5 rad jak napisać dobre CV świeżo po studiach

CV tworzy się znacznie łatwiej, kiedy mamy kilka lat doświadczenia zawodowego. Wpisujemy z dumą swoje osiągnięcia, nagrody i ważne projekty, w których braliśmy udział. Pamiętajmy, że także pracownicy z krótkim stażem mogą mieć wiele do zaoferowania pracodawcy

Jak napisać CV, kiedy dopiero rozpoczynasz karierę?

Poniżej przedstawiamy pięć sprawdzonych rad.

1. Dowiedz się więcej o cechach kandydata na stanowisko

Zwróć uwagę na ważne informacje zawarte w ofercie pracy. Koniecznie zobacz opis podobnego stanowiska w innych firmach. Znajdź w Goldenline osoby z działu, do którego aplikujesz i zapytaj, na co warto zwrócić uwagę podczas rekrutacji. Każdy lubi być proszony o opinie, dlatego pewnie otrzymasz cenne podpowiedzi dotyczące treści CV i listu motywacyjnego.

Na co zwrócić uwagę?

✔ czy pracodawca ma swój program stażowy
✔ jakie jest preferowane wykształcenie
✔ czy kandydat musi mieć wcześniejsze doświadczenie
✔ czy pracodawca dobrze odnosi się do doświadczenia z wolontariatów lub kół naukowych
✔ czy trzeba dołączyć list motywacyjny (jeśli tak, masz dodatkową stronę, aby ich zainteresować)

2. Stwórz swój profil zawodowy

Jeżeli posiadasz odpowiednią ilość informacji na temat pracodawcy, stwórz swój profil i cele zawodowe. Jeśli nie masz doświadczenia, musisz wykazać się motywacją i pokazać, że posiadasz plan na swoją karierę. Stwórz na samej górze CV krótki profil zawodowy. Opisz w maksymalnie 3 zdaniach, kim jesteś i dlaczego chcesz pracować w danej firmie. Pokaż, że wybrane stanowisko jest częścią twojego planu. Pamiętaj o krótkich zdaniach i konkretach. To nie list motywacyjny!

3. Zobacz, co jeszcze możesz wpisać do swojego doświadczenia

Nawet świeżo po studiach jest wiele rzeczy, które możesz wpisać do CV, jeśli umiejętnie je pokażesz. Praca w kołach naukowych, organizacjach studenckich, wolontariatach albo po godzinach też może być źródłem twoich umiejętności. Zastanów się, jak możesz pokazać zalety każdej istotnej aktywności. Uważaj, aby nie zaśmiecać CV zbędnymi informacjami. Jeśli pracowałeś za granicą jako kelner, a teraz aplikujesz do działu sprzedaży, umiejętność podawania potraw raczej ci się nie przyda. Skup się na podkreśleniu umiejętności językowych i obsługi klienta, której się nauczyłeś.

Potrzebujesz więcej przykładów? Zastanów się, jakich umiejętności nauczyłoby cię wykonywanie poniższych aktywności:
✔ organizacja wydarzenia na małą skalę w swoim mieście
✔ prowadzenie fanpage na Facebook
✔ udział w zjazdach kół naukowych
✔ prowadzone korepetycje
✔ opieka nad zagranicznymi studentami
✔ każda praca dorywcza.

Zarządzanie czasem? Wyszukiwanie informacji? Kontakt z podwykonawcami? Niektóre umiejętności są przydatne na każdym stanowisku. Skup się na tych atrakcyjnych dla przyszłego pracodawcy i zastanów się, jak je pokazać. Dlatego tak ważne jest rozeznanie, o którym pisałem w punkcie 1.

4. Dlaczego nie warto kłamać w sekcji umiejętności?

Nie koloryzuj swoich umiejętności. Jeśli pomagałeś organizować wydarzenia na mniejszą skalę, opisz dla ilu osób były one przeznaczone i czego się nauczyłeś. Jeżeli brałeś udział w projekcie studenckim, to jeszcze nie czas na wpisywanie w umiejętnościach „zarządzania projektami”. Zbieranie składek na określone wydarzenie nie oznacza, że umiesz „rozliczać i budżetować projekty”. Czy już wiesz, co mam na myśli? Szczerość w CV zawsze popłaca!

5. Rozwiń sekcje edukacja i zainteresowania

Wskaż elementy, które mogą cię pozytywnie odróżnić od innych kandydatów. Udało ci się dostać stypendium za wyniki w nauce albo realizowałeś ciekawy projekt badawczy? Wspomnij o tym! Pisałeś pracę dyplomową na temat związany z poszukiwanym stanowiskiem? Pochwal się. Chcesz pracować w marketingu i czytasz blogi albo portale branżowe, dodaj o tym informacje w sekcji zainteresowania. CV osoby z mniejszym doświadczeniem wcale nie musi być puste. O wiele łatwiej jest znaleźć pierwszą pracę, jeśli oprócz studiów możesz wpisać dodatkowe aktywności. Zastanów się, jak je zdobyć.

Zachęcamy także do lektury e-booka Kompas kariery. Pomoże Ci w zaplanowaniu Twojej ścieżki rozwoju zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.