7 pytań, których lepiej unikać na rozmowie kwalifikacyjnej

Pod koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej ze strony rekrutera padną słowa: „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?”. Zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć od pracodawcy. Idealny kandydat to taki, który chce wiedzieć więcej np. na temat ścieżki awansu, szkoleń, czy też przyszłych wyzwań. Jeśli chcesz podejść do tematu kompleksowo, koniecznie zapoznaj się z listą pytań, których lepiej unikać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Poznaj 7 pytań, których nie powinieneś zadawać na rozmowie o pracę

1. Przepraszam, ile to będzie trwało, bo przyznam że trochę się spieszę?

Zadbaj o to, by rozmowa odbyła się w dogodnym dla Ciebie terminie. Pospiech, nerwowe spoglądanie na zegarek, czy też pytania sugerujące, że czas już kończyć, nie zrobią dobrego wrażenia. Jeśli dodatkowo w umiejętnościach w CV wpisałeś np. zarządzanie czasem, planowanie i organizację, to możesz zapomnieć o stanowisku. Właśnie udowodniłeś, że Twoje słowa nie mają pokrycia w rzeczywistości.

2. O jakie stanowisko się ubiegam?

Szukasz pracy, wysłałeś dziesiątki CV i zaproszono Cię na rozmowę. Okazuje się, że ogłoszenie wygasło i nie wiesz dokładnie, o jakie stanowisko się ubiegasz. Zadbaj o to, by przed rozmową dowiedzieć się, jakie procesy rekrutacyjne toczą się obecnie w danej firmie. Jeśli nie ma takiej informacji na stronie internetowej, zadzwoń i anonimowo zapytaj, jakich specjalistów obecnie firma poszukuje. Zadając takie pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przekreślasz swoje szanse. Skoro nie wiesz nic o stanowisku, jak udowodnisz, że jesteś idealnym kandydatem do jego objęcia?

3. Czy w Państwa firmie pracuje się po godzinach?

Jeśli zależy Ci na stanowisku, lepiej unikaj tego pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W niektórych firmach pracuje się projektowo. Wtedy czas pracy jest nienormowany i zależy od harmonogramu projektu. Dowiedz się wcześniej, jaka jest kultura pracy w danej organizacji. Sprawdź, co na ten temat piszą obecni/byli pracownicy na forach i stronach opiniotwórczych. Jeśli nie znajdziesz nigdzie odpowiedzi na to pytanie, pozostaw je na kolejny etap rekrutacji, kiedy Twoja pozycja będzie już trochę mocniejsza.

4. Kiedy mogę wziąć wolne?

Jeszcze nie zacząłeś pracy, a już myślisz o urlopie? Każdy ma pewne plany urlopowe lub takie związane ze szczególnymi okazjami. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna nie jest jednak odpowiednim czasem na ustalanie takich kwestii. Lepiej poczekać z tym pytaniem do momentu podpisywania umowy.

5. Czy mogę się z Panią/Panem umówić?

Relacje biznesowe wykluczają relacje interpersonalne. Jeśli zależy Ci na pracy nigdy nie zadawaj tego pytania. Jest to po prostu nie na miejscu i może tylko podważyć zaufanie do Twojej osoby. Najlepszy kandydat to taki, który nie budzi żadnych wątpliwości i potrafi zachować się odpowiednio w każdej sytuacji.

6. Przepraszam, czy mogę odebrać?

Jeśli zapomniałeś wyciszyć telefon i w trakcie rozmowy ktoś do Ciebie zadzwoni, nie odbieraj. Po prostu wyłącz telefon i krótko przeproś. Odbieranie połączenia w trakcie spotkania (zwłaszcza formalnego), to wyraz braku szacunku do drugiej osoby i jej czasu.

7. To jak, zatrudni mnie Pan/Pani?

Po zakończonym procesie rekrutacyjnym masz prawo do informacji zwrotnej. Jeśli odrzucono Twoją kandydaturę możesz zapytać, jakie czynniki o tym zadecydowały i co możesz zmienić, by w przyszłości zwiększyć swoje szanse. To pytanie nie może jednak paść tuż po odbytej rozmowie! Rekrutacja to nie egzamin, o którym decyduje punktacja i progi zaliczenia. Jest to bardzo złożony proces, w którym duża doza wyczucia i cierpliwości może działać tylko na twoją korzyść.

Zainspiruj się razem z e-bookami od Centrum Kariery Goldenline: Karierowy Re:start, dobre CV i Zwyciężaj w rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.