6 wskazówek dla studentów rozpoczynających staż

Szkoła, studia, praca, wydawać by się mogło, że to całkiem prosty plan. Niestety, o ile do szkoły i na studia przyjmują nas chętnie, tak o pracę, szczególnie dobrą, trochę trudniej

Wie o tym wielu młodych ludzi, często są to ci z ukończonymi kilkoma fakultetami, znający języki obce, otwarci na rozwój. Nie dajmy się jednak zwariować negatywnym opiniom i pesymistycznym prognozom. Warto wypróbować starą zasadę brzmiącą „chcieć to móc” i wykazać się proaktywnym nastawieniem. Dlatego weź sprawy w swoje ręce i działaj!

1. Szukaj, aż znajdziesz…

Nie bierz pierwszego lepszego stażu, wybierz coś, co będzie cię interesować. A naprawdę jest w czym wybierać, firmy coraz częściej oferują programy praktyk i staży, podczas których można zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Dowiedz się o firmie jak najwięcej, spytaj czego będziesz mógł się nauczyć oraz jak możesz wykorzystać wiedzę, którą już posiadasz.

2. Szanuj siebie.

Historie o parzeniu kawy w trakcie stażu niestety nie są wymyślone. Zdarza się, że pracodawca przyjmuje stażystę do przekładania papierów, sprzątania albo szukania filiżanek do wybrakowanego kompletu… Nie bądź zbyt wybredny, doświadczenie w pracy biurowej na pewno ci nie zaszkodzi, ale jeśli uważasz, że stać cię na więcej – powiedz o tym. Musisz znać swoją wartość, a wtedy inni będą szanowali ciebie.

3. Nie bój się rozmawiać o pieniądzach.

Na pytanie o wynagrodzenie odpowiadaj śmiało – potrzebujesz tyle, żebyś nie musiał „klepać biedy”. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że na początku jesteś inwestycją dla firmy. Ze stażu wyniesiesz nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim wiedzę i doświadczenie. Aby ci to zapewnić, firma poświęci czas przynajmniej jednego swojego pracownika, który będzie się tobą opiekował. Wykorzystaj temat wynagrodzenia jako trening negocjacji, bądź jednak w stanie obniżyć oczekiwania – to, czego możesz się nauczyć jest w tej chwili dużo więcej warte!

4. Nie bój się, że nie masz doświadczenia.

O ile nie leżałeś przez ostatnie trzy lata do góry brzuchem, jakieś doświadczenie masz na pewno. Pewnie jesteś ciekawy świata i masz intrygujące zainteresowania. Wykorzystujesz to w ciekawy sposób? Masz zatem czym się pochwalić! Przedstaw się w taki sposób, by firma nie mogła ci odmówić. Zainteresuj rekrutera swoją historią, ludzie lubią pracować z ciekawymi ludźmi.

5. Zanim zapytasz, poszukaj odpowiedzi sam.

Będąc na stażu postaraj się być samodzielny. Szukając odpowiedzi na nurtujące cię pytanie możesz dowiedzieć się o wiele więcej. Zaoszczędzisz czas opiekuna i pokażesz mu, że potrafić działać samemu, a do niego przychodzisz w ostateczności lub z gotowym rozwiązaniem.

6. Dbaj o swój wizerunek.

Pamiętaj, że żyjemy w erze internetu. Jeśli nie wiedziałeś tego wcześniej, od teraz pamiętaj, że rekruterzy sprawdzają kandydatów w sieci, nawet w prywatnych serwisach społecznościowych. Zadbaj o swoje ustawienia prywatności, by zdjęcia z ostatniej szalonej imprezy nie trafiły w ręce przyszłego pracodawcy. Stwórz też swój profil zawodowy w sieci – obecność w biznesowych serwisach jest coraz bardziej ceniona przez rekruterów. Pamiętaj, że staż to czas wdrożenia cię w obowiązki na danym stanowisku, czas nauki samodzielności i odpowiedzialności za zadania i cele. To pas startowy na ścieżce kariery, warto go dobrze wykorzystać.

Maria Kunicka-Korchow. Tekst zaktualizowano 9 marca 2023 r.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.