4 typy pracowników, o których biją się pracodawcy

Doświadczenie i twarde umiejętności to jedno, ale pracodawcy wybierając między lekkoduchem a osobą zdyscyplinowaną, nie będą się długo zastanawiać. Jakie typy pracowników dystansują rywali w walce o wymarzone stanowisko?

Ambitni i zmotywowani

Osoby wiedzące czego chcą i dokąd zmierzają, posiadające naturalną, wewnętrzną motywację, rzadziej ulegają wypaleniu zawodowemu, są efektywniejsze i lepiej zorganizowane. Z badań Hay Group wynika również, że przejawiając duże zaangażowanie mają o 50 proc. większe szanse na spełnienie postawionych przed nimi oczekiwań. Jeżeli firma ma na nie pomysł i uczciwie wywiązuje się z obietnic dotyczących awansu i rozwoju, dodatkowo odpłacają się lojalnością.

Zadowoleni z życia optymiści

Dla nich szklanka zawsze będzie do połowy pełna. Nawet świadomi realnej możliwości porażki podejmą się zadania, ponieważ wierzą, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście. Optymiści rzadko się poddają, dzięki czemu w skuteczniejsi od pesymistów, którzy przewidując negatywne scenariusze, podejmują mniej prób.

W jednym z eksperymentów Prof. Martin Seligman, jeden z twórców psychologii pozytywnej wykazał związek pomiędzy byciem pozytywnym a wydajnym. Okazało się, że optymiści sprzedali 37 proc. więcej polis niż pesymiści.

Zadaniowcy

Skupieni na celu, pilnujący terminów i nie porzucający projektów w trakcie. Jeżeli za coś się wezmą, to muszą skończyć. Zadaniowcy zazwyczaj są dobrze zorganizowani, przestrzegają regulaminów i wytycznych. Rzadko zostają po godzinach, ponieważ w ciągu dnia nie tracą czasu na ploteczki i wyrabiają się z pracą. Wbrew stereotypom nie cierpią na brak kreatywności. Optymalizacja zadań i procesów wymaga sporej wyobraźni.

Wierni i oddani

Obecnie jedną z największych bolączek pracodawców jest nie tylko pozyskanie nowych pracowników, ale również zadbanie o to, żeby ci, których już mają, nie odeszli z pracy. Polacy zmieniają pracę bez większych sentymentów i argumentem, który do nich za tym najbardziej przemawia, jest możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia w innym miejscu. Dlatego pracownicy, którzy cenią sobie stałość i wolą związać się z konkretną firmą na lata, są szczególnie poszukiwani. To, czy dana osoba ma skłonność do częstych zmian pracodawcy, widać już na etapie CV. Kiedy nasza aplikacja będzie budzić wątpliwości? Jeżeli w ciągu dekady zmieniliśmy miejsce zatrudnienia cztery razy lub więcej, przygotujmy się na to, że rekruter będzie chciał się dowiedzieć, co nas do tego skłoniło.

.