6 wskazówek, dzięki którym dobrze się przygotujesz do rozmowy o pracę po angielsku

Stres przed rozmową kwalifikacyjną po angielsku często bierze się ze strachu przed nieznanym. Sprawdź, co zrobić, aby sobie z nim poradzić

Dlatego zanim zaczniesz przygotowania, sprawdź, czego możesz się spodziewać i co możesz zrobić, by podczas rozmowy o pracę po angielsku wypaść jak najlepiej.

Przećwicz rozmowę przez telefon

Często zdarza się, że znajomość języka angielskiego jest weryfikowana przez rekruterów przez telefon – jeszcze przed pierwszym spotkaniem w siedzibie firmy. Dlatego, przygotowując się do rozmowy o pracę po angielsku, oprócz odpowiedzi na takie pytania pewniaki, jak „tell me something about yourself”, „what are your strenghts?” itp., przypomnij sobie zwroty niezbędne podczas rozmowy telefonicznej po angielsku, np.:

Hello, (imię i nazwisko) speaking.

One moment, please.

I’m sorry, could you repeat that, please?

I’m afraid I can’t talk right now, would you please call me back later?

Thank you for calling. Have a good day.

Pamiętaj, żeby podczas rozmowy wystrzegać się tzw. wypełniaczy. „Yyy” i „yhm” zamień na „I see”, „I understand” „it’s interesting”. Odpowiadaj na pytania wyprostowany (nie siedź skulony na kanapie!) i uśmiechaj się, żeby Twój głos był wyraźny i brzmiał przyjemnie.

Odpowiedz sobie na pytanie: do czego będzie potrzebny mój angielski?

Solidny „research” na temat firmy, w której chcesz pracować, to podstawa w przygotowaniach do rozmowy o pracę. Pozwoli Ci nie tylko odpowiedzieć na pytanie „what do you know about our company?” czy „why do you want to work for us?” i przekonać przyszłego pracodawcę o swojej motywacji do pracy, ale też nakieruje Cię na to, do czego pracodawca będzie chciał wykorzystać Twoją znajomość języka angielskiego. To z kolei da Ci szansę, by poćwiczyć język pod tym kątem. Pamiętaj też, że pracodawca najprawdopodobniej będzie sprawdzał Twoją znajomość języka, bazując na tym, czym w rzeczywistości będziesz się zajmował na stanowisku, na które aplikujesz. Ubiegasz się o pracę w dziale marketingu? Przeczytaj kilka artykułów po angielsku o najnowszych trendach w social media i wypisz na fiszkach najciekawsze sformułowania. Aplikowałeś na stanowisko w dziale obsługi klienta? Przypomnij sobie zwroty niezbędne podczas pisania e-maili i odpowiadania na reklamacje. Spróbuj odgadnąć, do czego można wykorzystać angielski na danym stanowisku, i upewnij się, że poradzisz sobie z tym zadaniem.

Najpierw porozmawiaj… ze sobą

Jesteś już na bieżąco z angielskim słownictwem wykorzystywanym w Twojej branży? Teraz pora na wyćwiczenie samego języka (o mięśniu mowa!). Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie używasz języka obcego na co dzień. Czytaj teksty po angielsku na głos, mów do siebie jak najwięcej. A odpowiedzi na pytania rekrutacyjne ćwicz przed lustrem – w ten sposób przy okazji popracujesz nad mimiką i gestykulacją.

Pamiętaj też, że wcale nie musisz używać skomplikowanego słownictwa. Najważniejsze, to posługiwać się językiem angielskim w sposób naturalny i swobodny. Dlatego, jeżeli są słowa, których wymowa jest dla Ciebie wyjątkowo trudna – użyj synonimu albo opisowo wyraź to, co chcesz przekazać. Lepiej używać prostego języka, ale robić to pewnie, zamiast zacinać się i jąkać przy trudniejszych słowach.

Jednocześnie nie możesz zapominać, że podczas rozmowy o pracę należy się wyrażać w sposób profesjonalny i adekwatny do sytuacji, dlatego przed rozmową koniecznie przećwicz mówienie o swoich umiejętnościach i „streszczanie” swojego CV po angielsku. Odpowiednio wcześnie sprawdź, jakich słów Ci brakuje i uzupełnij te luki. Upewnij się też, czy znasz uniwersalne zwroty przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Zrób sobie „próbne przesłuchanie”

Po napisaniu CV i listu motywacyjnego zawsze sprawdzasz, czy nie zrobiłeś literówek? Bardzo dobrze. Dlaczego nie postąpić podobnie po przygotowaniu odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Bez problemu znajdziesz przykłady w Internecie. Zrób sobie „próbne przesłuchanie” i nagraj swoje odpowiedzi na pytania. Odsłuchaj i przeanalizuj, co możesz poprawić. Przekonaj się, w których momentach się zacinasz. A może nieświadomie popełniasz błędy gramatyczne? Teraz masz jeszcze czas, żeby popracować nad tymi niedociągnięciami.

Przygotuj się na najgorsze

Zastanów się, jakie pytanie byłoby dla Ciebie najstraszniejsze i pomyśl, jak z niego wybrnąć. A potem przećwicz swoją odpowiedź po angielsku. Przygotowanie się na „najgorsze” pomoże Ci opanować stres. Nawet jeżeli nikt nie zada Ci pytania, którego się obawiasz, sama świadomość, że to przewidziałeś, sprawi, że łatwiej będzie Ci zachować spokój przed rozmową i podczas niej.

A podczas samej rozmowy…

Pamiętaj, że „job interview” to nie egzamin z języka. Nie bój się przyznać, że nie zrozumiałeś czy nie dosłyszałeś pytania. To przecież się zdarza również podczas rekrutacji w języku ojczystym! Rozmowa o pracę polega na wymianie informacji – obie strony powinny się dobrze rozumieć. Dlatego nie skupiaj się tylko na swoich odpowiedziach. Uważnie słuchaj pytań, a odpowiadając na nie, nie „pędź” – mów spokojnie i wyraźnie. Postaraj się, żeby dla rekrutera szybko stało się jasne, że to TY jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz!

Przeczytaj także: rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować, jak sobie poradzić z trudnymi pytaniami podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz sprawdź 5 rzeczy, których rekruterzy oczekują od kandydatów.

Maryna Kubka-Manowska

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Materiał zaktualizowano w lipcu 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.