5 rad jak napisać profesjonalne CV, na które zwrócą uwagę rekruterzy

Pracując z kandydatami często słyszę pytanie, czy strona wizualna CV ma znaczenie. Zdecydowanie najważniejsze są umiejętności i doświadczenie, ale wygląd CV powinien je umiejętnie podkreślać.

Badanie jednego z największych portali kariery – The Ladders pokazuje, że pierwsze 6 sekund przeglądania CV przez rekrutera decyduje, czy zostanie ono dokładnie przeczytane. Zastosowano metodę „eyetracking”, która śledziła wzrok 30 profesjonalnych rekruterów na dwóch różnych CV. Wyniki badania jednoznacznie pokazały, że ważny jest układ treści oraz jej odpowiednie eksponowanie. W miejscach zaznaczonych na czerwono rekruterzy skupiali wzrok na dłużej. Pola żółte i niebieskie oznaczają szybsze przeglądanie informacji. Na pola białe nikt nie zwracał uwagi.

5 rad, jak napisać profesjonalne CV, na które zwrócą uwagę rekruterzy

Jak napisać profesjonalne CV, na które zwrócą uwagę rekruterzy?

1. Stwórz CV z uporządkowanym układem.

Jak widzisz na powyższym obrazku, autor CV po prawej używa pogrubień i śródtytułów. Dzięki temu skuteczniej przyciąga uwagę do kluczowych miejsc. Rekruterzy przeglądając twoje CV, poszukują słów kluczy i informacji interesujących pod kątem prowadzonej przez nich rekrutacji. Stwórz uporządkowane CV, a ułatwisz im pracę. Pamiętaj, aby nie dodawać do CV elementów odciągających uwagę od najważniejszych doświadczeń i umiejętności. Nie wypisuj szczegółowo dawnych obowiązków, nieistotnych dla stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Postaraj się, aby CV miało też dobrze dobrane kolory lub pogrubienia podkreślające nazwy stanowisk.

2. Skup się dwóch ostatnich stanowiskach i edukacji.

Zobacz, że uwaga rekrutera przez dłuższy czas skupia się na dwóch najnowszych pozycjach z twojego doświadczenia. Wykorzystaj to! Użyj pogrubienia, aby odróżnić nazwy stanowisk oraz pracodawców od opisu doświadczenia. Warto umieścić dokładne daty zatrudnienia. Jeżeli nie wpiszesz miesięcy zatrudnienia, rekruter może pomyśleć, że próbujesz wydłużyć swój czas pracy w tym miejscu. Krótko opisz edukację i wyeksponuj nazwy kierunków oraz specjalizacje. Jeśli jesteś na początku kariery zawodowej, możesz dodać informacje o działalności studenckiej lub naukowej. Jeżeli posiadasz już dłuższe doświadczenie, takie informacje są znacznie mniej istotne.

3. Dlaczego warto stworzyć profil zawodowy?

Zauważ, że górna część CV skupia najwięcej uwagi. Jak możesz to wykorzystać? Stwórz podsumowanie zawodowe, w którym w 3 zdaniach opiszesz, czym się zajmujesz, jaki jest twój największy sukces zawodowy oraz jakiej pracy poszukujesz. Dlaczego ta sekcja jest tak ważna? Pozwala ci podsumować najważniejsze dokonania oraz przede wszystkim pokazać, że twoje CV zostało napisane konkretnie pod ogłoszenie, na które aplikujesz.

4. Jak podkreślić swoje dokonania?

Zauważ, że informacje pogrubione przyciągają wzrok na dłużej. Możesz to wykorzystać, aby opisać swoje najważniejsze osiągnięcia na danym stanowisku. Użyj pogrubień w sekcji osiągnięcia i dodaj w niej informacje o swoich sukcesach. Używaj faktów i cyfr, np. zrealizowałem 120% planów sprzedażowych, pozyskałem 7 kluczowych klientów etc. Pamiętaj, aby nie ujawniać tu informacji poufnych i tajemnic firmy!

5. Jak wykorzystać skupienie uwagi przy imieniu i nazwisku?

Dlaczego rekruterzy dłużej patrzą na twoje imię i nazwisko? Podświadomie chcą pewnie lepiej cię poznać i zapamiętać. Wykorzystaj to! Dodaj w pobliżu imienia i nazwiska, swoje aktualne albo poszukiwane stanowisko pracy. Dzięki temu będziesz silniej kojarzony z pozycją, na którą aplikujesz.

W Goldenline to pracodawcy starają się o pracownika. Załóż profil i daj się znaleźć rekruterom>>>

Przeczytaj także jak zadbać o swój profil na GoldenLine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.