5 cudownych zwyczajów w pracy na świecie

Światowa organizacja zdrowia zakwalifikowała „stan wypalenia” związany ze stresem spowodowanym pracą (eng. burn-out syndrome), jako medyczną diagnozę. Pomyśleliśmy, że w związku z tym podzielimy się nietypowymi zwyczajami na urozmaicanie dnia pracy praktykowanych w różnych krajach świata. 

Work Working GIF by Topshelf Records

FINLANDIA

Spakuj ręcznik do sauny, jeśli wybierasz się na biznesowe spotkanie w Finlandii. Populacja licząca 5.3 miliona ludzi posiada ponad 3 miliony saun i niczym dziwnym nie jest załatwianie w nich służbowych interesów. Jeśli dostaniesz zaproszenie na spotkanie w saunie to znak, że interesy idą niczego sobie.  

Dab Sauna GIF by Big Brother UK

JAPONIA

Jeśli jesteś wysoko postawioną osobą w firmie na spotkaniu z partnerami z Japonii, możesz bez wstydu zrobić sobie drzemkę w trakcie spotkania. Praktyka inemuri oznacz być obecnym w trakcie drzemki. Odbierane jest to w podobny sposób, jak brak czasu na lunch lub wspomnienie, że ma się 200 nieodczytanych maili – jesteś ważny i zajęty. 

bored baroness von sketch GIF

SZWECJA

Czas na kawę i ciastko jest oficjalnie ustanowiony w wielu Szweckich firmach. Fika, czyli czas na przerwę na plotki lub przekąskę w kuchni, jest często ustalony o dwóch porach dnia – 10 rano i 15 po południu. Szwecja słynie ze słodkich bułek z cynamonem, które podobno świetnie pasują do kawy i relaksu. 

cinnamon roll breakfast GIF

CHINY

Jeśli wybierasz się na spotkanie biznesowe do Chin, czas na zakupy, bo w zwyczaju jest obdarowywanie potencjalnego biznesowego partnera prezentami. W zwyczaju jest odmówić przyjęcia prezentu trzy razy, za to Twoim zadaniem będzie nie poddawać się i oferować podarek do skutku.

christmas present GIF by Hey Arnold

HISZPANIA

Wakacje w Hiszpanii uczą jednego – jeśli chcesz coś zjeść po południu, to masz problem, bo wszyscy śpią. Dotyczy to też dużych film, gdzie wielu pracowników wraca do domu na popołudniową drzemkę. Popularne jest pracowanie wieczorem, jako że siesta nie skraca 40-godzinnego tygodnia pracy.  

exhausted grocery store GIF by Catastrophe

Kto ma ochotę na cynamonową bułkę? Miłego dnia pracy!

Źródła: 

https://www.bustle.com/articles/96377-6-weird-things-that-are-totally-normal-in-the-workplace-outside-of-the-us

https://www.theguardian.com/cities/2015/jul/07/urban-nap-stigma-snoozing-stay-awake-work

https://www.businessnewsdaily.com/5176-unusual-international-business-customs.html

https://www.brother.co.uk/business-productivity/unique-workplace-customs