7 sposobów na odpoczynek po pracy

Ciężka praca popłaca, ale każdemu po całym dniu wykonywania obowiązków służbowych należy się odpoczynek. Jak się zrelaksować po pracy i naładować baterię do realizowania kolejnych wyzwań zawodowych? Mamy na to 7 sprawdzonych sposobów

Odpoczywać też trzeba umieć, w przeciwnym razie nasza praca stanie się mniej efektywna i będziemy narażeni na wypalenie zawodowe.  Jak zadbać o relaks po ciężkim dniu w pracy? Najważniejsza jest równowaga i oddzielenie życia zawodowego od sfery prywatnej.

Praca nie zając?

W pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie. W tym czasie nasz organizm stara się działać na sto procent w pełnym skupieniu. Wiadomo, realizując obowiązki zawodowe, dajemy z siebie wszystko, by efekty naszej pracy były zadowalające. Niestety bardzo często po intensywnym dniu w pracy przenosimy sprawy zawodowe do domu i zapominamy o zasłużonym odpoczynku.

Nie da się funkcjonować na pełnych obrotach przez całą dobę. Jeżeli nie zatroszczymy się o siebie w czasie wolnym od pracy, to prędzej czy później dopadnie nas dekoncentracja, wyczerpanie, a nawet wypalenie zawodowe. Jak zadbać o relaks po ciężkim dniu w pracy? Form spędzania wolnego czasu jest mnóstwo, warto wybrać te, które sprzyjają regeneracji ciała i ducha.

Jak odpocząć po pracy? 7 sprawdzonych sposobów

Pobudka wczesnym rankiem, szybki prysznic, śniadanie w locie i biegiem do pracy? Tam 8 godzin na pełnych obrotach, by zdążyć zrealizować wszystko w wyznaczonym terminie? Nim się obejrzysz, mija cały dzień i pora iść spać, by rano nie zaspać do pracy i tak przez 5 dni w tygodniu? Nie oszukujmy się, taki scenariusz przerabiał zapewne każdy. Doba ma tylko 24h jednak to od nas zależy, jak je wykorzystamy!

Zaplanuj swój dzień

Nie masz czasu na odpoczynek? Być może nie wiesz, jak odpowiednio zaplanować swój dzień, aby była tam przestrzeń na złapanie oddechu po ciężkim dniu. Zagospodaruj chwilę wytchnienia dla siebie i staraj się każdego dnia egzekwować w swoim napiętym grafiku czas, który poświęcisz na odpoczynek.

Wycisz się po pracy

Po całym dniu spędzonym w miejscu pracy postaw na wyciszenie. Już 10 minut medytacji dziennie wystarczy, by przywrócić harmonię i spokój. Wyciszenie może mieć różne formy. Odłóż telefon na chwilę, wyłącz telewizor, przeczytaj książkę lub po prostu wygodnie poleż na ulubionej kanapie i daj sobie szansę na zebranie myśli. Wsłuchaj się w ciszę, a zobaczysz ile możesz dzięki temu usłyszeć 😊

Postaw na ruch

Każdy odpoczywa na swój sposób. Jeden lubi leżeć na kanapie i oglądać serial, a drugi jeździć na rowerze czy biegać po 10 km dziennie. Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a poprzez ruch szybciej dotleniamy swój organizm i możemy cieszyć się lepszą kondycją. Spacer to również forma odpoczynku. Nie wierzysz? Spróbuj!

Zrób coś, co lubisz

Jednak, aby rzeczywiście się zrelaksować, trzeba działać zgodnie z własnymi upodobaniami i spędzać wolny czas tak, jak lubimy najbardziej. Nie należy zmuszać się do danej metody, jeżeli czujemy, że nie pasuje do naszego stylu życia. Relaksuje Cię gorąca kąpiel z lampką wina? Gotowanie obiadu dla bliskich? A może spotkanie na mieście z grupą przyjaciół? Podejdź do odpoczynku indywidualnie i wsłuchaj się we własne potrzeby.

Przebywaj na świeżym powietrzu

Obcowanie z naturą potrafi zdziałać cuda. Nic tak nie uspokaja jak szum drzew, letni powiew wiatru czy śpiew ptaków w parku. Po kilku godzinach siedzenia w biurze warto wyjść na zewnątrz i na świeżym powietrzu zebrać myśli oraz siłę do działania.

Zadbaj o sen

Sen jest nieodłącznym elementem odpoczynku. Jeżeli zależy nam na wysokiej produktywności, to warto się wyspać. W przeciwnym razie zamiast dnia pełnego energii czeka nas brak koncentracji nawet po mocnej kawie. Dlatego warto zagospodarować 7 – 8 godzin dziennie na sen i zadbać o prawidłową regenerację organizmu.

Oddychaj

Oddech to jedna z technik relaksacji. Dobrze działający mózg musi być dotleniony, dlatego tak ważny jest tlen i relaksacja poprzez oddech. Już kilka minut dziennie świadomego oddechu wystarczy, by nas organizm był lepiej dotleniony i działał efektywniej. Usiądź wygodnie, wsłuchaj się w swój rytm oddechu i odpocznij 😊

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!