4 kwestie, które warto rozważyć decydując się na zmianę ścieżki kariery

Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Odnosisz mniejsze lub większe sukcesy. Otoczenie darzy cię szacunkiem. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku. Coraz częściej czujesz jednak, że coś zaczyna cię uwierać. Praca, którą wykonujesz z jakiegoś powodu przestaje być źródłem satysfakcji. Staje się wręcz powodem frustracji. I nagle zadajesz sobie pytanie „co dalej?”.

W pewnym momencie dochodzisz do wniosku, że czas na zupełną zmianę twojej ścieżki kariery zawodowej. Zdarza się również tak, że chcąc nie chcąc znajdujesz się w sytuacji, w której zmiana branży jest konieczna. Zarówno w takiej podbramkowej chwili, jak i tej, kiedy zmiana kierunku pracy zawodowej następuje z własnej woli, warto się odpowiednio przygotować.

4 kwestie, które warto rozważyć decydując się na zmianę ścieżki kariery

1. Kwestie finansowe

Zastanów się, czy obecna sytuacja finansowa pozwala ci zrezygnować z dotychczasowej pracy i poświęcić cały czas i energię na poszukiwania nowej. Pamiętaj również o tym, że z racji braku lub niewielkiego doświadczenia w nowej branży, twoje zarobki na nowym stanowisku mogą (czasami nawet znacząco) odbiegać od dotychczasowych.

2. Informacje na temat nowej branży

Zbierz rzetelne informacje na temat branży, w której zamierzasz rozpocząć swoją karierę. Skontaktuj się z osobami, które wykonują wybrany przez ciebie zawód i zapytaj je o nurtujące cię sprawy, związane z daną profesją. Jeżeli nikogo takiego nie znasz, możesz skontaktować się ze specjalistami za pośrednictwem zawodowych grup i forów w sieci. Skonfrontowanie twoich wyobrażeń z rzeczywistością pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań. Będziesz też wiedział, w jakich obszarach czujesz się mocny, a co powinieneś poprawić.

3. Stopniowe zdobywanie praktycznych umiejętności

Zmiana branży często bywa równoznaczna z rozpoczynaniem kariery zawodowej niemal od podstaw. Biorąc udział w programach stażowych lub, jeśli możesz sobie na to pozwolić, wolontariacie możesz zdobyć pierwsze doświadczenie, które z pewnością docenią przyszli pracodawcy. Dodatkowo, będziesz miał możliwość sprawdzenia, czy to, co robisz sprawia ci satysfakcję. Koniecznie weź pod uwagę kursy i szkolenia, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę, dotyczącą obszaru, w którym chcesz pracować. Sprawdź również, jak stać się ekspertem w branży.

4. Odśwież CV

Przypatrz się swojemu życiorysowi. Wyeksponuj kompetencje, które pomogą ci sprawdzić się na stanowisku mimo braku doświadczenia. Zadbaj też o to, by dla osoby prowadzącej rekrutację było jasne, że twoje CV nie trafiło do niej przypadkiem. Zamieść w dokumentach aplikacyjnych informację, w jakim kierunku postanowiłeś się rozwijać. Wspomnij o tym również w podsumowaniu zawodowym na swoim profilu w GoldenLine. Zmiana zawodu wymaga czasu, zaangażowania, a przede wszystkim cierpliwości. Wiąże się z koniecznością zdobycia szeregu umiejętności. Nie ma jednego prostego schematu postępowania w takiej sytuacji. Gruntowne przygotowanie się do tego procesu, ułożenie planu działania i jego konsekwentne realizowanie pomoże skierować twoją karierę na nową, wybraną przez ciebie ścieżkę. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.