6 pytań, które powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

W trakcie każdej rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi czas, kiedy warto przejąć inicjatywę i dowiedzieć się więcej o pracodawcy i wybranym stanowisku pracy. Zadanie odpowiednich pytań pomoże ci zrobić lepsze wrażenie na rekruterze.

Po pierwsze pokażesz, że jesteś zainteresowany stanowiskiem i masz właściwą motywację do zmiany pracy. Po drugie wskażesz swoje kompetencje ważne na stanowisku, o które się ubiegasz. Słabi kandydaci nie zadają żadnego pytania. Przeciętni zapytają o zarobki i dzień startu. Najlepsi przygotowują wcześniej swoją listę pytań.

Jakie pytania warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Jakie doświadczenia i umiejętności powinien mieć idealny pracownik na tym stanowisku?

Jeśli profil kandydata idealnego jest podobny do twojego, podkreśl swoje dokonania odnosząc się do słów rekrutera. Nie musisz tego robić od razu. Możesz poczekać do momentu podsumowania rozmowy albo nawet kolejnego etapu rekrutacji. Zostaniesz lepiej zapamiętany, jeśli będziesz kojarzyć się z kandydatem idealnym. To pytanie pozwoli ci też dowiedzieć się więcej o wybranym stanowisku.

2. Jakie wyzwania czekają dział, do którego aplikuję?

Dowiedz się, jak najwięcej o specyfice departamentu, do którego aplikujesz. Dlaczego potrzebna jest kolejna osoba? Na jakie działania szefowie kładą największy nacisk? Czy będziesz brać udział w zdobywaniu nowych rynków? Te pytania pokazują twoją motywację oraz zaangażowanie. Dodatkowo upewnisz się, że nowa praca jest dobrym wyborem.

3. Jak będzie wyglądać moja ścieżka rozwoju?

W jaki sposób będziesz mógł zdobywać nowe kompetencje? Czy firma ma jasny i przejrzysty system awansów i rozwoju pracowników? Czy możesz liczyć na szkolenia? Zadanie tych pytań pokazuje, że chcesz się rozwijać i związać z firmą na dłużej. Zdobyte informacje powinieneś zweryfikować sprawdzając po rozmowie profile pracowników firmy i oceny pracodawcy w Goldenline. Zwróć uwagę, czy inne osoby awansowały i jak długo pracują w danej firmie. Dobrzy pracodawcy mają wielu pracowników z wieloletnim stażem.

4. Co podoba się Pani/Panu w tej firmie?

Każdy lubi być proszony o opinie. Wykorzystaj to na rozmowie i poproś rekrutera o jego ocenę możliwości, jakie daje firma. W trakcie swobodniejszej rozmowy możesz zapytać osobę prowadzącą rekrutację, jak trafiła do firmy. Jeżeli jest to kolejny etap rekrutacji z twoimi przyszłymi przełożonymi, to pytanie otwiera luźniejszą rozmowę o stanowisku. Dowiesz się więcej o stylu pracy, jaki preferuje przyszły przełożony, a także o tym, jak wyglądała jego ścieżka rozwoju.

5. Czy potrzebne będą moje bardziej szczegółowe referencje?

Zadając to pytanie, pokazujesz, że nie masz nic do ukrycia. Wiesz, że twoi poprzedni przełożeni wypowiedzą się o tobie pozytywnie. Jeżeli zależy ci na danym stanowisku, postaraj się przed rozmową zdobyć dwa kontakty do dawnych przełożonych, którzy będą mogli potwierdzić twoje umiejętności. To pytanie będzie twoim asem w rękawie.

6. Jakie są kolejne kroki w procesie rekrutacji?

To pytanie pokazuje, że jesteś zainteresowany dalszymi rozmowami dotyczącymi nowej pracy. Pomaga też ustalić, kto poinformuje cię o wynikach procesu. Poproś o informacje zwrotne o twojej kandydaturze niezależnie od tego, czy będą pozytywne, czy negatywne. Dzięki temu pokażesz, że zależy ci na ocenie rekrutera. Jakie jeszcze pytania warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Szukasz inspiracji związanych ze swoją karierą? Zerknij na poradnik Karierowy re:start.