4 typy pracowników, o których biją się pracodawcy

Doświadczenie i twarde umiejętności to jedno, ale pracodawcy wybierając między lekkoduchem a osobą zdyscyplinowaną, nie będą się długo zastanawiać. Jakie typy pracowników dystansują rywali w walce o wymarzone stanowisko?

Ambitni i zmotywowani

Osoby wiedzące czego chcą i dokąd zmierzają, posiadające naturalną, wewnętrzną motywację, rzadziej ulegają wypaleniu zawodowemu, są efektywniejsze i lepiej zorganizowane. Z badań Hay Group wynika również, że przejawiając duże zaangażowanie mają o 50 proc. większe szanse na spełnienie postawionych przed nimi oczekiwań. Jeżeli firma ma na nie pomysł i uczciwie wywiązuje się z obietnic dotyczących awansu i rozwoju, dodatkowo odpłacają się lojalnością.

Zadowoleni z życia optymiści

Dla nich szklanka zawsze będzie do połowy pełna. Nawet świadomi realnej możliwości porażki podejmą się zadania, ponieważ wierzą, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście. Optymiści rzadko się poddają, dzięki czemu w skuteczniejsi od pesymistów, którzy przewidując negatywne scenariusze, podejmują mniej prób.

W jednym z eksperymentów Prof. Martin Seligman, jeden z twórców psychologii pozytywnej wykazał związek pomiędzy byciem pozytywnym a wydajnym. Okazało się, że optymiści sprzedali 37 proc. więcej polis niż pesymiści.

Zadaniowcy

Skupieni na celu, pilnujący terminów i nie porzucający projektów w trakcie. Jeżeli za coś się wezmą, to muszą skończyć. Zadaniowcy zazwyczaj są dobrze zorganizowani, przestrzegają regulaminów i wytycznych. Rzadko zostają po godzinach, ponieważ w ciągu dnia nie tracą czasu na ploteczki i wyrabiają się z pracą. Wbrew stereotypom nie cierpią na brak kreatywności. Optymalizacja zadań i procesów wymaga sporej wyobraźni.

Wierni i oddani

Obecnie jedną z największych bolączek pracodawców jest nie tylko pozyskanie nowych pracowników, ale również zadbanie o to, żeby ci, których już mają, nie odeszli z pracy. Polacy zmieniają pracę bez większych sentymentów i argumentem, który do nich za tym najbardziej przemawia, jest możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia w innym miejscu. Dlatego pracownicy, którzy cenią sobie stałość i wolą związać się z konkretną firmą na lata, są szczególnie poszukiwani. To, czy dana osoba ma skłonność do częstych zmian pracodawcy, widać już na etapie CV. Kiedy nasza aplikacja będzie budzić wątpliwości? Jeżeli w ciągu dekady zmieniliśmy miejsce zatrudnienia cztery razy lub więcej, przygotujmy się na to, że rekruter będzie chciał się dowiedzieć, co nas do tego skłoniło.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery