7 elementów CV, które powinieneś usunąć

Kandydaci, którym pomagam w InterviewMe często pytają, co dodać do swojego życiorysu, aby był jeszcze bardziej atrakcyjny dla pracodawcy. W tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej, wręcz przeciwnie.

Większość CV zawiera zbędne informacje, które odciągają uwagę rekrutera od kwestii najistotniejszych: doświadczenia i osiągnięć zawodowych.

Zobacz, które elementy w CV powinieneś usunąć:

1. Miejsce urodzenia

Jeżeli nie otrzymałeś informacji, że w CV powinieneś zawrzeć informację o miejscu urodzenia, usuń je z życiorysu. Dla przyszłego pracodawcy ta informacja jest niepotrzebna, a tobie w żaden sposób nie pomaga.

2. „Kreatywność, umiejętność pracy w stresie, komunikatywność”

To trzy „umiejętności”, którymi charakteryzuje się ponad 90% kandydatów wysyłających CV. Nic dziwnego, w końcu są to jednocześnie hasła, które często pojawiają się w ogłoszeniach o pracę. Czy jednak każdy pracownik w Polsce jest kreatywny i umie pracować w stresie? Te utarte slogany zabierają cenne miejsce w twoim CV. Usuń je i zastąp konkretnymi informacjami o umiejętnościach specjalistycznych, które mogą przydać ci się na stanowisku, na które aplikujesz lub dowodami na to, że faktycznie charakteryzujesz się tymi cechami. Zobacz, jak dobierać umiejętności do CV.

3. Stan cywilny

Pracodawca nie ma prawa faworyzować osób o określonym stanie cywilnym. Informacje o tym, że jesteś wolny, po ślubie lub rozwiedziony, masz dwójkę dzieci lub ich nie masz, w żaden sposób nie powinny wpływać na ocenę twojej kandydatury. Możesz je spokojnie pominąć.

4. Informacje o gimnazjum, liceum i szkole podstawowej

Edukacja jest istotnym elementem CV, ale im dłuższe doświadczenie zawodowe posiadasz, tym mniej ważna jest treść tej sekcji. Wpisz informacje jedynie o uniwersytetach i ukończonych kursach, związanych ze stanowiskiem, o które się obiegasz. Jeśli masz już określone doświadczenie zawodowe, ogranicz sekcję edukacji do studiów. W pewnym momencie kariery zawodowej to, że w liceum byłeś w klasie humanistycznej, nie jest ważne dla pracodawcy.

5. Nieprofesjonalny e-mail

Jeśli masz adres e-mail z aliasem @buziaczek.pl lub zaczynający się od zdrobnienia imienia albo pseudonimu, koniecznie usuń go ze swojego CV. Profesjonalny e-mail to: twoje imię.nazwisko@domena.com/pl.

6. Niepotrzebne szkolenia i kursy

Wielu kandydatów ma tendencje do wpisywania wszystkich szkoleń, jakie odbyli w swoim życiu zawodowym. Kurs ratownika medycznego albo płetwonurka nie jest elementem niezbędnym w CV analityka finansowego. Zastanów się, które szkolenia przydadzą ci się na nowym stanowisku pracy i ogranicz swoją listę do nich. Im więcej nieistotnych szczegółów podasz, tym większa szansa, że ważne informacje nie zostaną zauważone. Pamiętaj, że pracodawcy o wiele bardziej cenią doświadczenie i praktykę ponad zdobywanie wiedzy teoretycznej. Szkolenia i kursy to dodatek w twoim CV. Lepiej skup się na pokazaniu swoich dokonań zawodowych.

7. Czy naprawdę znasz 5 języków obcych?

Spotkałem się kiedyś z CV, w którym kandydat zaznaczał, że zna łacinę. Nie aplikował na stanowisko wymagające znajomości tego języka, zatem prawdopodobnie ta informacja była zbędna. Jeżeli wpisujesz do CV znajomość języka obcego, pamiętaj, że część rozmowy kwalifikacyjnej może być poprowadzona w tym języku. Jeśli 5 lat temu uczyłeś się podstaw hiszpańskiego, nie wpisuj tego do CV. Podawanie wszystkich języków obcych, jakich kiedykolwiek się uczyłeś, zabiera cenne miejsce w twoim CV. Zaprezentuj ten język, który znasz najlepiej, określając poziom jego znajomości, według przyjętych standardów.

Czego jeszcze nie warto umieszczać w CV?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.