6 nawyków, które pomogą ci osiągnąć sukces w 2018 r.

Co łączy osoby, które osiągnęły sukces? Większość z nich przyswoiła w swoim życiu nawyki, które zwiększają ich produktywność, dzięki czemu są bardziej konkurencyjni na rynku pracy. Innymi słowy – ogarniają więcej w krótszym czasie, a do tego robią to dobrze.

Dobra wiadomość jest taka – to nie jest nic skomplikowanego! Warto jest zautomatyzować jak najwięcej prostych czynności w swojej pracy. Dzięki temu będziemy mieli więcej zasobów intelektualnych na podejmowanie trudnych decyzji i tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Przyjrzyj się swoim współpracownikom… Czy znasz osobę z Twojego otoczenia, która jest doskonale zorganizowana i osiąga wysokie wyniki? Chciałbyś dowiedzieć, jak wyróżnić się w pracy i efektywniej wykonywać swoje obowiązki? Poznaj 6 nawyków, które pozwolą Ci osiągnąć sukces w nowym roku.

  1. Ustalaj priorytety!

Produktywni ludzie wiedzą, że niezależnie od tego, jak ekscytujące lub nieciekawe jest zadanie, nie ma to znaczenia. Stopień ważności zadań – a nie preferencja co do kolejności ich wykonania – jest tym, co decyduje o twoim procesie działania.

Nieodłączną cechą ustalania priorytetów jest tworzenie list zadań i ich porządkowanie w oparciu o to, jak szybko coś musi zostać wykonane. Zacznij więc od najpilniejszego zadania. Ważniejsze jest, aby skupić się na nim od razu niż na spędzeniu godziny na przeglądaniu starych e-maili, na które miałeś ochotę odpowiedzieć, żeby zrzucić z siebie ciężar zadania.

Całkowicie na odwrót robią osoby, które są typowymi prokrastynatorami, czyli stale odkładają zadania do zrobienia. Większość z nich imituje ciężką pracę poprzez wykonywanie całego szeregu nieistotnych zadań, a odkładają te najważniejsze. Prowadzi to do stresu i nieefektywności.

Każdego ranka spróbuj zrobić listę najważniejszych rzeczy, które muszą być wykonywane tego dnia – w kolejności ważności, a nie preferencji!

  1. Nie tylko wyznaczaj cele, ale także ramy czasowe!

Cel bez osi czasu jest jak przepis bez składników. Ważne jest, aby wyznaczać sobie cele, ale najpierw trzeba rozpisać je na poszczególne zadania i wyznaczyć limity czasowe dla różnych działań (tak jak kolejne kroki w przepisie). W przeciwnym razie cel będzie wydawać się nie do osiągnięcia od samego początku i nie będziesz wiedział, na czym się skupić.

Oś czasu sprawi, że poczujesz się mniej zagubiony i przytłoczony, będziesz bardziej skłonny do unikania rozpraszania uwagi, nie spuszczając wzroku z celu i stojącej za nim nagrody.

  1. Ustalaj limity!

Palenie świecy na obu końcach zawsze ostatecznie prowadzi do wypalenia, czyli całkowitego przeciwieństwa produktywności. To dlatego produktywni ludzie ustalają limity, których przestrzegają. Ważne jest, aby nie popadać w perfekcjonizm. Czasem rzeczy muszą być po prostu zrobione, a niekoniecznie idealne.

Produktywne osoby patrzą na zegarek i mówią sobie: “to musi być zrobione do godziny 18”, a potem pracują najszybciej i najtrudniej, aby to zrobić. Działają w sprincie, które mają twarde postoje (tj. “zrobię tyle, ile zdołam w ciągu tej godziny”).

  1. Kontroluj technologię, a nie odwrotnie!

Ludzie produktywni rozumieją, że spędzaniu czasu na korzystaniu z technologii jest marnowaniem czasu. W Internecie zawsze jest coś nowego i ekscytującego do obejrzenia, a media społecznościowe mogą być przyswajane nawet przez tych z największą siłą woli. Z ograniczonym czasem w ciągu dnia, nie możesz pozwolić sobie spędzić godziny na Facebooku.

Produktywni ludzie ustalają w ciągu dnia bloki czasowe, aby np. sprawdzić i odpowiedzieć na e-maile, a następnie wracają do swoich zadań, aby nie mieć możliwości kradzieży swojego czasu.

  1. Rób przerwy strategicznie!

Wielu produktywnych ludzi zmusza się do zrobienia przerwy – 3-5 minut co 90 minut. Zapobiega to nadmiernemu skupieniu się na jednej rzeczy i pozwala odpocząć mózgowi i ciału.

Wstań, rozciągnij się, napij się wody lub filiżanki kawy, a następnie usiądź wygodnie i wróć do swoich zadań. Może się okazać, że jesteś wtedy o wiele bardziej produktywny niż gdy siedzisz przez dłuższy czasu. Strategiczne przerwy pozwalają twojemu umysłowi myśleć kreatywniej.

  1. Nie wykonuj wielu zadań na raz!

Nawet z konkurencyjnymi priorytetami, wysoce produktywni ludzie skupiają się na robieniu jednej rzeczy w tym samym czasie, nie przełączając się stale między wieloma zadaniami. Praca jednoogniskowa to także najlepszy sposób na zwiększenia tempa i świętowanie małych sukcesów. Kiedy wykonasz jedną rzecz, którą zaczynasz od początku, czujesz się spełniony i zmuszasz się do rozwiązania następnej rzeczy. Z drugiej strony, gdy pracujesz nad wieloma zadaniami jednocześnie, nigdy nie zbierasz mentalnej nagrody i satysfakcji z ukończenia czegoś. Częściej także popełniasz błędy i zapominasz o wielu rzeczach, gdy twój mózg porusza się wśród wielu obszarów.

Przeczytaj także, jak zarządzać swoją karierą zawodową, jak promować swoją markę w 30 sekund oraz sprawdź 13 zachowań, które uczynią cię godnym zaufania i zwiększą sukces