5 sposobów na to, by Twój okres próbny okazał się sukcesem

Nareszcie! Sukces! Od jutra zaczynasz pracę u swojego nowego pracodawcy – być może Twojego wymarzonego pracodawcy.

Podstawą jest to byś posiadał wiedzę i doświadczenie właściwie dla stanowiska, które obejmiesz. Byś był merytorycznie przygotowany do pełnienia danej funkcji. Ale co jeszcze zrobić, by te pierwsze miesiące okazały się wstępem do długiej i owocnej współpracy?

Poniżej 5 wskazówek, co zrobić, by okres próbny okazał się sukcesem:

1. Bądź szczery…

…już od początku, czyli od Twojego CV, poprzez to, co mówisz na rozmowie rekrutacyjnej aż do obecności w nowej firmie. Bądź sobą – nie graj kogoś, kim nie jesteś. W pracy spędzasz bardzo dużo czasu, dlatego ważne jest, byś czuł się w niej w miarę komfortowo i nie musiał nic udawać. Postępuj w zgodzie ze sobą i swoimi zasadami.

2. Pytaj, pytaj, pytaj!

Kto pyta, nie błądzi. Lepiej zapytać i dowiedzieć się, jak jest naprawdę niż się domyślać. Szczególnie w trakcie okresu próbnego masz swego rodzaju taryfę ulgową – wolno Ci pytać nawet o najdrobniejsze rzeczy, bo masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Pomocą mogą służyć Ci współpracownicy, szef, osoby z działu HR. Pamiętaj jednak, by pytania raczej dotyczyły tego, co jest dla Ciebie w organizacji nowe i nieznane.

3. Nie ukrywaj drobnych potknięć i błędów

Jesteśmy tylko ludźmi, a podczas okresu próbnego dopiero uczymy się nowej organizacji i zasad w niej panujących. Ukrywanie pomyłek nie jest dobrą strategią. Lepiej od razu przyznać się do błędu, by potem móc wyciągnąć z niego naukę na przyszłość. Drobne kłamstwa czy zatajenia mogą szybko wyjść na światło dzienne i zaważyć na Twojej dalszej pracy.

4. Szukaj okazji do bliższego poznania swojego szefa i współpracowników

To z nimi będziesz w pracy spędzać najwięcej czasu, dlatego warto dowiedzieć się, jakimi są osobami. Pozwoli to zmniejszyć Twój stres i bardziej zakorzenić się w firmie. Dzięki temu łatwiej i efektywniej będzie Ci się pracować w zespole. Nie unikaj więc okazji do rozmów czy spotkań z Twoim szefem i kolegami z działu.

5. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim zespole i firmie

Bądź na bieżąco z aktualnościami, zmianami, inicjatywami, nowymi informacjami, opiniami. Dzięki temu poczujesz się w takiej strukturze pewniej i spokojniej. Korzystaj z firmowego intranetu, strony internetowej, gazet, biuletynów czy tablic ogłoszeń. W ten sposób zyskasz szerszy obraz tego, co dzieje się w firmie.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz zwiększyć szanse, że Twój okres próbny będzie przepustką do przedłużenia umowy z pracodawcą i początkiem pracy, która da Ci satysfakcję zawodową i nowe możliwości. Dużo zależy od Ciebie. Powodzenia!

Szukasz inspiracji związanych z rozwojem zawodowym? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.