nie wiesz, za co się zabrać, bo wciąż przybywa Ci obowiązków? W pracy łatwo wypaść z rytmu. Brak skupienia odpowiada za spadek wydajności, dlatego warto dbać o dobrą koncentrację. Jak to zrobić? Przedstawiamy 7 skutecznych sposobów na poprawę koncentracji w pracy.

7 sposobów na walkę z dekoncentracją

Trudno utrzymać stuprocentowe skupienie przez 8 godzin pracy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy dookoła otaczają nas rozpraszacze. Ochota na pogawędkę z koleżanką zza biurka, scrollowanie Social Mediów, bodźce z zewnątrz, hałas za oknem czy mnóstwo pokus w najbliższym otoczeniu, zwłaszcza gdy pracujemy zdalnie, sprawiają, że łatwo ulegamy dekoncentracji. Na szczęście problem ten można zwalczyć i świadomie podjąć się próby poprawy swojej koncentracji w pracy. Jak? Okazuje się, że najłatwiejsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze.

1.     Sen

Jeżeli nie zadbasz o prawidłową ilość snu w ciągu doby, to najprawdopodobniej dopadną Cię problemy ze skupieniem w pracy. Poranne wstawanie to zmora tych, którzy nie dbają o swój komfort snu. Niewyspanie, brak energii do działania i rozdrażnienie spowodowane niewystarczającą ilością snu – to często powody, które przyczyniają się do spadku koncentracji, a w konsekwencji gorszej wydajności w pracy. Chcesz pracować na sto procent swoich możliwości? Kładź się spać regularnie, licz fazy snu i zagospodaruj odpowiednią liczbę godzin na odpoczynek w ciągu doby.

2.     Aktywność fizyczna

Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie. Nic więc dziwnego, że eksperci polecają aktywność fizyczną na poprawę koncentracji w pracy. Już krótki spacer w ciągu dnia wystarczy, by dotlenić mózg i poprawić krąże nie krwi. Na lepsze skupienie pomagają również gry zespołowe i ćwiczenia interwałowe. Spróbuj! Ruch jeszcze nikomu nie zaszkodził 😊

3.     Regularne przerwy

Każdy chciałby szybko i jednocześnie dobrze zrobić to, co do niego należy. Niestety praca bez chwili na regenerację nie przyniesie oczekiwanych efektów. Chcesz skoncentrować się na danym zadaniu? Planuj nie tylko etapy jego realizacji, ale również regularne przerwy na krótki odpoczynek. Jeżeli Twój mózg będzie przemęczony, to zaczniesz mieć kłopoty z koncentracją.

4.     Unikanie rozpraszaczy

Przychodzące powiadomienia z mediów społecznościowych, chęć na kolejną kawkę, papierosa czy pogawędkę ze znajomymi z pracy – rozpraszacze to największy wróg skupienia. Niestety obecnie trudno ich uniknąć. Jednak jeżeli zależy nam na poprawie koncentracji, musimy zwalczyć wszelkie pokusy i skupić się w stu procentach na realizacji danego zadania. Na wszystko jest czas i pora. Social Media nie uciekną, nawet jak na parę godzin się z nich wylogujesz 😉

5.     Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Co jeść, by poprawić swoją koncentrację? Dieta pełna w pełnoziarniste pieczywo, gorzką czekoladę, ryby, orzechy, migdały, owoce czy jajka sprzyja skupieniu i pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy.

6.     Wyciszenie

Intensywna praca nad projektem, tłum ludzi, hałas czy natłok obowiązków zawodowych wywołują stres w pracy i problemy z koncentracją. Zadbaj o wyciszenie i każdego dnia po powrocie do domu staraj się znaleźć, chociaż kilkanaście minut tylko dla siebie. Gorąca kąpiel, ciekawa książka czy ulubiony serial – sposobów na relaks jest wiele, wybierz swój ulubiony i wycisz się po ciężkim dniu. To zaprocentuje w postaci lepszej koncentracji następnego dnia.

7.     Ćwiczenia na… mózg

Oprócz aktywności fizycznej warto postawić na ćwiczenia wspierające prawidłowe funkcjonowanie mózgu. O co konkretnie chodzi? Otóż warto dbać nie tylko o sylwetkę i dobre samopoczucie, ale również swój układ nerwowy. Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gry pamięciowe czy zagadki logiczne to dobra forma treningu intelektu.

Pracujesz? Skup się

Skupienie jest niezbędne w każdej pracy. Jeżeli jesteśmy w pełni skoncentrowani na danym zadaniu, to wykonujemy je szybciej i skuteczniej. Trudno jest nieustannie pracować na sto procent swoich możliwości i czasami każdego dopaść może dekoncentracja. Ważne jednak, aby wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, dzięki którym łatwiej będzie zregenerować swój umysł i skupić się na konkretnych czynnościach. To od nas samych w dużej mierze zależy, czy pozwolimy sobie na rozkojarzenie podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!