7 miejsc w ogłoszeniu o pracę, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę

Pisałem już wcześniej, jak ważne jest dokładne przeczytanie oferty pracy i dopasowanie do niej swojego CV. Treść ogłoszenia może pomóc ci w jeszcze inny sposób. Informacje, które tam znajdziesz, podpowiedzą ci, czego możesz spodziewać się po stanowisku i firmie. Pamiętaj, że zadaniem ogłoszeń jest przyciągnięcie kandydatów. W treści ofert często pojawiają się elementy, które nie zawsze są zgodne z prawdą.

Oto 7 miejsc w ogłoszeniu o pracę, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

1. Wysokie/konkurencyjne/atrakcyjne zarobki

Idealna sytuacja, zarówno dla kandydatów, jak i rekruterów zewnętrznych to jawność widełek płacowych. Niestety z różnych względów nie zawsze jest możliwa. Aby zainteresować potencjalnych kandydatów,  pracodawcy umieszczają magnetyczne przymiotniki przed słowem zarobki np. atrakcyjne, motywujące lub konkurencyjne. Zanim pójdziesz na rozmowę, sprawdź w raportach płacowych, ile możesz zarabiać na tym stanowisku. Sprawdź też opinie o pracodawcy w sieci, a unikniesz nieporozumień.

2. Zarobki uzależnione od efektów

Co oznacza to stwierdzenie? To nic innego jak prowizja. W tym momencie pracodawcy często podkreślają też „prosty system prowizyjny”. Czy na pewno tak jest? To, w jaki sposób wypłacane są prowizje powinno być jasne już w trakcie rekrutacji. Firmy, które dbają o swoich pracowników nie mają problemu, aby przedstawić ci w czasie rekrutacji, w jaki sposób będziesz wynagradzany. Jeżeli masz wrażenie, że system prowizyjny nie jest prosty i zostawia pole do interpretacji, licz się z tym, że premie mogą nie być uzależnione jedynie od efektów twojej pracy.

3. Duże możliwości rozwoju

Dlaczego pracodawcy tak chętnie podkreślają to, że firma oferuje rozwój? Kandydaci coraz chętniej wybierają miejsca perspektywiczne pod kątem podnoszenia swoich kwalifikacji. Możesz zarabiać mniej, ale zyskiwać o wiele więcej w doświadczeniu. Ustal w trakcie rozmowy, jak dokładnie będzie wyglądała ścieżka twojego rozwoju. Sprawdź na Goldenline czy pracownicy danej firmy awansują i w jakim odstępie czasu jest to możliwe. Jak?  Wystarczy prześledzić ich profile.

4. Praca pełna wyzwań

Co to naprawdę oznacza? Czy te wyzwania będą dotyczyły próby osiągania niemożliwych do realizacji celów? Czy Twój zakres obowiązków będzie tak szeroki, że nie będziesz w stanie się wyspecjalizować i trudno będzie dostrzec koniec pracy? Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem firmy, napisz prywatną wiadomość do osób, które w niej pracują lub pracowały w przeszłości. Zapytaj, jak wygląda zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz.

5. Elastyczne formy zatrudnienia

Pod tym stwierdzeniem najczęściej kryje się brak umowy o pracę. Pamiętaj, że dla wielu pracodawców zatrudnienie w takiej formie to stosunkowo duży koszt. Jeśli godzisz się na brak umowy o pracę, ustal czy będziesz mógł po jakimś czasie liczyć na renegocjację warunków zatrudnienia.

6. Dynamicznie rozwijająca się firma/lider branży

To stwierdzenie pojawia się bardzo często w ogłoszeniach firm, które jedynie chcą takimi być. Jak sprawdzić, czy firma faktycznie dynamicznie się rozwija? Prześledź stronę internetową spółki oraz profile na portalach społecznościowych. Jeżeli nic się na nich nie dzieje, uważaj i dopytaj o wszystkie wątpliwe kwestie na rozmowie kwalifikacyjnej.

7. Kim jest pracodawca, czyli rekrutacja ukryta

Dlaczego niektóre ogłoszenia nie mają informacji o pracodawcy? Ukryta rekrutacja pomaga znaleźć osoby na stanowiska, które w danej firmie są cały czas obsadzone. Z tej opcji często korzystają także agencje zatrudnienia, które nie chcą informować, dla jakiego klienta aktualnie poszukują kandydatów na konkretne stanowisko. Często w ten sposób swoje bazy kandydatów budują firmy, które nie mają dobrej reputacji lub ich ogłoszenia nie cieszą się popularnością. Czy na każdą rekrutację ukrytą trzeba uważać? Oczywiście nie! Warto spróbować ustalić, dla kogo faktycznie jest prowadzona. Czy pracodawcy kłamią w ogłoszeniach? Ci, którzy dbają o swoich pracowników absolutnie nie. Pamiętaj, że w rekrutacji także ty dokonujesz pewnej selekcji. Jeśli coś nie jest dla ciebie jasne albo nie czujesz, że zostało ci w 100% wyjaśnione, przemyśl ponownie wybór firmy. Pierwsze wrażenie o firmie często rozpoczyna się od samego ogłoszenia.

A Ty na co zwracasz szczególną uwagę w ogłoszeniach? Zostaw komentarz!

Dowiedz się także, jak prawidłowo czytać ogłoszenie o pracę oraz co zrobić, aby otrzymywać oferty pracy bezpośrednio od rekruterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.