5 sposobów, jak zakończyć list motywacyjny.

“Jeśli moje doświadczenie i umiejętności są dla Państwa interesujące, chętnie zaprezentuję swoją kandydaturę na rozmowie kwalifikacyjnej”. To typowe zakończenie listu motywacyjnego. Co w nim złego? 

Niestety, jeśli użyjesz typowego zakończenia, twój list raczej nie będzie lepszy od innych. A przecież chcesz, żeby był lepszy, prawda? Skuteczne zakończenie list motywacyjnego pozwoli ci się wyróżnić, zostać lepiej zapamiętanym i dać pracodawcy powód, aby do ciebie zadzwonił.

Poniżej znajdziesz 5 mniej typowych pomysłów na silne zakończenie listu motywacyjnego.

1. Napisz pracodawcy, co zrobisz, jeśli zostaniesz zatrudniony.

„Jeśli dostanę tę pracę, będę gotowy na to, aby [tu podaj jakieś działanie, które przyniesie korzyść dla firmy.”

Dzięki takiemu zakończeniu pokazujesz pracodawcy swoją skuteczność. Dowodzisz, że nie skupiasz się jedynie na własnych korzyściach, ale także na korzyściach dla firmy. Pracodawcy to cenią.

Ostatnią rzeczą, jaką zapamięta rekruter z twojej aplikacji to zaproponowanie rozwiązania problemu. Wyróżnisz się tym spośród kandydatów, którzy w zakończeniu jedynie proszą “o kontakt drogą mailową lub telefoniczną”.

2. Jak zachęcić pracodawcę, aby do Ciebie zadzwonił?

“Liczę na możliwość umówienia spotkania osobistego. Chciałbym opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach, jakie mogą okazać się przydatne na stanowisku [nazwa stanowiska]. Serdecznie proszę o kontakt pod numerem telefonu 123 456 789 w celu umówienia nas na spotkanie rekrutacyjne.”

Zakończenie zachęcające do działania nie jest jeszcze popularne w Polsce. Dzięki temu jest oryginalne i zapadające w pamięć. Wykorzystaj siłę sugestii i przejmij inicjatywę. Zamiast podawać sam numer telefonu, podkreśl, że chcesz umówić się na spotkanie. Uwaga. Część rekruterów, szczególnie ci z konserwatywnym podejściem, mogą uznać taką sugestię za zbyt śmiałą.

3. Napisz, co zamierzasz pokazać podczas rozmowy.

„Byłbym wdzięczny za możliwość spotkania, na którym z wielką radością zaprezentowałbym, jak moje kwalifikacje i doświadczenie pomogłyby mi osiągnąć [tu wpisz jakąś korzyść dla firmy].”

W treści listu opisuje się swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. W zakończeniu warto więc dodać, co chcesz zaprezentować pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zaciekawisz rekrutera, jeśli napiszesz, że chciałbyś pokazać, jak twoje osiągnięcia przełożą się na wyniki firmy.

4. Zaproponuj rozwiązanie problemu.

„Jestem gotowy na [wpisz, co zrobiłbyś dla firmy, do której aplikujesz] i nie mogę się doczekać, aby zaprezentować się Państwu osobiście.”

Wymyśl ciekawe rozwiązanie, które chciałbyś wdrożyć i wpisz je w zakończeniu. Dowiedz się (np. ze strony internetowej), przed jakimi firma stoi wyzwaniami i zaproponuj rozwiązanie jednego z nich. Używając tego zakończenia, pokazujesz, że zapoznałeś się z dostępnymi informacjami. Budujesz wrażenie, że twój list motywacyjny jest spersonalizowany i nie został wcześniej wysłany do innej firmy. To potwierdza, że zależy ci na pracy dla tego konkretnego pracodawcy.

5. Podkreśl swoje umiejętności.

“Mam wielką nadzieję, że będę miał możliwość spotkać się z Państwem osobiście i dowieść, że byłbym idealnym pracownikiem na tym stanowisku.”

Jeśli napiszesz takie zakończenie, pozostawisz wrażenie, że jesteś pewnym siebie i świadomym własnych zalet kandydatem. Uwaga na subtelną różnicę. Napisanie „jestem idealnym kandydatem na to stanowisko” wielu pracodawcom może wydać się nieodpowiednie. Część z nich może potraktować cię jako osobę przemądrzałą. Napisz to zdanie w trybie przypuszczającym, a jego wydźwięk będzie pozytywny i raczej nie zrazi pracodawcy.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj też przewodnik: 8 rad jak napisać list motywacyjny, który zapewni Ci pracę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.